Obesity News
Jak o vánocích mlsat a nepřibrat

Jak o vánocích mlsat a nepřibrat

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Vánoce jsou časem, kdy pravidelně přibíráme. Z tohoto důvodu se většina obézních pacientů, kteří se snaží svou hmotnost redukovat, tohoto období zcela logicky obává. Někteří tyto obavy řeší tím, že vůbec nepečou vánoční cukroví a vyhýbají se návštěvám, kde by mohli „zhřešit“. Jiní se snaží asketickým přístupem zříci se všeho zakázaného. Avšak po určité době (obvykle po 2–3 dnech) svá předsevzetí stejně nevydrží („Vždyť jsou přece Vánoce!“) a začnou o to více konzumovat cukroví a jiné pochutiny.

Co tedy dělat, když chceme mlsat, ale  bezpečně ? Zkuste si každý večer naplánovat jídelníček i s cukrovím na druhý den, zakalkulujte energetickou hodnotu cukroví (cukroví bude nutné odvažovat, neboť každý dělá jinak velké kousky, a jelikož je cukroví doslova kalorickou bombou, je třeba si energetickou hodnotu požitého cukroví spočítat co nejpřesněji). Avšak pozor, celkový energetický příjem by měl zůstat stejný jako před Vánocemi. Pokud se vám stane, že jeden den přece jenom sníte více, není důvod, abyste hubnutí ihned vzdali a začali se  nezřízeně  přejídat. Druhý den po přejedení se stravujte tak, jako byste se den před tím nepřejedli, avšak zvyšte např. energetický výdej delší procházkou, popř. pokud zima dovolí, tak i výletem na běžkách či bruslením. Uvidíte, že pokud se budete řídit těmito drobnými radami, tak přes Vánoce nepřiberete, a když, tak jen minimálně.

Na následující dvoustraně naleznete několik užitečných tipů na  bezpečné  mlsání o Vánocích i na Silvestra. Šťastné a veselé všem našim čtenářům.

Přečteno:  8076×

Vyšlo:  25. 11. 2009

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Strava, Recepty

 
© Aleš Krupička 2007–2020