Obesity News
Polycystická ovária – syndrom Stein-Leventhal. Příčina, nebo důsledek obezity?

Polycystická ovária – syndrom Stein-Leventhal. Příčina, nebo důsledek obezity?

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Ještě jste o syndromu Stein-Leventhal nikdy neslyšeli? Zdá ve vám, že je to něco velmi vzácného? Nenechte se mýlit, opak je totiž pravdou. Literatura udává, že až 5 % žen tímto syndromem trpí. Pojďme se v následujícím textu podrobněji podívat, co se pod tím „záhadným“ termínem ukrývá.

Syndrom polycystických ovárií je syndrom (neboli soubor nemocí), pro který je typické, že jeho „nositelky“ trpí na první pohled zcela nesourodými nemocemi, a to metabolickými a endokrinologickými. Mezi ty metabolické patří obezita androidního typu (tuk je uložen hlavně na břiše), dále s obezitou související inzulinorezistence (neschopnost správného využití inzulinu), ze které se může vyvinout až cukrovka 2. typu. Poměrně častým nálezem bývá dokonce i zcela rozvinutý metabolický syndrom (tj. obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu v krvi). Podstatné u syndromu Stein-Leventhal je to, že se tyto nemoci objevují poměrně brzy – výjimkou nejsou ženy, které mají plně vyvinutý metabolický syndrom již kolem 30. roku života. Co se týká endokrinologických onemocnění při postižení tímto syndromem, mezi nejdůležitější patří špatná funkce vaječníků, na kterých se tvoří různě velké cysty. S tím souvisí i porucha délky menstruace ve smyslu jejího prodloužení, event. její úplné absence. Dalším příznakem je vysoká hladina testosteronu, kterou ukáže vyšetření pohlavních hormonů. Ženy pak trpí na akné, mají zvýšené ochlupení, a to zejména v obličeji (hirsutismus), a bohužel velmi často bývají i neplodné.

Polycystická ovária – syndrom Stein-Leventhal. Příčina, nebo důsledek obezity?

Co je příčinou tohoto onemocnění

Pacientky se často ptají, co zapříčinilo vznik tohoto syndromu právě u nich. Mnohdy se domnívají, že za to může jejich obezita. Je to však právě naopak. Obezita je až důsledek tohoto onemocnění. Na druhou stranu známe pacientky, které tímto syndromem trpí a obézní nejsou. Pravdou ale je, že pacientky s polycystickými ovárii mají všeobecně vyšší riziko vzniku obezity. Pokud se ale nepřejídají a pravidelně cvičí, obezita se u nich vůbec vyvinout nemusí. U těchto pacientek ale vždy platí, že veškeré aktivity směřující k zamezení vzniku obezity jsou prostě nutností, neboť u nich existuje vysoké riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Dále, jak je již uvedeno výše, bývají pacientky se syndromem polycystických ovárií velmi často neplodné, a tak jedinou možností, jak počít potomka, je pro ně umělé oplodnění a právě redukce hmotnosti je jedním z významných faktorů jeho úspěšnosti. Zde je ale potřeba zdůraznit, že toto platí i pro obézní pacientky bez syndromu polycystických ovárií.

Možnosti léčby syndromu Stein-Leventhal

Pacientky s tímto syndromem zcela jistě patří do rukou odborníků, a to zejména gynekologů, endokrinologů a internistů, resp. diabetologů. Může se zdát, že na jeden syndrom je těch lékařů až až. Ale není, protože tento syndrom, jak již víme, se skládá z mnoha nemocí (viz výše). O nutnosti gynekologické léčby nemůže být pochyb. Internisté, endokrinologové, resp. diabetologové jsou nezbytní pro léčbu metabolických důsledků tohoto syndromu, tj. endokrinologických odchylek, obezity, vysokého cholesterolu a cukrovky či poruchy glukózové tolerance. Při spolupráci pacientek se všemi lékaři lze dosáhnout normální hmotnosti, vymizení cukrovky a normálního krevního tlaku. Ne vždy může mít pacientka svého vlastního potomka, nicméně pravděpodobnost otěhotnění se při normalizaci všech parametrů výrazně zvyšuje. A to určitě za to stojí...

Přečteno:  20610×

Vyšlo:  15. 10. 2008

Diskuze: 1 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Přidružená onemocnění

 
© Aleš Krupička 2007–2020