Obesity News
Cukrovka a zase ta cukrovka

Cukrovka a zase ta cukrovka

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Čím dál tím častěji můžeme slyšet od kolegů v práci, od známých, ale i jinde větu, které se každý z nás podvědomě bojí: "Mám cukrovku!" Co to vlastně cukrovka neboli diabetes mellitus je? O jaké onemocnění se jedná a co svému nositelipřináší?

Pod pojmem diabetes mellitus je zahrnuto několik onemocnění, která se výrazně liší svým původem, ale přesto mají něco společného – buď absolutní, nebo relativní nedostatek inzulinu v těle.

Typy diabetu mellitu

Diabetes mellitus 1. typu – onemocnění, které nejčastěji vzniká v dětství nebo v rané dospělosti. Pro tento typ diabetu je charakteristický absolutní nedostatek inzulinu. V praxi to znamená, že kdyby pacienti s diabetem mellitem 1. typu nedostali inzulin, zemřeli by. Tak tomu bylo v minulosti až do objevu inzulinu Bantingem a Bestem (1921). Tito pacienti za svou chorobu nemohou (tento typ diabetu může postihnout jak hubené, tak obézní). Bývá způsoben nejčastěji autoimunním zánětem (lidské tělo útočí samo proti sobě). Kromě léčby inzulinem se provádí transplantace pankreatických ostrůvků či transplantace celé slinivky břišní.

Diabetes mellitus typ LADA (z anglického latent autoimmune diabetes in adults – latentní autoimunní diabetes u dospělých) – je variantou diabetu mellitu 1. typu s tím rozdílem, že postihuje dospělé. Může se objevit i kolem 50. roku života. Ostatní principy jsou stejné jako u diabetu mellitu 1. typu.

Diabetes mellitus typ MODY (z anglického maturity-onset diabetes of the young – diabetes dospělého typu vyskytující se u mladistvých) – je poměrně vzácná skupina onemocnění, která se vyskytuje v rodinách a je dána genovými mutacemi. Tato skupina je velmi nesourodá, některé typy se léčí tabletami, u některých typů MODY diabetu je nutné hned začít s inzulinoterapií.

Gestační diabetes mellitus – cukrovka, která je spojená s těhotenstvím a po porodu skoro u všech žen mizí. Pokud se zvýšené glykemie vyskytují i po porodu, velmi často se jedná buď o diabetes mellitus 1., nebo 2. typu, který se začal manifestovat v těhotenství.

Diabetes mellitus 2. typu – nejrozšířenější typ diabetu na světě. Každý rok onemocní tímto typem diabetu miliony pacientů. Charakteristický je zde relativní nedostatek inzulinu. Velmi typický je průběh: pacient je nejdříve na dietě, poté na jednom typu léků, pak na kombinaci léků a nakonec na inzulinu. Dříve byl tento typ diabetu znám spíše pod pojmem "stařecký diabetes". To už bohužel dávno není pravdou. Dnes se s ním můžeme setkat již u dětí na základních a středních školách. Rizikovým faktorem pro vznik tohoto typu cukrovky je OBEZITA. To znamená, že (na rozdíl od prvního) můžeme tomuto typu diabetu předcházet – zejména životním stylem, prevencí obezity a dostatkem pohybu. Pokud se přece tento typ diabetu objeví a pacientovi (obéznímu) se podaří zhubnout 10–15 % hmotnosti, je velká šance buď na vymizení, nebo "aspoň" na výrazné zlepšení kompenzace diabetu. Proto všichni pacienti opakovaně od svých diabetologů slyší, že je nezbytné držet dietu.

Porucha glukózové tolerance – je někdy zahrnována do tzv. prediabetu, tzn. stavu, který předchází rozvoji diabetu mellitu 2. typu. Typické pro poruchu glukózové tolerance je mírně zvýšená ranní glykemie (ale též nemusí být) či mírně zvýšená glykemie po jídle. Pokud pacient s poruchou glukózové tolerance změní svůj životní styl a většinou i něco zhubne, diabetes mellitus se nemusí vůbec projevit. Nicméně by tento stav měl být varováním, že něco není v pořádku a že je nejvyšší čas začít něco dělat.

Nejčastějšími důvody, proč se cukrovky tolik bojíme, jsou:

Léčba cukrovky – každý pacient vám řekne, že se bojí inzulinu. Inzulin se stále musí podávat injekcemi. I když je i zde možno vidět velké pokroky – vyvíjí se stále nová inzulinová pera. Cukrovka na inzulinu již neznamená nosit s sebou injekční jehly. Přesto jeho aplikace je stále velkým problémem (a to zejména psychickým). Z tohoto důvodu jsou stále vedeny různé studie, ve kterých se zkouší inhalační aplikace inzulinu. Zda tento směr je správný, nám ukáže až čas.

Hypoglykemie (zejména pro ty, kteří si aplikují inzulin) – velmi závažný stav, který může ohrozit pacienta přímo na životě. Projevuje se opocením, nutkavou chutí na sladké, pocitem na omdlení, zmateností, poté nastupuje až bezvědomí. Z tohoto důvodu se pacientům doporučuje nosit při sobě např. sladký bonbon, též průkazka diabetika by měla být samozřejmostí.

Držení diety – při cukrovce se MUSÍ držet dieta. Pacienti většinou MUSÍ omezit přísun sacharidů (a to nejen ve sladkostech, ale zejména v přílohách). To bývá pro mnohé pacienty velmi bolestné, dietu bohužel moc přísně nedrží, pouze před kontrolami u diabetologa.

Proč se cukrovky bojí lékaři a proč pacienty neustále "peskují"

Cukrovka (bez ohledu na typ) a zejména pak vysoké glykemie působí velmi negativně na naše cévy. Když se k cukrovce následně přidá např. zvýšená hladina cholesterolu či jiných krevních lipidů, riziko vzniku infarktu myokardu, mozkové mrtvice či "ucpání cév na nohách" se nesčítá, ale NÁSOBÍ. Léčba komplikací je velmi složitá a ne vždy se povede tak (zejména pokud pacient přijde pozdě), jak bychom si představovali. Jizva po infarktu již nikdy nezmizí, též následky mrtvice si pacient může nést po zbytek života. Mnohým diabetikům zase chybí prsty u nohou, jiní musí 2–3× týdně docházet na dialýzu, někteří si bohužel tyto stránky nemohou přečíst, protože v důsledku špatné kompenzace cukrovky přišli o zrak.

Co říci závěrem?

Cukrovka je velmi záludná nemoc svým průběhem. Tím, že dlouhou dobu nebolí, se mnoho pacientů domnívá, že se jich komplikace nemohou týkat. Dietu nedodržují, až před kontrolou u diabetologa drží týden hladovku nebo jedí oblíbené kysané zelí. Na kontrole pak mají krásnou glykemii (což se už nedá říci o glykovaném hemoglobinu). Myslí si, jak na svého diabetologa vyzráli. Ale ruku na srdce – diabetologa cukrovka neničí – VY svým počínáním ničíte sami sebe, i když si to v daný okamžik nechcete přiznat. Diabetolog by měl být váš rádce a průvodce diabetem, člověk, kterému věříte a se kterým můžete probrat jakýkoliv problém, který s sebou cukrovka přináší.

Přečteno:  13651×

Vyšlo:  15. 11. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020