Obesity News
Obezita a nádory

Obezita a nádory

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Mnoho pacientů ví, že obezita se pojí se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku a zvýšené hladiny tuků, ale málokterý už ví, že obezita je také jedním z rizikových faktorů pro vznik některých zhoubných nádorů. Pokud obézní pacient ještě kouří, tak se rizika vzniku zhoubného nádoru nesčítají, ale násobí! Pojďme se nyní podrobněji podívat, které nádory se pojí s obezitou.

Nádory zažívacího traktu

Patří sem zejména karcinom tlustého střeva. Česká republika ve výskytu tohoto nádoru bohužel zaujímá první místo na světě. Smutné to prvenství! Mezi rizikové faktory patří zejména složení stravy – málo vlákniny, která je obsažena zejména v ovoci a zelenině či v luštěninách, a naopak vysoký přísun tučné a uzené potravy. Dalším z rizikových faktorů je vysoký příjem alkoholu, a to i piva! Nicméně je zde i preventivní opatření, kterým je vyšetření stolice na okultní krvácení. Jedná se o vyšetření nezatěžující a velmi levné, jež může provést i praktický lékař. Pokud je při něm zachycena krev ve stolici, nutně to ještě neznamená, že pacient trpí zhoubným nádorem střeva, neboť příčin může být více, např. hemoroidy, divertikly na tlustém střevě aj. Avšak pokud se krev ve stolici objeví, je zcela na místě neotálet a provést vyšetření tlustého střeva endoskopicky (pomocí hadice). Tento typ nádoru se nevyhýbá našim ani světovým celebritám, podlehli mu např. Audrey Hepburn (známá z filmu My Fair Lady) nebo Karel Černoch.

Zhoubný nádor slinivky břišní

Obezita zde patří mezi méně závažné rizikové faktory. Dává se do souvislosti se zvýšeným přísunem alkoholu, a to zejména tvrdého, nebo se ve zvýšené míře vyskytuje u pacientů s chronickým zánětem slinivky břišní. Prevence zde neexistuje. Mezi známé osobnosti, které tomuto nádoru podlehly, patří např. Luciano Pavarotti či Pavel Dostál.

Nádory reprodukčních orgánů

Jedná se především o zhoubný nádor vaječníků a dělohy. U těchto typů nádorů bylo jasně prokázáno, že obezita je jedním z významných rizikových faktorů, zejména pak u nádorů tzv. endometria (vnitřní části dělohy). Pokud pacientka svou hmotnost zredukuje, riziko vzniku nádoru se snižuje. Prevence je zde částečně možná, a to především pomocí pravidelných gynekologických prohlídek, kde lze tyto nádory odhalit často v raných fázích. Tomuto zhoubnému nádoru podlehla např. Helena Růžičková.

Nádory prsu

Výskyt zhoubných nádorů prsů je čím dál tím vyšší. I zde je obezita jedním z rizikových faktorů, které pravděpodobnost výskytu zvyšují, především pak pravděpodobnost opakovaného vzniku u pacientek, které v minulosti prošly léčbou s úspěchem. Důležité je zde mít na paměti, že pokud pacientka chodí pravidelně na mammografická vyšetření, lze tento typ nádoru odhalit v raném stadiu a předejít tak vážnějším komplikacím.

Dobrým příkladem tohoto přístupu jsou např. australská zpěvačka Kylie Minogue nebo americká zpěvačka Anastasia.

Nádory prostaty

Ačkoliv se to může zdát málo pravděpodobné, je obezita i zde jedním z rizikových faktorů pro vznik. Tento typ nádoru však lze dobře odhalit, a to pomocí pravidelných kontrol u urologa a stanovením tzv. prostatického antigenu (PSA), jenž je poměrně citlivý marker pro tento typ nádoru. Tento typ nádoru měl například bývalý francouzský prezident François Mitterrand.


A které typy nádorů nejsou ovlivněny obezitou? Lze říci, že obezitou nejsou do značné míry ovlivněny zhoubné nádory mozku, plic a měkkých tkání (svalů aj.) a rovněž pro melanom (zhoubný nádor kůže) nepředstavuje obezita rizikový faktor. Všichni však víme, že obezita nám škodí. Doufám, že po přečtení těchto řádků bude vaše odhodlání s ní bojovat ještě větší. Stojí to opravdu za to!

Přečteno:  16791×

Vyšlo:  18. 9. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění

 
© Aleš Krupička 2007–2020