Obesity News
Světový den diabetu

Světový den diabetu

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

14. listopad – někteří z nás tento den slaví narozeniny, jiní zase jmeniny. Z významných událostí, které se 14. listopadu staly, jmenujme např. rok 1969, kdy odstartovalo Apollo 12 druhou cestu na Měsíc, rok 1305, kdy byl korunován papež Kliment V., první z avignonských papežů, a konečně rok 1891, kdy se narodil jeden z objevitelů inzulinu, kanadský lékař Frederick Grant Banting (1891–1941 při leteckém neštěstí). Je proto logické, že právě 14. listopad byl vybrán jako Světový den diabetu (cukrovky).

Cukrovka neboli diabetes mellitus je nemoc velmi zrádná, která dlouho nebolí, a proto své nositele tolik svádí ke "hříchu", který nejčastěji spočívá v nedodržování diety či občasném vynechání tabletek. Čím je tato nemoc tak významná, že si vysloužila světový den?

Alarmující rychlost výskytu cukrovky

Diabetes mellitus je dnes, společně s obezitou, epidemií nové doby. Lidé se stále bojí epidemií infekčních chorob včetně ptačí chřipky nebo nemoci šílených krav, ale u chorob, které nejsou infekční, si myslí, že se jich netýkají. Opak je však pravdou. K dnešnímu dni je na světě cca 15 milionů diabetiků 1. typu, což je něco málo přes 7 % z celkového počtu diabetiků na celém světě. Celkově je tedy cca 200 milionů (!) pacientů trpících diabetem. Alarmující je především rychlost, s jakou se výskyt cukrovky zvyšuje (zejména cukrovky 2. typu, jejíž výskyt můžeme ovlivnit sami).

V roce 1985 bylo na světě asi 30 milionů diabetiků. V roce 2000 se počet diabetiků odhadoval již minimálně na 151 milionů, tedy pětkrát více! V roce 2001 to bylo již 177 milionů. Pokud se tempo růstu epidemie cukrovky nepodaří zpomalit, vyšplhá se toto číslo v průběhu příštích 25 let až na 300 miliónů diabetiků na světě.

Smutné prvenství

Česká republika není v tomto trendu bohužel pozadu. V roce 2000 byl počet diabetiků 654 164, což představovalo přes 6 % populace. Dnes je toto číslo již pravděpodobně vyšší. Opravdu závažná je však skutečnost, že držíme v Evropě smutné prvenství v počtu nových případů cukrovky (v roce 2000 to bylo přes 500 nových pacientů na 100 000 obyvatel, kdežto např. ve Francii je to něco přes 200). Po přečtení těchto údajů se však nabízí otázka: Je vůbec možné cukrovce předcházet? Odpověď není zcela jednoznačná – ano i ne. Ne pokud se jedná o cukrovku 1. typu (začíná většinou v dětství). Ano pokud jde o cukrovku 2. typu (dříve známou spíše pod pojmem "stařecká cukrovka").

Základem je prevence obezity a pohyb

Základním a nejdůležitějším předpokladem, jak předejít cukrovce, je prevence obezity. Pokud již obézní jsme, měli bychom se snažit svou hmotnost zredukovat o cca 10–15 %. Jestliže se nám to povede a svou hmotnost po redukci udržíme, udělali jsme velmi mnoho pro to, abychom cukrovku nedostali. A pokud už ji máme, redukce hmotnosti nám může pomoci účinněji s nemocí bojovat. Neodmyslitelným pomocníkem při prevenci, ale i léčbě cukrovky, by měl být pohyb. Ten sám o sobě cukrovku zlepšuje. Lidé, kteří mají cukrovku a pravidelně sportují, potřebují podstatně méně inzulinu či tabletek při léčbě a rovněž mají méně komplikací.

Přijďte na pochod Prahou

Proto vás všechny zveme na pochod Prahou! Ať už přijdete sami nebo s rodinnými příslušníky, těšíme se na vás. A nyní to nejdůležitější: vychází se ve 13. hodin od Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4 (poblíž stanice metra C Vyšehrad). Další informace, včetně dalších míst pochodů v ČR, naleznete na www.dendiabetu.cz. Pokud nejste zrovna příznivci organizovaných akcí, můžete se v tento den i dny následující vydat na své vlastní pochody.

Poznámka autora: S využitím údajů z webové prezentace Svazu diabetiků ČR (www.diabetes.cz).

Přečteno:  12552×

Vyšlo:  15. 11. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020