Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Mohu užívat sibutramin v kombinaci s neurolem a vasocardinem?

S vasocardinem to nevadí, teoreticky ani s neurolem (benzodiazepin) – sibutramin se nesmí užívat s antidepresivy ze skupiny SSRI – nicméně ideální to není. Můžete ten neurol vysadit, resp. poraďte se s lékařem, který vám ho píše, zda by neměl nic proti jeho vysazení. Pak by již nic nebránilo zahájení terapie sibutraminem.

Co je to bariatrický výkon? Nic jsem o tom neslyšela ani nečetla.

Bariatrie je chirurgická léčba obezity. Patří sem bandáž žaludku – kolem žaludku se dá tenká páska a žaludek má pak tvar přesýpacích hodin. Pacienta to zbaví hladu, ale ne chuti. Nevýhodou je, že pacient musí jíst pomalu a hodně kousat. Dále sem patří sleeve gastrectomy (tubulizace žaludku) – odstraňuje se část žaludku, ten má pak tvar rukávu (sleeve – angl. rukáv). Výhodou oproti bandáži je to, že pacient nemusí držet tak striktní dietu, nemusí tolik žvýkat. Poslední metodou je gastrický minibypass, kdy se zmenší žaludek a následně se udělá spojnice mezi žaludkem a střevem (kus tenkého střeva se obejde, takže se jídlo vstřebává z menší plochy).

Mám problém se sníženou funkcí štítné žlázy. Vloni mi lékařka předepsala sibutramin, po kterém jsem zhubla cca 12 kg. Letos jsem ho začala brát, ale nepravidelně, takže kýžený výsledek se nedostavil. Mohu si ho nechat předepsat znovu? A pomůže mi?

Zkusit to můžete, ale pravdou je, že pacienti druhým rokem hubnou podstatně méně, což je dáno i tím, že lidské tělo se sníženému příjmu kalorií postupně přizpůsobuje. Nicméně pokud jste sibutramin užívala nepravidelně, je tu jistá šance na větší úspěch. Bylo by dobré prokonzultovat i jídelníček, např. s dietní sestrou, abyste po skončení terapie kila nenabrala zpět.

Připojuji se k boubelkám a jejich problémům s nadváhou. Mám 108 kg a nemohu je shodit. Mám také více zdravotních problémů: porušený metabolismus, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a kyselinu močovou, arytmii a sníženou funkci štítné žlázy. Cvičit moc nemohu kvůli arytmii, tak aspoň chodím denně 5–8 km, ale kila se dolů nehýbou. Kvůli warfarinu nemohu určité druhy zeleniny a ovoce, přitom je tolik miluji. Poraďte mi, prosím, jak bych mohla zhubnout. Je možné, že bych přibírala po euthyroxu?

Euthyrox je lék, který dodává tělu chybějící hormony štítné žlázy. Přibírat by se po něm nemělo, spíše naopak, velmi často při něm lidé hubnou (mají více hormonů štítné žlázy a tím zrychlený metabolismus). Co se týká ovoce a zeleniny, málo se ví, že i s warfarinem se může ovoce a zelenina konzumovat, nicméně důležité je jíst pořád stejné množství (INR a dávky warfarinu se pak nastaví s ovocem a zeleninou, v opačném případě to bude s INR hýbat).

Ráda bych zhubla tak 3–4 kg pohybem, nejlépe plaváním. Je možné takto zhubnout při frekvenci plavání 3× týdně jedna hodina (plavu kondiční tempo – hlava pod vodou)? Četla jsem, že plaváním se zhubnout nedá.

Z vlastní zkušenosti vím, že jsem moc plaváním na váze nezhubla (plavala jsem kraula a motýlka, tedy docela fyzicky náročné styly), zato jsem měla ramena jak Stallone. Plavání je skvělé na protažení, ale bude se vám po něm spíše tvořit svalovina, budete hubnout na objem, ne na váhu (i když to je to, co po pacientech obezitologové vlastně chtějí – zmenšení množství tukové hmoty). Pokud máte ráda vodu, můžete zkusit také aqua aerobik.

Jak dlouho se smí užívat lék lindaxa/ meridie? Z mé zkušenosti jsem cca po 2 měsících přestala pociťovat žádoucí účinky na potlačení chuti a hladu. Je nutné udělat pauzu v užívání, aby se účinky opět dostavily? Sibutramin beru již 2 roky s malými přestávkami a začátek hubnuti byl výborný, bohužel se mi pravděpodobně v důsledku stresu shozená kila vrátila, a tak teď opět uvažuji o pomoci těchto léků, protože kila navíc jsou u mě opravdu dána návaly "žravosti".

U sibutraminu není nikde psáno, jak dlouho jej lze užívat. Mám pacienty, kteří ho užívají roky, je ale pravda, že s přibývající délkou užívání se rychlost hubnutí hodně zpomaluje. U vás by bylo možná užitečné, kdybyste navštívila psychologa zaměřeného na obézní pacienty, abyste se naučila "nezajídat" stres.

Přečteno:  9737×

Vyšlo:  18. 9. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020