Obesity News
Ztukovatění jater rozhodně nepodceňujme

Ztukovatění jater rozhodně nepodceňujme

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Téměř každý obézní pacient už někdy od svého lékaře slyšel o ztukovatění jater neboli jaterní steatóze. Málokdo však ví, co to přesně znamená. Na následujících řádcích si proto o tomto problému řekneme něco bližšího.

Ztukovatění jater může mít mnoho příčin – od otravy např. houbami (typicky muchomůrkou zelenou) nebo různými rozpouštědly (tetrachlormetan), které někteří lidé požijí v sebevražedných úmyslech, až po otravu těžkými kovy. Další příčinou může být  pouhé  přejídání a s ním spojená obezita. Zajímavostí je, že určitý stupeň ztukovatění jater pozorujeme i u opačného (ne)stravovacího extrému, a to u mentální anorexie. Vzácně se může objevit ztukovatění jater během těhotenství (avšak toto ztukovatění má jinou příčiny než ze zvyšující se hmotnosti nastávající maminky). Podle velikosti kapének tuku, které se v játrech ukládají, rozlišujeme steatózu malokapénkovou (její výskyt je poměrně vzácný), velkokapénkovou anebo smíšenou. Velkokapénková steatóza je poměrně částým nálezem zejména u alkoholiků, obézních, u pacientů s cukrovkou 2. typu, hyperlipidémií a u pacientů s některými metabolickými poruchami (Wilsonova choroba).

Mechanismus ztukovatění jater

Játra fungují jako chemická laboratoř člověka. Vznikají zde mnohé bílkoviny a uvolňují se žlučové kyseliny napomáhající štěpení potravy. Avšak jaterní buňka je schopna také kumulace různých látek, a tedy i tuku. Ten se v jaterních buňkách ukládá. Pokud je nabídka tuku přijatého potravou příliš velká a dlouhodobá, může být jaterní buňka tukem přímo  nabitá , až se následně začne postupně zvětšovat, což vede až ke zvětšení celých jater. Zvětšená játra se mohou, pokud  zmizí  vyvolávající moment ztukovatění jater (tedy např. přejídání nebo alkohol), opět zmenšit do původní velikosti. Pokud ovšem pacient nezmění životní styl, který vedl ke ztukovatění jater, může se jaterní steatóza změnit v tzv. jaterní fi brózu a odtud je již malý krůček k rozvoji jaterní cirhózy. Ta se však u obézních málokdy vyvine. Avšak i  pouhé  zvětšení jater přináší svému nositeli velké obtíže. Kromě zvětšené velikosti jater, která může být na obtíž při pohybu, ale také při laparoskopických operacích (proto chirurgové po pacientech vyžadují redukci hmotnosti o 5–10 kg před plánovanými laparoskopickými zákroky).

Ztukovatělá játra jsou velmi křehká a mají zvýšenou náchylnost ke krvácení. Ztukovatění jater se také spolupodílí na rozvoji cukrovky 2. typu – jaterní steatóza je určitým obrazem inzulinové rezistence pacienta.

Diagnostika a léčba nemocných jater

Diagnóza jaterní steatózy je poměrně jednoduchá – při vyšetření krve upozorní na jaterní steatózu zvýšená hladina tzv. jaterních transamináz (ALT, AST, GMT). Dále nám jaterní steatózu může potvrdit ultrazvukové vyšetření jater. Pokud bychom však chtěli mít 100% jistotu o ztukovatění jater, museli bychom podstoupit tzv. jaterní biopsii. Ta se však běžně neprovádí. Nejlepším lékem je především odstranění příčiny, jež ztukovatění jater vyvolává, tedy např. omezení množství alkoholu nebo redukce hmotnosti. Léky na podporu jaterní činnosti lze, jak jejich název sám napovídá, skutečně brát spíše jako podpůrné prostředky, které v žádném případě neléčí prvotní příčinu ztukovatění jater a mnohdy jsou doslova jen vyhozenými penězi. Věřím, že i tento článek napomůže k tomu, aby nikdo z pacientů ztukovatění jater nepodceňoval. Jedná se o nemoc, která může svému nositeli způsobit vážné komplikace, ať už spojené s chirurgickými zákroky, nebo s rozvojem cukrovky 2. typu.

Přečteno:  21580×

Vyšlo:  25. 11. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020