Obesity News
Střízlivý redukční plán je základem úspěchu

Střízlivý redukční plán je základem úspěchu

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

I když to tak ještě dnes při pohledu ven nevypadá, už brzy se v přírodě ozve jaro. Tedy období, v němž se mnozí z nás začnou více orientovat na otázku redukce kilogramů. Jen na ně však svou pozornost neupínejte. Užitečnější je zaměřit se na udržení nastoupeného trendu směrem ke zdravému životnímu stylu, tj. na vyvážené stravování a pohyb. Mějte na paměti, že pokud pro svou pohybovou aktivitu nenaleznete aspoň 20 minut denně (více je samozřejmě lépe), z dlouhodobého hlediska v redukci spíše úspěšní nebudete.

Zimní měsíce nám všem ubírají životní energii, a to jak psychickou, tak fyzickou. Není proto vůbec snadné, byť se na obloze objeví první slunce, začít s redukčním režimem nebo dokonce s pravidelnou pohybovou aktivitou. Nicméně se o to musíte pokusit! Brzy totiž pocítíte, jak do vás pohyb vlévá novou sílu, jež vás jednak udrží při zdravém životním stylu, ale rovněž vám pomůže snáze nacházet řešení v mnoha životních situacích.

Jak se mám vyznat v té džungli odborníků?

Máte-li za sebou neúspěšné období, např. u vás v loňském roce i přes velkou snahu došlo ke zvýšení hmotnosti, zaznamenali jste neúspěch při opakovaném pokusu zhubnout nebo máte nejrůznější přidružená onemocnění (cukrovku, vysoký krevní tlak, kloubní obtíže, dnu apod.), je na místě poradit se s odborníkem.

Při výběru vhodného fit- či rekondičního centra se orientujte podle toho, zda vůbec a jak s vámi při pohovoru rozebírají vaše skutečné obtíže, způsob stravování, chuťové preference, přidružená onemocnění či zkušenosti s pohybovou aktivitou a hubnutím.

Nemusíte běžet hned za lékařem (i když u diabetiků je odborná konzultace rozhodně vhodná), konzultace bez přítomnosti lékaře postačí zejména v případech, pokud máte jen nadváhu či obezitu 1. stupně. Můžete tak navštívit i některé z komerčních center, které nabízejí mnoho rozličných programů. Jak ale poznáte, ve kterém centru vám poradí nejlépe? V každém případě není dobré se rozhodovat jen podle lákavé internetové prezentace, výše cen či technického vybavení. Daleko více se zaměřte na to, zda a jak s vámi při pohovoru rozebírají vaše skutečné obtíže, váš způsob stravování, chuťové preference, přidružená onemocnění či zkušenosti s pohybovou aktivitou a hubnutím. Pak je samozřejmě důležité, aby se s těmito vstupními informacemi dále náležitě pracovalo. Pokud výstupem vašeho pohovoru bude jen doporučení nákupu různých – více či méně nesmyslných – potravinových doplňků, běžte raději z takového centra pryč. Takto například fungují analýzy z vlasů, ale bohužel i někteří výživoví poradci.

Obesity NEWS – světlo na vaší hubnoucí cestě

Pro vaši spolehlivou základní orientaci jsou tu právě noviny Obesity NEWS a odborný tým autorů, kteří jsou tu pro vás. Proto, kdykoli budete chtít, využijte jedné z našich dvou internetových poraden na www.medispo.net. V první z nich každý váš dotaz související s nadváhou či obezitou velmi ráda zodpoví MUDr. Jitka Housová, Ph.D., anebo se přihlašte do naší on-line odborné poradny, kde můžete v předem stanovený čas na dané téma komunikovat s vybraným odborníkem.

Naším cílem není poskytnout vám přesný předpis, to je málo efektivní a příliš časově náročné, nýbrž usilujeme o to, abychom vám předali správné principy, s jejichž znalostí si sami naleznete to, co vám bude nejlépe vyhovovat. Zkuste začít např. střízlivým odhadem, jakou hmotnost byste chtěli mít touhle dobou v příštím roce, a k tomuto svému cíli směřujte. Většina z vás jistě připustí, že i pěti- či osmikilogramový hmotnostní úbytek by bohatě stačil. Připravte si proto nenáročný plán, který se vám podaří dodržet. Přeji vám příjemné čtení a mnoho sil do boje s kilogramy.

Přečteno:  10439×

Vyšlo:  17. 2. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020