Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskuzní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu. Příspěvky vybíráme z internetové diskuze, která probíhá na www.medispo.net. S naším diskuzním fórem máme výborné výsledky, víme, že jeho prostřednictvím umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Proto neváhejte a zapojte se do diskuze i vy.

Mám špatnou funkci štítné žlázy. Je mi 60 let. Měřím 160 cm, vážím 86 kg. Potřebuji zhubnout alespoň 20 kg a nedaří se mi to. Také mám zvýšený diabetes na dietě (7,7 glyk. Hb). TK 140/80. Beru prášky na vysoký tlak a štítnou žlázu. Potřebovala bych nějakou speciální dietu nebo nějaké tablety?

Předně doporučuji poradit se s vaším diabetologem o eventální úpravě diety. Nepíšete, jakou dietu (kolik gramů sacharidů máte nyní doporučeno jíst). Nepíšete, zda jste někdy již dietu držela, či ne. Dále neuvádíte, zda máte nějakou pohybovou aktivitu. Takže má odpověď jistě bude spíše obecná. Co se týče diet, myslím, že skoro každý diabetolog má různé typy diet (podle množství sacharidů), které může pacientům nabídnout. Doporučuji tedy držet dia dietu s celkovým množstvím 5000–6000 kJ a max. 175 g sacharidů na den. Dále 2× týdně nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu (plavání, chůze 5–7 km/hod.). Pojišťovna hradí léky na hubnutí u diabetu mellitu za určitých podmínek, a to: BMI musí být vyšší než 35 kg/m2, glyk. Hb více než 6 % a pacient musí sám něco zredukovat. Nicméně ceny antiobezitik jsou nyní relativně příznivé a většina pacientů si je může dovolit jako samoplátci.

Už si nevím rady! 20letá dcera prošla anorexií (při 162 cm vážila 42 kg, když se zastavila anorexie, objevila se deprese atd.), po prodělané nemoci, změně partnera, školy apod. se zdálo, že má nemoc pod kontrolou, i když jsem viděla, že leccos nefunguje, ale psycholog říkal, ať jí, jak jí (dodržovala různé rituály), hlavně že jí. Pak se přiblížila k bulimii, i tu na chvíli ustála. Po dvou letech, a kupodivu kladných změnách v soukromí, se nemoc opět projevila a dcera si ji "užívá"! Nic nedbá na má upozornění, vše omlouvá zdravou stravou, obviňuje nás, že se k sobě chováme nezodpovědně, že chybujeme my, ne ona. Hltá literaturu o poruchách příjmu potravy (ppp), ovládlo ji to celou. Vyzkoušela jsem ji ignorovat, to dlouho nešlo, pak prosit, domlouvat – při své vysoké inteligenci má na vše odpověď! Odmítá přiznat, že je nemocná. U psychiatričky jen lhala ve svůj prospěch. Váží 54 kg, ale podstatnější je psychika, ze které mám opravdu strach. Mám jít na psychiatrii snad já, jak mi radí?

Chápu vaše zoufalství. Problém je v tom, že vaše dcera je plnoletá (a zcela jistě si to uvědomuje) a vy ji tedy k návštěvě psychiatra, resp. léčbě nedonutíte, pokud sama nebude chtít, což, jak píšete, nechce. Napadá mě tato rada: mám dojem, že první nebo poslední středu v měsíci (nevím přesně, ověřte si to) probíhají na psychiatrii (Ke Karlovu 11) setkání rodičů potomků s ppp. Tam by vám mohli poradit, jak dceři pomoci a jak se k ní chovat, aby vás nezraňovala. Bývá vcelku běžné, že ppp se spojuje s hysterií v rodinách, kterým na dětech až příliš záleží. Asi bych zkusila se na dceru zcela "vykašlat", ať si dělá, co chce. Věnujte se dalším dvěma dítkům, ať nejsou bita nemocí své sestry. Chce to jen a jen trpělivost, více udělat nemůžete. Chápu, že je pro vás strašné pozorovat své dítě, jak se řítí do záhuby.

Mohli byste mi poslat nějaké cviky na úspěšné zhubnutí stehen?

Daleko lepší je jít na jednu hodinu např. do fitka, než posílat cviky na papíře. Tam vás mohou instruktoři přímo opravovat, resp. naučit vás správné provedení cviků. A to u cviků z papíru nelze. Obecně na vytvarování stehen můžu doporučit kalanetiku, kterou, poté co ji zvládnete, můžete s úspěchem cvičit i doma. Hodně štěstí.

Jaká je ideální váha při výšce 154 cm?

Na váš dotaz není jednoduchá odpověď. Co je to ideální váha? Každý ji chápe jinak. Nicméně dříve se ideální váha vypočítávala tak, že od výšky (154 cm) se odečetla hodnota 100 a 110 a vyšel interval pro ideální váhu, ve vašem případě tedy 44–54 kg. Dnes se ideální váha počítá pomocí body mass indexu (BMI), což je vzoreček váha/výška v m2. Norma je mezi 19–24 kg/m2.

Je mi 20 let, měřím 167 cm a vážím 102 kg. Moje BMI je skoro 37. Myslím si, že je to dědičné, protože můj otec má také nad 120 kg. Snažím se hubnout, ale stále bez většího úspěchu – zhubnu třeba 10 kg, ale poté naberu zase 15 kg. Už nevím jak dál, nemůžu se na sebe už ani podívat! Myslíte si, že by v mém případě připadala do úvahy operace čili bandáž žaludku? Žádné zdravotní komplikace nemám, až na bolesti zad a kloubů. Kde v Královehradeckém kraji se tento zákrok provádí?

Bandáž žaludku může jistě pomoci v redukci hmotnosti. Je však třeba mít na paměti, že po operaci, a vlastně po celý život, nastává tvrdý režim. S bandáží se již nikdy "pořádně" nenajíte. Zároveň vám nepomůže od chuti na jídlo. Co však bandáž umí, je zbavit pocitu hladu. Pokud máte pocit, že nedokážete ovládat hlad či chutě, jsou výhodnější jiné bariatrické operace, např. sleeve gastrectomy (provádí se ve VFN) či gastrický bypass (provádí Nemocnice Na Homolce). Doporučujeme centra, kde tyto operace provádějí "rutinně" a umí řešit případné komplikace. Je tedy lepší zajet do Prahy, např. za doc. Kasalickým do VFN, ambulanci má každé pondělí mezi 9–11 hod., nemusíte se objednávat.

Může v rekondičním centru cvičit i člověk s normální hmotností, nebo je vstup limitován jenom pro lidi s nadváhou?

Určitě může, budeme se na vás těšit :).

Přečteno:  9278×

Vyšlo:  29. 11. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020