Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Po posledním těhotenství mi zůstalo 15 kg nadváhy, nyní užívám lindaxu 15 a již za 2 měsíce mám 7 kg dole. Mohu zvýšit efekt hubnutí tím, že bych s lindaxou užívala ještě alli?

Tyto léky můžete kombinovat, avšak jejich účinek se nesčítá! Efekt na hubnutí se v této kombinaci zvýší cca o 20-30 %.

Pokouším se zhubnout pod lékařským dohledem. Píšu si jídelníček, plánuji jídlo, počítám příjem energie a bílkovin. Chtěla bych snížit svoji váhu alespoň pod horní hranici normy. Bohužel mívám nejen obrovský hlad, ale bývá mi i hodně zima. Co mám v takovém případě dělat, když je do dalšího jídla ještě daleko a horký čaj nepomůže? A co dělat proti nočním výletům do ledničky - chodím tam i po slepu, někdy ani nemám hlad, ale něco si musím dát, jinak se budím po několika minutách a nevyspím se.

Člověk, který hubne, by neměl trpět hladem, neboť to vede přesně k tomu, co píšete. Příčin může být hned několik: 1. příliš přísná dieta - pro to by svědčilo i to, že je vám zima - na začátku hubnutí stačí snížit příjem o 1500-2000 kJ, ne více; 2. jak často jíte - 3× denně je mnohdy málo, někteří pacienti jedí i 6-7× denně, je to velmi individuální; 3. teoreticky proti hladu pomůže sibutramin, nicméně po skončení jeho užívání, když teď máte hlad, zcela jistě naberete; 4. zkuste do jídla přidat vlákninu, např. psyllium, může také pomoci.

Mohu sportovat s břišní kýlou (dětská hlavička) v podbřišku, rok po gynekologické operaci a 8 měsíců po operaci pupeční kýly? Mám léčený vyšší tlak.

Určitě můžete cvičit, avšak než se do cvičení pustíte, doporučuji konzultaci např. s fyzioterapeutem, který vám poradí cviky přímo „na tělo“.

Vyzkoušela jsem snad všechny dostupné přípravky na hubnutí založené na přírodní bázi, ale nehubnu. Proto jsem se rozhodla, že zkusím léky - nejspíš meridii nebo lindaxu. Jsem zdravá, jen trpím na páteř, takže žádné posilovací cviky nemůžu provozovat. Zajímalo by mě, který z těch léků je úspěšnější a také jaké jsou vedlejší účinky, jako např. vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů jsme u našich pacientů po těchto lécích s účinnou látkou sibutraminem ještě nikdy nezaznamenali. Mezi časté nežádoucí účinky (které ale tak do týdne odeznívají) patří bušení srdce, nespavost a zvýšená potivost. Pokud začnete sibutramin užívat, je nutné upravit jídelníček, aby se u vás po přerušení terapie nedostavil tolik obávaný jo-jo efekt. Jak lindaxa, tak meridia mají své poradny na internetu, které pročíst je hodně užitečné.

Vždy jsem měla nízký tlak, 7 let užívám hormonální náplasti (systen conti) a nyní mi najednou začne bušit srdce, tlak 100 na 200 a za chvíli zase dobrý. Navíc mám bloklou krční páteř. Jsem unavená a potím se. Nemůže to být štítnou žlázou?

Štítná žláza toto teoreticky způsobovat může, nicméně určitě si „zasloužíte“ podrobné interní vyšetření, aby se našla pravá příčina vašich obtíží. Určitě co nejdříve navštivte svého praktického lékaře.

Jaký je optimální denní energetický příjem? V mém případě to je asi tak 13 000 kJ denně. Sportuji tak 3× týdně po 45 min. na 145 tepů za min.

Doporučená denní dávka energie je u každého trochu jiná. Kromě sportu záleží také na tom, jaké máte zaměstnání. Kdybyste byl např. horníkem, doporučená energetická hodnota se pohybuje kolem 18 000 kJ/den a naopak u sedavých zaměstnání to je cca 8 000 kJ/den. Zkuste se řídit tím, že pokud je vaše váha stabilní (nehubnete ani nepřibíráte), je váš energetický příjem vyrovnaný. Pokud by vás to zajímalo, tak přehled energetických výdejů u různých zaměstnání je k dispozici na www.obezita.cz.

Podařilo se mi zhubnout a již více než rok si váhový úbytek 20 kg úspěšně udržuji, BMI mám v normě, ale trápí mě obvod pasu, který je 85 cm. Jaký typ cvičení je nejvhodnější na hubnutí v pase? Musím snížit i energetický příjem nebo stačí zařadit více cvičení? V současné době jsem na cca 7000 kJ/den. Strava by měla být vyvážená, nebo mají nepatrně převažovat bílkoviny?

Energetický příjem nesnižujte, zkuste cvičit pilates nebo kalanetiku, pomoci může i cvičení na fi tballech - zkrátka každé cvičení, při kterém se posilují břišní svaly. Stravu mějte vyváženou.

Mám šanci na bandáž žaludku s BMI 40? Četla jsem, že by měla být hrazena pojištovnou. Je to pravda? Co pro to mám udělat, na koho se obrátit?

S BMI 40 máte velkou šanci na bariatrický výkon. Všechny bariatrické výkony jsou zatím hrazeny zdravotními pojišťovnami. Obraťte se na jakékoliv obezitologické pracoviště, určitě vám pomohou, např. my sídlíme ve FP Karlovo nám. 32, Praha 2, tel.: 224 966 455. Jen se připravte, že čekací doba se pohybuje od 2 do 3 měsíců.

Přečteno:  8294×

Vyšlo:  24. 6. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020