Obesity News
Orlistat – nový lék proti obezitě Snižuje tělesnou hmotnost a pozitivně působí na složení tuků

Orlistat – nový lék proti obezitě Snižuje tělesnou hmotnost a pozitivně působí na složení tuků

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Orlistat (chemicky tetrahydrolipstatin) je relativně nový lék na léčbu obezity, který u nás známe pod obchodním názvem Xenical (Roche Pharmaceuticals). V Evropské unii existuje na trhu od roku 1998. Tento lék se podává perorálně (tzn. ústy) a účinkuje na principu blokády žaludeční a pankreatické lipázy, což je enzym nezbytný pro degradaci tuků na glycerol a volné mastné kyseliny.

Historie vzniku tohoto léku nás zavede na ostrov Mallorca, kde byla v půdě objevena původní sloučenina – lipstatin – produkovaná plísní Streptomyces toxytricini. Nakonec však byl připraven nový derivát, který vykazuje lepší stabilitu chemické sloučeniny než původní přírodní produkt.

Zahájení léčby Orlistatem jen po splnění určitých vstupních podmínek

Orlistat je účinným inhibitorem (zpomalovačem) lipáz, tzn. že při doporučené dávce 120 mg 3× denně zůstane asi 30 % tuku v potravě nestráveno a je vyloučeno stolicí. Díky perorálnímu podávání se prakticky celý účinek léku omezuje na střevní sliznici a do zbytku těla se dostává jen ve stopovém množství. Stejně tak vylučování léku probíhá stolicí. Důležité je vědět, že vyšší dávka než lékařskými autoritami doporučovaná, tj. 120 mg, nevede k vyššímu účinku a chovat se podle toho. Například v USA, kde je tento lék volně prodejný, je doporučená dávka dokonce poloviční, tedy 60 mg, a i ta snižuje vstřebávání tuků o 25 %.

U nás je Orlistat dostupný zatím pouze proti lékařskému předpisu. Brzy by tomu ale mělo být jinak, jelikož na rok 2009 se připravuje volný prodej Orlistatu 60 mg i v českých lékárnách. Tento lék by měl být předepisován skutečně obézním lidem (BMI nad 30). K tomu, aby jej lékař mohl předepsat, musí pacient být zařazen do léčebného programu a splnit určité podmínky, např. během jednoho měsíce před zahájením léčby snížit svou hmotnost alespoň o 2,5 kg (tj. dokázat svou motivaci k léčbě). Orlistat se užívá po dobu 2–3 měsíců a u pacientů, u kterých došlo k odpovědi na léčbu, se v užívání pokračuje po dobu měsíců až maximálně dvou let. V České republice je od 1. 7. 2001 Orlistat částečně hrazen diabetikům 2. typu s BMI nad 35 a dalšími přidruženými komplikacemi. Orlistat nejenže snižuje tělesnou hmotnost, ale působí pozitivně i na složení tělesných tuků, tzn. že zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL-cholesterolu a zlepšuje kompenzaci cukrovky a vysoký krevní tlak.

Nežádoucí účinky mohou i vychovávat

Nežádoucí účinky se vyskytují zejména v počátcích léčby a zpravidla po několika týdnech odezní. Patří mezi ně např. průjem, nucení na stolici a plynatost. Pro pacienty mají však tyto účinky i výchovný charakter, jelikož jakákoli dietní chyba typu omaštěné nedělní husy s knedlíkem má neblahé následky spočívající v hysterickém hledání nejbližší toalety. Pacient musí pamatovat na to, že je při užívaní Orlistatu nutné nahrazovat ztráty vitaminů rozpustných v tucích, tedy A, D, E a K (jež jsou snadno zapamatovatelné pomocí mnemotechnické pomůcky – (Z)ADEK) a beta-karoten. Orlistat by neměl být podáván těhotným a kojícím ženám a obecně lidem s porušenou funkcí jater a slinivky. Stejně tak není doporučeno podávat tento lék u osob po transplantacích orgánů, kteří užívají Cyklosporin (např. Sandimmun), a opatrnosti je třeba u léků na srdeční arytmie amiodaronu (např. Cordarone).

Přečteno:  17173×

Vyšlo:  20. 11. 2008

Diskuze: 1 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020