Obesity News
Žij zdravě se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou

Žij zdravě se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou

Právě v rukou držíte speciální vydání Obesity NEWS věnované projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR s názvem Žij zdravě, který běží již od roku 2007 a je zaměřen na prevenci i léčbu nadváhy a obezity.

Podle rozsáhlého průzkumu, který proběhl v rámci Žij zdravě v roce 2008, trpí nadváhou či obezitou 49 % českých žen a 64 % mužů. Zarážející je přístup více než poloviny obézních, kteří nadváhu nepovažují za problém a svůj stav ani nechtějí změnit k lepšímu. S tím se ale Žij zdravě nikdy nesmíří a svou osvětovou činností bude vždy pracovat na změně těchto nelichotivých čísel, resp. trendů s nimi spojených k lepšímu.

Aktivně i na internetu

Zdravotní péče o obezitu je dlouhodobá a nákladná. Nejde ale jen o obezitu. Toto onemocnění s sebou přináší mnohá přidružená zdravotní omezení a rizika, jako např. vysoký krevní tlak, onemocnění srdce nebo cukrovku 2. typu. Proto je jeho vysoký výskyt v české populaci tak alarmující. Všeobecná zdravotní pojišťovna si tyto skutečnosti velice dobře uvědomuje a prostřednictvím celé řady svých programů a nejrůznějších projektů, jakým je i Žij zdravě, podporuje zdravý životní styl.

Projekt Žij zdravě můžete navštívit i v prostředí internetu, a to na www.ZijZdrave.cz. Zde naleznete celou řadu zajímavých (a věříme, že i poučných) článků, receptů na zdravá jídla, soutěží o cvičební pomůcky nebo také velice oblíbené online poradny, kde může každý návštěvník diskutovat s odborníky o otázkách týkajících se změny životního stylu, jako např. o správné životosprávě, pohybových aktivitách, ale i o nejrůznějších zdravotních komplikacích. Na dotazy odpovídají lékaři, trenéři, psychologové a nutriční terapeuti.

Školní jídelny bojují s nadváhou

Nadváha či obezita není dnes už bohužel výjimkou ani u dětí a mladistvých, což průzkum o výskytu obezity rovněž potvrdil, a to s 13,4 % děvčat a 14,7 % chlapců ve věku od 5 do 17 let, kteří se s kilogramy navíc potýkají. Dlouhodobé výzkumy přitom ukazují, že děti ze své nadváhy, jak se mnozí rodiče mylně domnívají, nevyrostou. Je tomu právě naopak, téměř 80 % z nich se nadbytečných kilogramů nezbaví ani v dospělosti. Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto rozhodla zapojit do boje s nadváhou i školní jídelny, a to prostřednictvím soutěže „O nejlepší školní oběd“. Přihlásit se do ní mohly jídelny z celé republiky s tím, že ve velkém finále, které se uskutečnilo na konci října, vybrala odborná porota tři nejlepší školní obědy. Reportáž ze soutěže společně s fotografiemi si můžete prohlédnout na www.ZijZdrave.cz.

Projekt Žij zdravě se těší velkému zájmu ze strany mnohých internetových serverů, časopisů i denního tisku. Téma obezity se pomalu ale jistě dostává do popředí ve veřejné komunikaci. A to je dobře. Informovaní lidé totiž mají nakročeno správným směrem – ke zdravému tělu bez nadváhy a s ní spojených zdravotních komplikací.

Pamatujte, že v otázkách nadváhy vám první pomocnou ruku může podat váš praktický lékař.

Přečteno:  9061×

Vyšlo:  30. 12. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020