Obesity News
Podzim ovlivňuje naši váhu

Podzim ovlivňuje naši váhu

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Čas opět pokročil. Blížíme se k polovině podzimního období. Právě teď všechno kolem nás připravujeme na zazimování. Na chatách a chalupách ryjeme a ryjeme, skleníky už jsou většinou dávno opuštěné a stromy pomalu začínají "vyhrávat" celým spektrem charakteristických barev. Už jenom čekáme, že hned, jak spadnou poslední listy, je budeme moci uklidit, aby zahrádka byla už čistá a na zimu úplně připravená.

Jak se připravuje živočišná říše? Z hlediska kontroly hmotnosti pro nás právě podzim představuje velmi nešťastné období. Proč tomu tak je, hledejme v dávné historii. Před mnoha stovkami a tisíci lety se každý živočich musel dostatečně předzásobit na období zimy, kdy byl nedostatek potravy. Evolucí byla postupně vybrána nejvýhodnější varianta, sice ta, že se organismus naučil v průběhu pozdního léta a podzimu ukládat přebytečnou energii do tukových zásob, které jsou kromě zásoby energie i dobrou izolační vrstvou umožňující přežít zimu. A tu přežili jen ti, kteří si dokázali uspořit opravdu velké množství energie, eventuálně se dokázali adaptovat na nízký příjem. V přírodě tak nyní můžeme vidět např. medvědy, kteří se připravují na zimní spánek tím, že přibývají desítky kilogramů tukové tkáně.

Dědictví našich předků

A my lidé? Naši příbuzní předkové, kteří přežívali zimní období, nám zanechali spořivé geny. My je však již nepotřebujeme, a to proto, že snad všichni vlastníme ledničku (někteří nejen jednu) – naši zásobárnu, že by se i medvěd před nejkrutější zimou nemusel o svůj život obávat. A když přece jen zásoby začnou docházet, na každém rohu máme nákupní centrum, kde během krátkého času a s minimálním energetickým výdejem okamžitě vše doplníme. Po zimě se nám bohužel již většinou nepodaří vpravit do loňského pohybové programu. Býváme potom velice šťastní, když se nárůst tělesné váhy zastaví, a pevně věříme, že přes léto zase něco půjde dolů.

Boj se spořivými geny

Ovšem s našimi znalostmi se můžeme účinně začít bránit aktivitě spořivých genů, které kdysi naše předky zachraňovaly. Chce to „jenom“ neomezovat pohybovou aktivitu v podzimním období. Na venkovní pohyb je třeba se o něco lépe obléknout a máme přece vždy možnost některé pohybové aktivity přesunout do uzavřených prostor. Záleží, na co máme chuť a co nás baví. Přesto se ale většinou neubráníme nižšímu energetickému výdeji v porovnání s létem. Proto musíme dbát i na stravu – její složení a množství. Zvláště když víme, že zkracující se den a prodloužený čas strávený v posteli vedou k tomu, že se přebytečně přijatá energie okamžitě ukládá do tukových zásob.

Dbejme o energetický výdej

Dávejme si tedy v následujících týdnech velký pozor, abychom dodržovali alespoň základní zásady stravovacího režimu, a zkusme si ve svém okolí nalézt aktivity, které povedou ke zvýšení energetického výdeje. K tomu se kvapem blíží Vánoce (i když o nich ještě nikdo nechce ani slyšet!) a to nás teprve čeká boj. Začněme se na něj pomalu, ale jistě připravovat a trénovat.

Přečteno:  8757×

Vyšlo:  1. 11. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020