Obesity News
Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení vám na míru. Neváhejte a zapojte se i vy.

Užívám Meridii a úspěšně hubnu, ale jako vedlejší účinek je nespavost. Už několik nocí jsem se nevyspala. Je možné souběžně s tímto lékem užívat něco na spaní např. Tritico?

Meridii byste již neměla užívat, neboť byla stažena z trhu pro riziko výskytu onemocnění srdce. Tritico se s Meridií užívat nesmí. Na základě doporučení bude tedy nejlepší Meridii vysadit, čímž by se měl spánek urovnat sám.

Jaké hodnoty potravin tuků, cukrů, kcal atd. mám dodržovat při cukrovce 2 typu? Zatím nemám cukrovku potvrzenou, ale hodnoty glykemie na její přítomnost ukazují – na lačno mám 6,6 a po jídle 7,2 mmol/l.

Při cukrovce 2. typu je nejdůležitější omezit přísun tuků a volných cukrů. V praxi to znamená omezit maštění (jídelníčky s omezením tuků můžete najít např. na www.fl ora. cz). Nejjednodušší je vypustit smažené pokrmy a tuky, které mažete na pečivo. Konzumovat jen sýry s obsahem tuku do 30 %, jogurty do 1,5 % tuku. Volné sacharidy jsou např. sladkosti, sladké limonády atd. Maximální možné množství sacharidů je 50 g za den. Jídelníčky na hubnutí je možné najít na www.zijzdrave.cz nebo www.obezita.cz. Pokud se vám podaří zhubnout 10–15 kg, tak porucha metabolismu cukrů zcela jistě zmizí. Držím palce, určitě to stojí za to.

Chci pomoci své mamince zhubnout. Váží kolem 82 kg. Mohla byste mi např. zaslat nějaký jídelníček, který by jí pomohl?

Dobrý den, jídelníčky je možno najít na www.obezita.cz nebo www.zijzdrave.cz. Pokud by toto nepomohlo, bylo by vhodné jídelníčky prokonzultovat s nutriční poradkyní.

Chci se informovat, zdali bych měla změnit své stravování, které je dle názorů okolí buď nedostačující, nebo naopak správné. Snažím se ráno ve všední dny snídat a poté, až když se dostanu domů před pátou hodinou, něco teplého sníst. Někdy se ale k jídlu do páté hodiny nedostanu a to už pak nic nesním. Cvičím každý den a vyhýbám se všemu tučnému a nepotřebnému jídlu, které není pro tělo zdravé a prospěšné. Tento režim jsem si stanovila asi před více než rokem a v současnosti jsem možná trochu zvýšila nároky. S tímto jídelníčkem jsem spokojená, jen se často cítím oslabená a vyčerpaná bez jakékoli vyšší námahy, a jsou tu i jiné problémy. Jídlo s nikým neřeším, ale lidé z blízkého okolí, s kterými trávím čas, mají občas poznámky, které mi velice vadí.

Ani se nedivím, že se cítíte unavená a vyčerpaná. Dle BMI trpíte podváhou a také jídelní režim, jak uvádíte, se mi nezdá zcela ideální. Abych mohla říci, že je vaše stravování v pořádku, musela bych vidět váš podrobný jídelníček, tj. co snídáte, jak dál během dne jíte atd., a to za celý týden.

Před půl rokem jsem začala hubnout ani nevím jak, ale asi vlivem stresu a depresí. Skončila jsem na dva měsíce v nemocnici. Pro potřeby domácí léčby mi pan doktor předepsal trittico, risperdal a asentru. Měla jsem jich i víc, ale odebrali mi je, protože byly návykové. Přibrala jsem 19 kg, takže jsem tam, kde jsem byla, než jsem začala hubnout. Zkoušela jsem různé koktejly či tablety na hubnutí a nic. Ještě před nástupem do nemocnice mě všechno bavilo, teť je to jen zlá realita. Prosím, poraďte mi, psycholožka na moje výzvy nereaguje.

Moc mě mrzí, že jste takto nabrala kila zpět. Bohužel se to stává. Zkuste paní doktorku Slabou, klinickou psycholožku na hubnutí, ve Fakultní poliklinice na Karlově nám. 32. Dále by bylo vhodné, abyste další dietní pokusy konzultovala přímo s obezitologem. Můžete zkusit opět obezitology z Fakultní polikliniky – je zde však čekací doba cca 2 měsíce, zato vás to fi nančně „nezruinuje“, platíte jen 30 Kč za konzultaci. Nebo můžete zajít na VŠTJ MEDICINA PRAHA do Salmovské ulice, kde mívají odpoledne konzultační hodiny. Vezměte si s sebou zápisky o vašem jídelníčku, tedy vše co sníte a vypijete za týden, konzultace je pak daleko víc efektivní.

Přečteno:  7816×

Vyšlo:  19. 5. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020