Obesity News
Sibutramin stažen z EU

Sibutramin stažen z EU

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Evropská léková agentura doporučila na základě předběžných výsledků studie SCOUT (Sibutramin Cardiovaskular OUTcomes) pozastavit registraci pro sibutramin (Meridia, Lindaxa, Sibutramin Sandoz, Teva). Tento přípravek bude stažen ze všech trhů zemí EU.

Pacienti, kteří užívali sibutramin, vykazovali v této studii zvýšené riziko kardiovaskulárních a cévně-mozkových příhod ve srovnání se skupinou pacientů, která užívala placebo. Všichni, kdo užívají tento přípravek, by proto v dohledné době měli navštívit svého lékaře a dohodnout se na alternativních způsobech léčby obezity.

Názor odborníka

Sibutramin byl doposud jistě nejpředepisovanějším antiobezitikem v odborných ambu lancích. Mezi hlavní důvody patří jistě cena, efekt na snížení hmotnosti, ale i spokojenost pacientů. Zvýšený výskyt závažnějších vedlejších účinků, o nichž hovoří např. studie SCOUT, jsme v naší praxi nezaznamenali. Možnost dalšího předepisování sibutraminu by proto mohla být obnovena alespoň v dosud existujících indikacích. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že na českém trhu jsou s účinnou látkou orlistat dostupné další dva léky, a to Xenical 120 mg na lékařský předpis a volně prodejný Alli 60 mg. Právě uvolnění orlistatu do volného prodeje by mohlo pomoci zvýšit efektivitu boje proti všem nesmyslným prostředkům a potravinovým doplňkům na hubnutí, což by měl být hlavní úkol všech skutečných odborníků na snižování hmotnosti.

Přečteno:  12518×

Vyšlo:  17. 2. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2020