Obesity News
Jak hubnout při omezení či nemožnosti pohybu

Jak hubnout při omezení či nemožnosti pohybu

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Tento úkol se týká zejména pacientů s chronickým onemocněním pohybového aparátu (např. s artrózou nosných kloubů), po kterých lékaři-ortopedi žádají snížení hmotnosti v řádech desítek kg ještě před ortopedickým výkonem. Je tomu tak proto, aby kloub nemusel být po několika letech reoperován z důvodu nadměrného zatížení endoprotézy, což s sebou nese určité komplikace. Jak tedy docílit velkého váhového úbytku před operací?

Nejprve si řekněme, že zhubnout před samotným výkonem je daleko snazší než po něm, jelikož i po odeznění pooperačních bolestí a zlepšení schopnosti pohybu pohyb samotný většinou ke snížení hmotnosti nevede. A opakované diety bez pohybové aktivity zase mohou vést k adaptaci na nízký příjem, čímž dochází k postupnému zpomalování až zastavení hubnutí. Jak z toho ven? Možným přístupem je poměrně přísná dieta, po které zhubnete např. 5−8 kg. Nemá smysl dlouho otálet s nasazením léků na hubnutí jako podpůrného prostředku, pokud nejsou důvody, které by vylučovaly užívání dnes dostupných prostředků. Dále je vhodné zařazení tzv. VLCD diety (tj. dieta např. 2 400–3 200 kJ/den) pod lékařským dohledem. Pokud se takto podaří zredukovat cca 10−15 kg, bude předpoklad pokračování i po operaci, kdy se budete moci více pohybovat. U pacientů s vyšším stupněm obezity jsou ke zvážení rovněž chirurgické postupy, jako např. bandáž žaludku či sleeve gastrektomie (tubulizace žaludku).

Podrobné informace naleznete na www.medispo.net. Informace o obezitologických centrech jsou k dispozici na internetových stránkách České obezitologické společnosti www.obesitas.cz.

Přečteno:  13858×

Vyšlo:  22. 1. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020