Obesity News
Češi tloustnou, ale nepřipouští si to

Češi tloustnou, ale nepřipouští si to

Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí nadváhou 1,6 miliardy lidí starších patnácti let, z toho 400 milionů lidí obezitou. Prognózy říkají, že v roce 2015 by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících obezitou! Situace začíná být vážná i u dětí – s nadváhou se potýká přinejmenším 20 milionů dětí starších pěti let.

V rámci celostátního projektu Žij zdravě připravovaného ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR proběhl v závěru roku 2008 rozsáhlý průzkum věnovaný obezitě. Právě obezita, nadváha a problémy s nimi spojené jsou témata, která slýcháme čím dál častěji. Jak moc si ale bereme rady a doporučení k zdravému životnímu stylu k srdci? Uvědomujeme si, kolik z nás se potýká s nadváhou nebo obezitou? Připouštíme si tyto problémy?

Většina Čechů nadváhu a dokonce i obezitu podceňuje

Průzkumu, na kterém se podíleli i odborníci z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha, se zúčastnilo více než dva tisíce respondentů. A víte, jak podle výsledků, tedy čistě statisticky, vypadá podle BMI průměrný Čech a Češka? Nijak lichotivě, průměrný Čech již trpí nadváhou a Češka se pohybuje na hranici nadváhy a normální váhy. Pouze 42 % z nás si udržuje normální váhu, ostatní se pohybují v hodnotách nadváhy. Alarmující ovšem je, že od posledního porovnatelného průzkumu z roku 2004 se počet lidí s nadváhou zvýšil o 5 %. To znamená, že za necelých pět let se z normální váhy do kategorie nadváhy přesunulo kolem půl milionu Čechů. Lidé s nadváhou mají ve většině případů tendenci tuto skutečnost podceňovat, a to opět více muži než ženy (78 % mužů a 51 % žen nadváhu podceňuje). Dokonce i část obézních se domnívá, že s nadváhou nemá problémy (19 % mužů a 9 % žen).

Rovnice zdravého života říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Výzkum potvrdil, že lidé s ideální váhou do svého jídelníčku zařazují mnohem více ovoce, zeleniny i mléčných výrobků a stravují se pravidelně včetně snídaně a svačiny. Spotřeba „nezdravých“ potravin je vyšší u těch, kteří mají s váhou problémy. Druhá část rovnice ukazuje, že ke zdravému životnímu stylu, se kterým je spojeno i udržení správné váhy, patří neodmyslitelně pohyb. Muži, kteří se sportu věnují pravidelně, mají v průměru o 2,5 bodu menší BMI než muži nesportující. U žen je to dokonce rozdíl 5 bodů. Začít sportovat je nejvhodnější v mládí. Vztah ke sportu si udržely téměř 2/3 těch, kteří v mládí pravidelně sportovali. Oproti tomu v současnosti sportují jen 2 % těch, kteří v mládí nesportovali vůbec. Výsledky BMI jsou podobné u lidí, kteří kdysi sportovali, ale dnes již nesportují s těmi, kteří nesportovali nikdy.

Naši váhu ovlivňuje i věk

S přibývajícím věkem přibývá počet lidí, kteří trpí nadváhou nebo obezitou. Jen 8 % respondentů do 30 let je obézních, ale u osob starších 60 let je to už 36 %. V průměru přibere člověk v každém roce života kolem ¼ kilogramu.

Obezita spolu s cukrovkou 2. typu se stává civilizační nemocí vyspělého světa

Nadváha a obezita se stávají na celém světě jedním z největších socioekonomických problémů a náklady jednotlivých zemí spojené s jejich léčbou stále narůstají.

Zvláště v západní Evropě a Severní Americe se velmi rychle zvyšuje počet obézních dětí, a tak i onemocnění jako vysoký krevní tlak a cukrovka nejsou u adolescentů výjimkou.

Fakta o tloustnutí v ČR:

  • Za poslední 3 roky vzrostl počet obézních v ČR o 5 %, tj. téměř o 425 000 lidí.
  • Tempo tloustnutí se zvyšuje.
  • Muži tloustnou více než ženy.
  • Široký obvod pasu jako rizikový faktor ohrožuje více ženy než muže.
  • Do 30 let má nadváhu nebo obezitu jen 1/3 dospělé populace, nad 50 let to jsou již 3/4.
  • Za celý život ztloustneme průměrně každý rok o ¼ kila.
  • Sport v mládí chrání před obezitou v dospělosti.

Otázky spojené s nadváhou a obezitou rozhodně nepodceňujme

S nadváhou a obezitou úzce souvisí řada onemocnění jako cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a s ní spojený výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, artróza nosných kloubů a další.


Všeobecná zdravotní pojišťovnaŽij zdravě

Tým projektu Žij zdravě
Projekt Žij zdravě
je realizován za podpory
Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Přečteno:  13625×

Vyšlo:  19. 2. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020