Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Chtěla bych se informovat o lécích obsahujících léčivou látku sibutramin. Před nedávnem jsem je začala užívat a za 3 týdny se mi podařilo zhubnout 4 kg, které mi zůstaly navíc po porodu dcery. Nejsou tyhle tablety nějak zvlášť nebezpečné? Žádné vedlejší účinky jsem nepocítila.

Tablety nebezpečné nejsou. Je samozřejmě potřeba respektovat možné kontraindikace podání tohoto léku: těhotenství + kojení, ischemická choroba srdeční, glaukom, deprese léčená určitým typem antidepresiv. Obecně platí, že 99 % pacientů tyto léky toleruje velmi dobře.

V roce 2006 jsem zhubla ze 108 kg na 92 kg. V letech 2007−08 se mi váha zastavila a již neklesá. Žádné léky na hubnutí jsem doposud nebrala. Lékař mi nyní předepsal xenical. Je možné užívat xenical společně se sibutraminem (meridia, lindaxa)?

Xenical lze opravdu s meridií či lindaxou kombinovat, ale jejich účinek se nesčítá! Zkuste začít s xenicalem a pokud váha dolu nepůjde, tak můžete (pokud nemáte kontraindikace) přidat sibutramin. Tyto léky by měly pomoci v dalším hubnutí.

Pravidelně každý den užívám topamax na migrénu. Mohu s tímto lékem užívat sibutramin? Mám nadváhu a potřebuji zhubnout. Kromě úpravy jídelníčku a pravidelné pohybové aktivity (jízda na kole) to vidím jako jedinou možnost.

Podávání sibutraminu u pacientů s migrénou se moc nedoporučuje, neboť tento lék může migrenózní záchvaty vyvolávat. Pokud berete každý den antimigrenotika, tak bych tento lék nedoporučila. Zkusila bych xenical, který by mohl pomoci také.

Je pravda, že syrovátka může napomoci hubnutí, nebo je to jen další mýtus? Maximálně jak dlouho se může užívat a je její požívání pro organismus šetrné?

Přiznám se, že jsem o tomto nic neslyšela. Myslím, že syrovátku můžete jíst dlouhodobě (jedli ji i naši předci a nic jim to neudělalo). Princip hubnutí po syrovátce je asi nejspíše takový, že vás zasytí, a tak se nebudete dojídat něčím jiným.

Je mi 37 let, měřím 160 cm, vážím 53 kg. Jsem půl roku vegetariánka a stále se mi nedaří doplňovat bílkoviny. Jaké množství bílkovin bych měla denně zkonzumovat?

Strava zdravého člověka by měla být složena ze 60 % sacharidy, z 15−20 % bílkovinami a ve zbytku tukem. Pokud nejíte maso, konzumujte mléčné výrobky, které mají hodně bílkovin (zejména tvaroh a sýry), a také luštěniny a vejce.

V roce 2007 se mi podařilo zhubnou z 98 kg na 72 kg. Loni jsem ale díky pracovnímu vytížení a stresu přestala pravidelně jíst a nabrala jsem zpátky 11 kg. Teď se mi nedaří vrátit zpět k pravidelnému stravování každé 3 hodiny. Jím bohužel většinou jednou denně, a to večer. Nyní uvažuji o liposukci, neboť každé kilo navíc mi způsobuje zdravotní problémy. Váhám, zda je liposukce vhodná.

Liposukcí se odstraní tuk na problematickým místech, ale nezabrání tomu, aby se tam znovu neudělal. Proto si myslím, že když nezměníte stravovací návyky, tak to budou vyhozené peníze. Z tohoto začarovaného kruhu, do něhož jste se dostala, není opravdu jiná cesta než začít znovu pravidelně jíst. Váha prostě jinak trvale dolů nikdy nepůjde.

Kolik mám vážit a co bych měla jíst? Nejím skoro nic, sladké jenom výjimečně a váha jde pořád nahoru.

To je docela složitý dotaz, na který nejde snadno odpovědět. Potřebovala bych vědět, jak jíte během dne. Pokud chcete, je možné se objednat k naší dietní sestře Bc. Lucii Horníkové, tel. 224 966 455, která vám poradí určitě přímo na tělo. Vemte si s sebou záznamy o vašem jídelníčku, tj. vše, co sníte a vypijete za týden. Jsme statní nemocnice, takže vás určitě „nezruinujeme“. Sídlíme ve Fakultní poliklinice na Karlově nám. 32 v 1. patře, oddělení diabetologie a obezitologie.

Nadváha mě trápí už od dětství. V poslední době se přidaly další zdravotní potíže jako vysoký krevní tlak či bolesti kloubů. Držela jsem už mnoho diet, sice vždy zhubnu, ale kila se zase po čase vrátí. Ráda bych zhubla trvale, myslíte, že by bandáž žaludku pro mě byla vhodná? Kde bych se mohla objednat?

Bandáž žaludku jistě může pacientům pomoci v jejich redukčním úsilí. Nicméně nic není zadarmo, čímž nemyslím, že by se bandáž musela platit (je plně hrazena pojišťovnou), ale to, že jsou s ní spojena jistá trvalá omezení, např. se s ní již nikdy pořádně nenajíte, budete muset jídlo hodně žvýkat, nebudete tolerovat citrusy atd. Pokud máte o bandáž zájem, můžete se objednat v pražské Fakultní poliklinice na Karlově nám. 32 v prvním patře na obezitologii nebo zkuste navštívit náš Banding klub, v jehož rámci se scházejí pacienti před i po operacích žaludku. Srazy klubu probíhají každý první čtvrtek v měsíci v sídle VŠTJ MEDICINA PRAHA (Salmovská 5, Praha 2) od 16 hod.

Přečteno:  9301×

Vyšlo:  19. 2. 2009

Diskuze: 1 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020