Obesity News
Možnosti léčby diabetu

Možnosti léčby diabetu

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Člověk se již odpradávna snažil cukrovku léčit různými způsoby, nejčastěji se jednalo o různé typy diet – např. ve starém Egyptě či Řecku. Většina diet ordinovaných tehdejšími lékaři však nebyla příliš účinná, jelikož pravá příčina diabetu ještě nebyla známa.

Dnes je však situaci docela jiná. Máme k dispozici relativně velkou škálu léků, které je možno při léčbě cukrovky použít. Základním předpokladem úspěchu léčby je však dodržování diabetické diety. Dále musíme vždy rozlišovat typ cukrovky.

Cukrovka 1. typu

U cukrovky 1. typu je jedinou možností (když opomineme transplantaci pankreatických ostrůvků) léčba inzulinem či inzulinovými analogy. Pacienti si většinou inzulin aplikují 6× denně, nejčastěji inzulinovými pery. Velkým pokrokem poslední doby je zavedení inzulinových pump.

Možnosti léčby cukrovky 2. typu

Prvním krokem při léčbě cukrovky 2. typu je edukace pacienta (výchova, vzdělání). Bez držení diety pacienta nespasí ani sebelepší lék! Pokud dieta nestačí, je možné uchýlit se k tabletám:

Léky s metforminem – začíná se jimi nejčastěji (pokud nejsou kontraindikace – např. srdeční selhání, selhání ledvin či plic). Metformin má své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří např. to, že nepůsobí hypoglykemie (pokles hladiny krevního cukru). Nevýhodou pak u některých pacientů bývají trávicí potíže spojené s užíváním tohoto léku či velikostí tablety. Metformin se může dávkovat 1–3× denně, maximální dávkou jsou 3 g.

Deriváty sulfonylurey – skupina těchto léků je poměrně veliká, při nesnášenlivosti jednoho preparátu je možné přejít na jiný. Nebezpečí léků této skupiny spočívá v tom, že při špatném dávkování mohou způsobit těžkou (i několik dní trvající) hypoglykemii. Při jejich dávkování je proto zapotřebí zvýšená opatrnost. Dávkování se liší podle druhu – většinou to bývá 1 tableta 1–3× denně.

Thiazolidindiony – nehodí se k okamžité úpravě glykemie, jejich účinek lze totiž očekávat až za 2–3 měsíce od zahájení terapie. Dále mohou (ne však často) způsobovat otoky končetin. Výhodou je, že (stejně jako metformin) nezpůsobují hypoglykemii. Dávkují se 1–2× denně.

Glinidy – ordinují se většinou k ovlivnění hladiny krevního cukru po jídle. Z toho vyplývá i dávkování – 3× denně. Nehodí se jako jediný užívaný lék, ale vždy v kombinaci s jinými.

Akarbóza – lék, který je velmi oblíbený zejména v sousedním Německu. Působí ve střevě a snižuje vstřebávání cukrů. Nevýhodou jsou průjmy a nadýmání, ale i relativně velké doplatky.

Léčba inzulinem

Nutnost podání inzulinu u cukrovky 2. typu je způsobena buď neukázněností pacienta (nedrží dietu či neužívá léky), nebo samotným vývojem diabetu, kdy postupně dochází k vyčerpání β buněk slinivky břišní produkujících inzulin – z relativního nedostatku inzulinu se rázem stává absolutní. Inzulin se může dávkovat podle různých schémat – od 2× denně (tzv. mixovaný inzulin) až po 6× denně (jako u diabetu 1. typu).

Při nutnosti redukce hmotnosti pacienta se poměrně často kombinují léky na cukrovku s léky na hubnutí (Xenical, Lindaxa či Meridie).

Přečteno:  12668×

Vyšlo:  15. 11. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020