Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Chci si nechat předepsat nějaký lék na zhubnutí. Na koho se mám obrátit? Na praktického lékaře nebo gynekologa? Za poslední dva roky jsem díky antikoncepci přibrala 20 kg. Sport a dieta mi nepomáhájí shodit.

Na výběr máte v podstatě jen z Xenicalu na předpis a z jediného volně prodejného léku Alli, který obsahuje stejnou účinnou látku, ale v nižší dávce. A předepsat Xenical může kdokoliv.

Jsem moc neštastná ze svojí váhy. V květnu loňského roku mi lékař předepsal antidepresiva a váha vylítla nahoru. Když jsem ho na to upozornila, předepsal mi jen jiný druh a konstatoval, že to není z léků. Přitom jím pořád stejně – ovesné vločky, celozrné pečivo, normální jídlo mi žaludek nebere, proto nejím omáčky, smažená jídla atd. Co mám dělat? Mám přestat brát ty prášky, každé kilo mi je na obtíž a je mi z toho smutno. Děkuji, Nováková.

Je pravda, že některá antidepresiva mohou vést ke zvýšení hmotnosti. Pokud je psychiatr přesvědčen, že účinek nemůže být vyvolán léky, poraďte se s odborníky na hubnutí – seznam ambulancí naleznete na internetových stránkách České obezitologické společnosti www.obesitas.cz. Lze doporučit i mírnou fyzickou aktivitu, která, kromě vlivu na hmotnost, může mít i vliv na projevy deprese.

Léčím se s cukrovkou, protože během pěti měsíců jsem přibrala 10 kg a stoupl mi cukr. Lékař mi předepsal Glukophage XR 500 mg. Pomůže mi tento lék v hubnutí?

Tento lék s účinnou látkou metformin je antidiabetikum, které je lékem volby u pacientů s cukrovkou a obezitou. K poklesu hmotnosti může dojít vlivem zlepšení citlivosti vlastních inzulinových receptorů a změnou životního stylu – samotnému metforminu to ale nelze připisovat.

Je mi 44 let, v podstatě až do 40 jsem byla velmi štíhlá, neměla jsem žádný problém s váhou. Při výšce 177 cm jsem vážila okolo 67 kg. Poslení dobou ovšem velmi přibírám na váze a v současné době mám 82 kg. Štíhlé ruce a nohy mi zůstaly, všechno se hromadí okolo břicha. Dalším mým problémem, a asi i příčinou tohoto trápení, je pravidelné noční jedení. Okolo 1 hod. v noci se dostaví tak šílený hlad, že veškeré zábrany padají. Někdy ani nevím, co se v noci stalo, prostě to zaspím a ráno jen koukám, jaké obaly mám u postele. Jsem z toho velmi nešťastná a nepomáhá žádné slibování, že už v noci nikdy. Co mám prosím udělat, abych tento návyk přemohla. Moc děkuji za pomoc, Radka.

Za vaším přejídáním by mohly být následující dvě věci: 1. špatně sestavený jídelníček, který vede k tomu, že máte v noci opravdu hlad nebo jíte jídla s vysokým glykemickým indexem, a proto máte tzv. relativní hypoglykemii, která může vést k přejídání s odstupem cca 1–2 hodiny od posledního jídla; 2. psychické problémy (které nemusí být na první pohled zřejmé). Zkuste si po dobu jednoho týdne zapisovat, vše co sníte a vypijete a obraťte se na MUDr. Martina Matoulka na 3. interní klinice 1. LF UK a VFN (U Nemocnice 1 na Praze 2). Dále by bylo vhodné svůj stav konzultovat s psychologem, např. u nás je to PhDr. Šárka Slabá, objednat se můžete na tel. 224 966 455. Hodně štěstí.

Zhruba 7 let mám zvýšenou funkci štítné žlázy. Užívám Carbimazol, nyní pouze 1× denně. Minimálně 1× týdně jezdím 45 min. na rotopedu, 1–2× týdně navštěvuji RC v Českých Budějovicích. Zhruba před dvěma roky jsem začala pozorovat, že nějak tloustnu, a to zejména v oblasti břicha. Už je to neúnosné. A to si myslím, že to s jídelm nijak nepřeháním. Jím dost jablka a ovoce vůbec. Vezmu si ale rohlík a asi tak za půl hodiny cítím v těle horkost, připadá mi že mám zrychlený tep a musím z hluboka dýchat. Zkusila jsem si párkrát změřit cukr, ale ten mám i po jídle spíš nízký. Nemůže to být nějaká zakuklená cukrovka – někdy mívám i vyprahlo v ústech. Také mi zjistili polyneuropatii (nezánětlivé onemocnění nervů) na rukách i nohách – to musí mít také nějakou příčinu. Děkuji za radu, Hanka.

Tzv. relativní hypoglykemie, podle vás „zakuklená cukrovka“, se může objevit i u zdravých lidí. Pokud jíme jídlo s vysokým glykemickým indexem (sladké), tak opravdu dochází u některých z nás (např. i u mě) ke zvýšenému vyplavení inzulinu a tím i k příznakům relativní hypoglykemie. Tedy rada je nasnadě: jězte potraviny s nižším glykemickým indexem nebo potraviny s vysokým kombinujte s potravinami s nižším. Co se týká polyneuropatie – příčiny jejího vzniku jsou různé, mnohdy to může být i v důsledku onemocnění zad. Především si zajděte na glukózový test pro dospělé (tzv. vyšetření oGTT), abyste zjistila, zda cukrovku máte, či ne. Na tuk na břiše pomůže cílené posilování a nebo liposukce. Zkuste cvičit pilates, měl by pomoci.

Přečteno:  9563×

Vyšlo:  21. 4. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020