Obesity News
Inzulin a pohybová aktivita

Inzulin a pohybová aktivita

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Většina cukrovkářů, kteří přecházejí na léčbu inzulinem, se obává (a mnohdy zbytečně), že jejich nemoc postoupila do konečného stadia se všemi svými komplikacemi. Inzulin je zde ale proto, aby pacient komplikacím předcházel a lépe udržel cukrovku pod kontrolou. Pravdou sice je, že se u pacientů na inzulinu zvyšuje pravděpodobnost tzv. hypoglykemických příhod, nicméně při dobré spolupráci lze jejich výskyt snížit na minimum nebo se jim zcela vyhnout.

Jak inzulin působí

Nejdůležitější funkcí inzulinu z hlediska cukrovky je, že usnadňuje průnik glukózy (cukru) do buněk a tím přispívá ke snížení hladiny cukru. Kromě toho tlumí proces novotvorby glukózy v játrech, což přispívá k dalšímu snížení hladiny cukru u diabetiků 2. typu.

Pravidelnost je základ

Při cukrovce na inzulinu je nejdůležitější dodržování pravidelného režimu. To optimálně znamená dodržování podobných časů určených pro stravování či pohybovou aktivitu. A v každém případě se vyhněte dlouhým časovým intervalům bez jídla!

Nezapomeňte sledovat hladinu glykemie

Jedině pravidelným měřením glykemie v průběhu dne a za různých okolností – tzv. selfmonitoring – pochopíte, jak inzulin v kombinaci s jídlem, které jste snědli, působí na vaši hladinu glukózy.

!!! POZOR !!!

Existují různé druhy inzulinu s různým léčebným režimem – krátkodobé, dlouhodobé a mixované. Proto se vždy ptejte svého lékaře, jaký inzulin máte právě vy a jaký účinek a kdy můžete očekávat.

Přečteno:  10026×

Vyšlo:  25. 11. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2020