Obesity News
Zimní radovánky – které jsou vhodné pro snižování hmotnosti?

Zimní radovánky – které jsou vhodné pro snižování hmotnosti?

Anna Crhová

Sněhová nadílka byla, a ještě letos bude, opravdu vydatná. Pojďme se tedy podívat na to, jakými sporty „na sněhu“ můžeme vhodně doplnit náš redukční program, a kterými naopak ne?

Sjezdové lyžování a snowboarding

Sjíždění a smýkání se z kopců lze označit za „klasiku“ každoročního zimního vyžití. Jelikož ale „sjezdařina“ není právě nejvhodnější aerobní aktivitou (při ní zaměstnáme srdeční a dýchací soustavu, spotřebujeme mnoho kyslíku a nejlépe tak spalujeme potřebné kalorie), nelze ji pro snižování nadváhy příliš doporučit. Je zde i velká zátěž na klouby dolních končetin, a to hlavně na kloub kyčelní a kolenní, které už tak dostávají při nadváze „zabrat“. Pokud ale sjezdové lyžování patří k vašim favoritům, a tedy se bez něj neobejdete, pamatujte na to, abyste se před jeho započetím dostatečně rozhýbali, uvolnili klouby a ideálně před i po si protáhli nejvíce namáhané svaly, tj. především v oblasti třísel, zadní strany stehen a sval lýtkový. Snowboarding je ještě o něco zrádnější, jelikož při něm v daleko větší míře hrozí pády. Pro jízdu „na prkně“ vám proto doporučuji jezdit s chrániči kolen a zápěstí (můžete využít např. ty pro in-line bruslení), aby vaše klouby byly v dobré pohodě. Někdy i polštářek pod hýždě není k zahození.

Běžecké lyžování

Energetický výdej (v kJ)
vybraných zimních sportů

Sjezdové lyžování – středně těžké

Váha člověkakJ/hod.
80 kg2010
90 kg2260
100 kg2520
110 kg2770

Bruslení

Váha člověkakJ/hod.
80 kg2350
90 kg2640
100 kg2940
110 kg3230

Běžkaření

Váha člověkakJ/hod.
80 kg2160
90 kg2430
100 kg2700
110 kg2970

Třikrát vítězné hurá! Běžecké lyžování je totiž ideální aerobní aktivita, při které procvičíte celé tělo. Na klouby je kladena mnohem menší zátěž, navíc zapojíte i svalstvo paží a trupu, což zvýší váš energetický výdej (a to potřebujete!). Nemusíte hned jezdit „Jizerskou padesátku“, k tomu, aby vám bylo dobře po těle i na duši, postačí i pár kilometrů. Navíc se při „běžkaření“ můžete kochat okolní krajinou, čerpat sílu z přírody, a usednout po běžkařské túře v hospůdce, kde si můžete s chutí dát vaše oblíbené jídlo (však jste spálili již dost kalorií). To patří k těm nejpříjemnějším chvílím.

Nordic walking

Severská chůze s oporou o v rukou držené speciální hole je z pohledu energetického výdeje skutečně výhodná – oproti normální chůzi je vyšší až o 22 %. Stejně jako u běžek zde zapojíte i svalstvo paží, zad a trupu, čímž zapracujete na zlepšení a udržení vzpřímeného držení těla, které je obzvláště v dnešní době velmi důležité. A jako „bonus“ si můžete přidat fakt, že chůze ve sněhu je až 3× náročnější než normální chůze. Hole mohou být navíc na zasněžených a místy i zledovatělých cestách vítaným pomocníkem – dodají vám totiž větší pocit bezpečí a potřebnou stabilitu.

Bruslení a krasobruslení

Bruslení na ledě je zábavnou aktivitou i vhodné zpestření zimních sportů. Pokud budete bruslit alespoň 30 minut v kuse, může vám pomoci i při redukci hmotnosti. Je zde ale kladen vyšší nárok na stabilitu. Tuto aktivitu proto vždy dobře zvažte, zejména nejste-li si na bruslích jistí a vaše kosti a klouby se hůře vyrovnávají s pády. K dispozici jsou i hodiny krasobruslení (např. ve Vlašimi), kde můžete zdokonalovat své ladné pohyby či piruety, ať už je vám 10, 20 či 50 let. Aktivní maminky si zde užijí hodinu tance na ledě i se svými ratolestmi.

Koulování, bobování a sáňkování

Radování se patří ke každému sportu, každé tělo zajásá, když vykonává to, k čemu je určeno – k pohybu. Pokud spojíte pohyb s dobrým pocitem, rádi se k němu budete vracet… a tím máte „vyhráno“. Vydatná koulovačka nebo bobování či sáňkování, ke kterému patří pěší zdolávání kopců, to jsou také dobří „spalovači“ kalorií. Navíc to může být čas strávený s rodinou či přáteli. Uvidíte, jak vám po tom bude chutnat – jídlo, pití i život sám! Rozhodně mnohem víc než pro prosezeném dni u počítače nebo před televizí.

Krásné zimní dny na sněhu.

Přečteno:  7410×

Vyšlo:  2. 2. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020