Obesity News
První ročník Evropského dne obezity

První ročník Evropského dne obezity

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Evropský den obezity (EDO) je nezávislá celoevropská iniciativa, jejímž cílem je podpořit společnost k aktivnímu boji s obezitou a nadváhou. Iniciativa, do které se zapojily lékařské, lékárnické i pacientské komunity, se snaží apelovat na to, aby obezita a nadváha začaly být vnímány jako akutní celospolečenský zdravotní problém, který v současnosti nabývá epidemických rozměrů, a nikoliv jen jako kosmetická záležitost stovek jedinců.

Evropský den obezity založili v roce 2009 doktor David Haslam, předseda a klinický ředitel britského Národního obezitního fóra, a Jean-Paul Allonsius, prezident a zakladatel Belgické asociace obézních pacientů.

První ročník EDO proběhne napříč Evropou v sobotu 22. května. Jeho součástí bude celá řada aktivit zaměřených na zdravý úbytek váhy. Spuštěna bude také celoevropská petice pod názvem „Iniciativa evropských občanů“, jejímž cílem je nashromáždit milion podpisů občanů EU a na jejich základě lobovat za práva lidí s obezitou a nadváhou u Evropské komise.

5–10 za zdravější Evropu

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že 30 až 80 % dospělých Evropanů je obézních. Nadváha a obezita přináší mnohá zdravotní rizika, jako např. vysoký krevní tlak, cukrovku 2. typu nebo onemocnění srdce. Každoročně na následky nadváhy a obezity umírá více než 1 milion Evropanů.

Motto letošního prvního ročníku EDO zní „5–10 za zdravější Evropu“ a je výrazem podpory lidí, kteří mají problémy s nadváhou a obezitou, a také výzvou k postupnému snižování váhy, které je doprovázeno zlepšením zdravotního stavu, které zdravé hubnutí provází.

Úbytek váhy o 5–10 % (u 80kg člověka se jedná o 4–8 kg) může výrazně zlepšit zdravotní stav i psychickou pohodu. Mezi hlavní zdravotní přínosy patří předcházení diabetu, úprava krevního tlaku, snížení rizika onemocnění srdce, zlepšení dýchání a plicních funkcí, zlepšení plodnosti, zmírnění bolesti zad, zlepšení spánku, snížení viscerálního tuku a v neposlední řadě také snížení rizika předčasného úmrtí na následky obezity nebo nadváhy. Po psychické stránce je znatelná větší sebedůvěra, více chuti a energie do života a řada dalších pozitiv.

EDO v Česku

V České republice budou v rámci EDO připraveny speciální Poradny pro zdravé hubnutí, a to již v pátek 21. května od 10 do 17 hodin. V Praze bude poradenský stan umístěn před Palácem Flóra a v Brně ve spodní části Malinovského náměstí.

V každém stanu budou speciálně vyškolené nutriční terapeutky, které zájemcům změří index BMI, přeměří pas a budou informovat o nebezpečí viscerálního tuku, který s jeho obvodem přímo souvisí. Na základě změřených hodnot poradí, jak lze nejlépe upravit váhu, aby dosažené výsledky byly trvalé, snížení nebylo dramaticky skokové a nedocházelo k nechtěnému jo-jo efektu. Terapeutky zároveň zodpoví jakýkoliv dotaz týkající se zdravého hubnutí, správného stravování, dlouhodobého a trvalého udržování váhy a pomohou také vysvětlit např. rozdíl mezi léky a potravinovými doplňky, které se často k hubnutí užívají a jež nemají, na rozdíl od léků, klinicky ověřený účinek.

Pod záštitou alli společnosti GSK se budou moci zájemci poradit o zdravém hubnutí i ve vybraných lékárnách se speciálně vyškolenými farmaceutickými laborantkami. V období od 21. do 22. května se v těchto lékárnách dozví nejenom cenné rady jak zdravě a trvale zhubnout, ale budou mít také možnost vyzkoušet si první volně prodejný lék na hubnutí, a to s výraznou slevou. Konkrétní seznam participujících lékáren lze nalézt na www.denobezity.cz.

Přijďte podpořit prospěšnou věc a také se dozvědět více o zdravém hubnutí!

Přečteno:  10448×

Vyšlo:  19. 5. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020