Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskuzní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu. Příspěvky vybíráme z internetové diskuze, která probíhá na www.medispo.net. S naším diskuzním fórem máme výborné výsledky, víme, že jeho prostřednictvím umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Proto neváhejte a zapojte se do diskuze i vy.

Už půl roku cvičím pravidelně dvakrát týdně 50 minut (spinning, běh na pásu, orbitrec). Udržuju tepovou frekvenci a jím zdravě. Bohužel se neubráním sladkému a každý den sním něco čokoládového. Moje váha se skoro nehnula a ani změna v cm není výrazná, spíš jsem přibrala přes stehna. BMI mám 39. Nemáte nějakou radu? Už ztrácím víru, že tohle překonám sama.

Chválím, že pravidelně cvičíte a jíte zdravě. Nicméně k radě, proč nehubnete, potřebuji více informací. Ona totiž i zdravá strava může být kalorická. Jde o množství přijatých kJ. Zkuste snížit denní příjem cca o 1000–2000 kJ. Pokud byste měla hlad, můžete zkusit antiobezitika – Meridii, Lindaxu (pokud nemáte ischemickou chorobu srdeční, glaukom, deprese či jiné kontraindikace tohoto léku) nebo Xenical (předepíše praktik). Pokud by to nepomohlo, nezbývá než vyhledat odborníka – obezitologa, který s vámi podrobně probere jídelníček, nebo bude volit jiný způsob v redukci hmotnosti (hospitalizace, bariatrie aj.). Víru neztrácejte – vždy, když pacient chce, se cesta najde. Podívejte se na jídelníčky na www.obezita.cz, jsou tam i super kalorické tabulky.

Měřím 162 cm a vážím 48 kg. Jsem tlustá? Prosím upřímně.

Rozhodně tlustá nejste. Kdo vám to řekl? Naopak jste spíše na dolní hranici normy.

Je mi 30 let a již 6 let nemenstruuji. Až nyní konečně lékaři přišli na to, že mám adenom (vlastně už makroadenom) hypofýzy. Měřím 168 cm a vždy jsem vážila nějakých 62 kg. V současné době mám téměř o 20 kg víc (váha šla asi rok po vynechání menses rychle nahoru). Po celou dobu jsem se snažila dělat vše možné, ale myslím, že hormony nadělaly své. Nyní mám už po operaci a zajímalo by mě, jestli teď, když jsem se svého největšího problému zbavila, bude o něco lehčí zhubnout. Nebo mám začít užívat nějaké tabletky? Menstruovat už možná nebudu a hormonálně se začnu teprve léčit. Je lepší ještě počkat, než se hormony alespoň trochu srovnají?

Záleží na tom, zda výše zmiňovaný adenom produkoval nějaké hormony (může, ale nemusí). Pokud produkoval kortizol (Cushingova nemoc), tak se většině pacientů po odstranění adenomu daří svou hmotnost redukovat. Produkoval-li růstový hormon, je redukce hmotnosti poměrně obtížná, neboť tento hormon vede k růstu periferních částí těla – tzv. aker (odtud název akromegalie). A konečně může produkovat prolaktin, ten by však na hmotnost neměl mít velký vliv.

V každém případě je lepší počkat s redukcí až do ustálení hormonální hladiny, jinak totiž moc úspěšná nebudete. Nicméně v pohybu vám adenom jistě nebrání. Hormonální hladiny se mohou ustalovat měsíce. Tabletky na pomoc vzít jistě můžete, jen se poraďte se svým endokrinologem. Na trhu jsou Xenical, Meridie či Lindaxa.

Před měsícem jsem dobral léky na trombózu a uvažuji, že začnu užívat Adipex R. Nemohou nastat nějaké zdravotní problémy? Mohu ho začít vůbec užívat? Moc děkuji za odpověď.

Adipex již nedoporučujeme, je to "přežitý" lék, ve velké části zemí EU dokonce zakázaný pro nežádoucí účinky. Na trhu jsou v současnosti Lindaxa, Meridie (kontraindikace jsou ischemická choroba srdeční, glaukom, migrény, deprese na SSRI) nebo Xenical, který kontraindikace nemá. Cenově jsou Meridie a Lindaxa na stejné úrovni jako Adipex, Xenical cca 900 Kč/měsíc.

Měřím 173 cm a vážím 58 kg a chtěla bych zhubnout na 48 kg. Nyní jím 750 kcal za den. Za jak dlouho se mi podaří na kýženou váhu dostat?

Rozhodně nedoporučujeme hubnout na 48 kg – již nyní máte nižší BMI a pomalu jste na hranici podváhy. Pokud zhubnete na 48 kg, počítejte se zdravotními problémy, a to ztrátou menstruace počínaje a hospitalizací na JIP konče. Nechci vás strašit, nicméně vy hubnout rozhodně NEPOTŘEBUJETE!

P. S.: Dieta 750 kcal se drží pouze pod dohledem lékaře, neboť pacient není při této dietě schopen pokrýt např. potřebné minerály, vitaminy, eventuálně bílkoviny. Drží se max. 14 dní a téměř vždy, když je potřeba rychle zhubnout před plánovaným chirurgickým výkonem.

Přečteno:  10870×

Vyšlo:  1. 11. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020