Obesity News
Léky se spolehlivým účinkem na hubnutí

Léky se spolehlivým účinkem na hubnutí

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Hrne se to na vás ze všech stran. Nabídka zaručených tablet, koktejlů, speciálních diet apod. K tomu je po ruce vždy nějaký ten "šikovný" příklad, který vám "jasně" ukáže, kdo a kolik po tom či onom zázračném prostředku zhubnul…

Realita je ale taková, že žádný z volně prodejných léků dosud nemá tzv. evidence- based data, tedy data dostatečná k tomu, aby mohla být prokázána účinnost na snížení hmotnosti. Z toho pro nás vyplývá, že nelze očekávat takový hubnoucí účinek, který je nám slibován. Za evidence-based data se považují takové výsledky, které byly potvrzeny v řádné vědecké studii s dvojitě slepým pokusem za využití placebo efektu, což není nic jiného než porovnání účinku při užívání tzv. prázdné tablety (bez účinku) s tabletou obsahující účinnou látku, a to na 95% statistické hladině významnosti. A přestože je často v dokumentaci volně prodejných léčiv zmiňováno povolení jejich užívání jako doplňků stravy, nelze očekávat účinek na pokles hmotnosti.

Samotným užíváním léků trvale nezhubneme

Mezi léky, které evidence-based data mají a jsou k dispozici na lékařský předpis, patří ty, jež obsahují účinnou látku sibutramin (Meridia, Lindaxa) a orlistat (Xenical). Přestože mají jenom malé nebo prakticky žádné nežádoucí či vedlejší účinky, je pro jejich vhodné načasování do průběhu redukčního režimu nutné navštívit lékaře, který určí optimální čas zahájení jejich podávání. V USA je orlistat již volně prodejným lékem a zdá se, že v letošním roce bude k dostání i v našich lékárnách. Užívání léků však patří jen mezi doplněk základních postupů v léčbě obezity. Bez alespoň minimálních změn v životním stylu, tedy změn ve stravování a pohybovém režimu, nelze očekávat dlouhodobý efekt.

Přečteno:  12859×

Vyšlo:  22. 1. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020