Obesity News
Semináře pro lékaře aneb setkávání se odborné veřejnosti s pacienty

Semináře pro lékaře aneb setkávání se odborné veřejnosti s pacienty

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Komunikace s pacienty s nadváhou či obezitou bývá pro lékaře někdy velkým problémem. Příčin je celá řada – praktický lékař nemá vždy prostor ani kapacitu s pacientem diskutovat nebo pacient nechce komunikovat a v některých případech se setkáváme i s nedůvěrou lékařů vůči pacientům. Přitom před námi často sedí lidé, kteří toho o dietách, potravinách či vzestupech i pádech kilogramů mohou říci dost a dost.

I k tomuto účelu jsou v rámci projektu „Žij zdravě“ určeny semináře pro lékaře, na nichž se primárně seznámí se základními postupy při léčbě pacientů s nadváhou a obezitou, přičemž důraz je kladen na nefarmakologické postupy. Zde se jedná zejména o zásady, jak pacientovi pomoci implementovat všechny naordinované změny do reálného života, a dále o metody, jak podpořit motivaci. Lékaři se zde seznámí rovněž s nejmodernějšími léčebnými postupy, včetně bariatrické chirurgie.

Novinkou je účast pacientů, méně či více úspěšných ve svých opakovaných redukčních pokusech, s nimiž lze diskutovat o jejich zkušenostech.

Semináře probíhají v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Litoměřicích, Luhačovicích či Mladé Boleslavi a zařazeny jsou do celoživotního vzdělávání ČLK. V příštím roce se budou konat podobně koncipované semináře i pro zdravotní sestry a také pro pacienty, jejichž hlavním cílem bude vysvětlovat vědecky podpořené léčebné postupy a současně upozorňovat na postupy nevědecké, se kterými se lze setkat všude kolem nás.

Přečteno:  9209×

Vyšlo:  30. 12. 2010

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020