Obesity News
Vyšetření žlučníku jako indikátor bariatrické operace

Vyšetření žlučníku jako indikátor bariatrické operace

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Většina pacientů dobře ví, že po dietní chybě se může dostavit tzv. žlučníkový záchvat. A každý, kdo jej někdy prožil, se vyjadřuje tak, že snad nic horšího nemůže být. Mezi typické žlučníkové potíže patří velká bolest v pravém podžebří, která se může přenášet i do zad. Tato bolest je téměř vždy provázena intenzivním zvracením a celkovou nevolností. Pojďme si říci něco bližšího o tom, co je a k čemu vlastně žluč v lidském těle slouží.

Žluč je velmi hořká žlutozelená tekutina. Vzniká v játrech, která jí denně vytvoří zhruba půl litru. Pro případ potřeby je žluč „skladována“ ve žlučníku, odkud žlučovody odtéká do tenkého střeva, kde pomáhá trávit zejména tuky. Žluč z těla vylučuje cholesterol a některé léky a neutralizuje kyselý obsah žaludku, což je velmi důležité, protože v kyselém prostředí by trávicí enzymy, které vznikají ve střevě, nemohly pracovat.

Největší bolest působí kontrakce žlučníku

Kde žlučníkové kameny „pomáhají“ Již samotná přítomnost žlučníkových kamenů je rizikovým faktorem pro vznik zhoubného nádoru žlučníku. Tato zkušenost je využívána rovněž u pacientů, kteří se připravují na bariatrický výkon, kdy v případě prokázání přítomnosti kamenů je indikováno odstranění žlučníku a teprve potom může být proveden bariatrický výkon. Hubnutí by totiž vedlo jen k dalšímu nárůstu kamenů ve žlučníku.

Problém se žlučí nastává ve chvíli, když dojde k jejímu nahromadění ve žlučníku. K tomu může docházet z celé řady příčin. Velmi často to bývá vlivem stravy chudší na tuky, např. při redukční dietě. Nahromaděná žluč se zahušťuje, utváří se tzv. žlučové bahno, od nějž je k tvorbě žlučových kamenů jen „krůček“. Zahuštěná žluč či kameny nemusí svému nositeli automaticky působit potíže. Pravděpodobnost vzniku žlučníkového záchvatu se u takto indikovaného člověka zvyšuje, a to zejména po konzumaci většího množství tučné stravy, navíc v kombinaci s alkoholem, což je pro organismus signál k vyplavení velkého množství žluči. Ta, je-li zahuštěná, se ale nevyplavuje. Žlučník se o to pokouší opakovaně pomocí stahů, které jsou velmi bolestivé a projevují se – již v úvodu zmíněnými – bolestmi v pravém podžebří až zádech.

Vyšetření žlučníku jako indikátor bariatrické operace

Když je to opravdu vážné

Kontrakce mohou rovněž posunout žlučníkové kameny směrem k ústí žlučovodu ve žlučníku a způsobit jeho ucpání. Žlučník se tento stav snaží „vyřešit“ dalšími kontrakcemi. Ty skutečně někdy pomohou a kamínek vrátí zpět do žlučníku, jindy se ale naopak dostane přímo do žlučovodu, který tak nadobro ucpe. Tento stav je již velmi závažný a nutné je endoskopické vyjmutí kamínku. V opačném případě by došlo k dalšímu hromadění žluči, v níž by se již po hodinách až dnech rozvinula závažná infekce (tzv. cholangoitida), která byla v éře před antibiotiky až v 90 % smrtelná. Žlučový kamínek může také ucpat slinivku břišní, v níž se pak hromadí trávicí šťávy, které jsou natolik agresivní, až mohou zapříčinit její zánět (dochází k tzv. samonatrávení slinivky). Jedná se opět o závažný stav, který je nutné řešit hospitalizací.

Určitě se mnou budete souhlasit, že výše uvedeným komplikacím je v každém případě lepší předcházet odstraněním žlučníku, než je pak složitě řešit.

Přečteno:  13531×

Vyšlo:  8. 12. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Bariatrie

 
© Aleš Krupička 2007–2020