Obesity News
Může nás chrápání i zabít?

Může nás chrápání i zabít?

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Každý z nás se zřejmě někdy v životě setkal s chrápajícím člověkem, a tedy skoro všichni budeme znát ono neblahé pravidlo: Kdo chrápe, usíná vždy jako první. Pojďme se nyní na chrápání podívat trochu jinýma než ospalýma očima (v důsledku toho, že jsme na chrápajícího člena rodiny celou noc mlaskali).

Chrápání může být způsobeno několika příčinami, přičemž mezi ty hlavní patří zejména zhoršená nosní průchodnost (rýma, zvětšená nosní mandle – u dětí, deviace nosní přepážky), onemocnění v oblasti měkkého patra či onemocnění v oblasti hltanu. Pokud tedy máme v rodině chrápajícího partnera či potomka (nemyslím nárazově chrápajícího během rýmy), tak by bylo určitě vhodné odborné vyšetření. Chrápání rozhodně není namístě bagatelizovat. Naopak se doporučuje neváhat a jít se o něm poradit se svým praktickým lékařem, který vás odešle na odborné vyšetření – nejčastěji na oddělení ušní, nosní, krční (tzv. ORL), kde lékaři provedou základní vyšetření pro odhalení příčin chrápání. Pokud se jedná o jednoduchou příčinu v oblasti nosu, měkkého patra či hltanu, lze chrápání odstranit pomocí jednoduché operace. V praxi se ale často setkáváme s kombinací několika příčin, kdy operace sama problém chrápání neodstraní.

Syndrom uzávěru dýchacích cest při hlubokém spánku

Závažnost OSAS je určena počtem blokád dýchacích cest během spánku:

  • mírný OSAS – 5–15 blokád za hodinu
  • středně těžký OSAS – 15–30 blokád za hodinu
  • těžký OSAS – nad 30 blokád za hodinu.

Kromě výše uvedených příčin chrápání existuje ještě jedna nemoc, pro kterou je rovněž charakteristické chrápání, ale takové, během něhož lidé pravidelně zadržují dech. Jedná se o tzv. syndrom spánkové apnoe (OSAS). Obstrukční syndrom spánkové apnoe vzniká během hlubokého spánku, kdy dochází k tomu, že svalové napětí jazyka nebo jiné části krku se uvolní a tím dojde k uzávěru dýchacích cest. Taková blokáda dýchacích cest vede k poklesu množství kyslíku v krvi a tudíž k tomu, že se člověk musí probudit natolik, aby mohl jazyk opět posunout dopředu a nadechnout se. Pro toto onemocnění je typický následující průběh noci: pacient usne, začne chrápat, chrápe čím dál tím hlasitěji, po určité době chrápání najednou přestane (apnoická pauza), po jisté pauze se pacient znovu a daleko hlasitěji rozchrápe. Syndrom spánkové apnoe není pouze kosmetickou záležitostí jako např. chrápání při rýmě. Problém OSAS je, že se postupně vyvíjí, resp. že se během let může zhoršovat.

V důsledku tohoto syndromu jsou pacienti ráno nevyspalí a často usínají přes den. Setkáváme se s tím např. v čekárnách lékařů, kde pacient usne a dokonce i začne chrápat. Denní usínání nás může samozřejmě potkat kdekoliv, např. ve škole, v práci anebo při řízení vozidla, kde už může jít o život. Chronické nedospání a nedokrvení orgánů způsobuje např. zhoršení ischemické choroby srdeční (syndrom spánkové apnoe je dnes brán jako jeden z rizikových faktorů infarktu myokardu), zhoršují se i mentální funkce člověka.

Léčbu nastupte co nejdříve

Pokud máte podezření, že tímto syndromem trpíte, vyhledejte odborné vyšetření. I zde platí, že nejdříve proběhne vyšetření na ORL s tím, že následovat by mělo vyšetření neurologem, který se zabývá poruchami spánku. Diagnostika OSAS se stanovuje na základě vyšetření v tzv. spánkové laboratoři, kde je spánek monitorován pomocí EEG přístroje, dále se sleduje puls anebo i saturace tkání kyslíkem. Léčba se skládá jednak z redukce hmotnosti pacienta (až 99 % pacientů s OSAS je totiž obézních) a dále, pokud redukce hmotnosti nestačí, připadá v úvahu operace v oblasti měkkého patra. Pokud ani to nepomůže, odnáší si pacient domů speciální přístroj, který způsobuje v dýchacích cestách přetlak, čímž i během velmi hlubokého spánku nedojde k uzávěru dýchacích cest.

Přečteno:  12907×

Vyšlo:  20. 11. 2008

Diskuze: 1 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Poruchy spánku

 
© Aleš Krupička 2007–2020