Obesity News
Jaký je poslední trend vývoje hmotnosti české populace? 1. díl

Jaký je poslední trend vývoje hmotnosti české populace? 1. díl

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Připravili jsme pro vás seriál, v němž vás chceme seznámit s výsledky zajímavého výzkumu o vývoji hmotnosti v české populaci. Výzkum prováděla v roce 2008 agentura STEM/MARK v rámci projektu Žij zdravě, který podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR. Průzkum navazoval na podobný projekt z let 2000/2001 a 2005 a umožnil tak porovnání výsledků a zjištění posledního trendu vývoje.

Základní fakt výzkumu

Výzkum zahrnoval celkem 2058 osob nad 18 let, z nichž 52 % tvořily ženy a 48 % muži – jednalo se tedy o shodné rozložení obou pohlaví, jaké vykazuje česká populace. Stejně tak se postupovalo při rozložení věkových katergorií. Důležité je také poměrné zastoupení velkých měst, malých měst a vesnic, které bylo také dodrženo. Odbornými garanty výzkumu byli prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., a MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Z grafu 1 je vidět, že 57 % dospělé populace se pohybuje v pásmu nadváhy nebo obezity. Oproti roku 2005, kdy byl podobný průzkum prováděn, došlo tedy k navýšení počtu obyvatel s nadváhou a obezitou o tři procentní body. Podíl mužů a žen ovšem zůstává stejný. Nadváhou a obezitou trpí častěji lidé nad 50 let a naopak nižší hmotnost mají lidé pod 30 let. Je zřejmé, že v průběhu života přibíráme na hmotnosti. Každý dospělý Čech v průběhu života přibírá průměrně čtvrt kilogramu za rok.

Graf 1

Není bez zajímavosti, že u mužů došlo k většímu nárůstu hmotnosti, konkrétně se zvýšil počet obézních o značných 30 %! Celkový podíl obezních na populaci se zvýšil z původních 18 % na současných 23 %. A jelikož počet lidí s nadváhou zůstává víceméně stejný, dochází k celkovému poklesu lidí s normální hmotností. U žen zase došlo k většímu nárůstu obvodu pasu.

Výsledky hovoří jasnou řečí

Věkem populace přibírá a nejrizikovějším je věk nad 50 let. Zkuste si sami odpovědět na otázku, kolik kilogramů jste přibrali od svých 18 let, a pokud vám vyjde méně než 0,25 kg/rok, pak vám můžeme jen pogratulovat, jste totiž pod průměrem české populace.

Zajímovosti týkající se vývoje hmotnosti

V dosavadních výzkumech se ukazovalo, že s rostoucím vzděláním hmotnost spíše klesá – to platí jednoznačně u žen. Ti, kdo žijí sami, mají vyšší BMI v porovnání s lidmi, kteří žijí v rodinách. Není pravda, že děti vyrostou z nadváhy.

Graf 3
 
Graf 2
 

Přečteno:  13406×

Vyšlo:  21. 1. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2019