Obesity News
Tak to zase začíná

Tak to zase začíná

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Prázdniny skončily, děti se už „zaběhávají“ ve škole, zvykají si na kroužky a zájmovou činnost. Vánoce se zdají být daleko, raději ještě nemluvit. A co teď? Je čas začít myslet taky trochu na sebe. Jak jste dopadli po letních měsících? Zhubli jste nějaký ten kilogram, nebo naopak něco přibylo, protože jste např. využili skvělou nabídku last minute a ještě k tomu all inclusive? No, uznejte, když už je to zaplacené...

Co nás ale čeká nyní? Příroda se připravuje na zimu. Někteří živočichové začínají nabírat kilogramy a dokonce i desítky kilogramů, aby tuto zimu přečkali. Ale jak je to s námi? Také začínáme nabírat? Nemáme čas na diety, protože máme mnoho starostí s dětmi, s rodinou, v práci atd. A co teprve Vánoce, tam nějaké to kilo přibereme vždycky.

Denně půl- až jednu hodinu pro sebe

Proto je právě nyní optimální čas se zastavit. Tedy přesněji nejen zastavit, ale i zamyslet se nad tím, jak být úspěšní. Nemá cenu se ohlížet zpátky. Věci, které se staly (dovolená atd.), už stejně nevrátíme, ale můžeme začít pozvolna měnit režim. Na začátku je třeba vypracovat plán. To znamená zjistit, co je v následujícím týdnu pro zaměstnání, rodinu, známé a zájmy nezbytné, co důležité, co méně důležité a co je ve své podstatě zbytečné. Jenom tak si dokážeme opravdu po pravdě zhodnotit, kolik nám zbývá času na sebe. Jestliže však nenajdeme denně alespoň půl- až jednu hodinu pro sebe, je skoro zbytečné začít přemýšlet o nějaké dietě, druhu cvičení apod. Nejprve musíme provést změnu, díky které získáme čas pro sebe, abychom mohli začít hubnout.

Pozor na odborníka-prodejce

Začínáme většinou rozborem současného záznamu jídla. Už fakt, že si zapisujeme, znamená, že to myslíme opravdu vážně a je velká šance, že budeme alespoň trošku úspěšní. Když si ale opravdu nevíte rady, nebojte se poradit s lékaři. Vyhledejte specialistu na snížení hmotnosti. Jak ale poznat toho pravého, abychom nenaletěli na další reklamní trik? Zkusím vám poradit. Tomu, kdo vám hned na první návštěvě začne říkat, co si koupit, co pořídit a předpoví, jaký to bude mít pro vás efekt, je velmi pravděpodobně jedno, jak dopadnete. Jeho prací je prodávat. A může se vás desetkrát během první návštěvy tázat na vaše obtíže, může s vámi desetkrát souhlasit, jak to máte těžké, ale většinou kromě toho, abyste si u něj nebo u jiných odborníků něco koupili, vám nic neporadí.

Máme pro vás návody

Bohužel stále platí, že obezita je nemoc, která vzniká nerovnováhou mezi příjmem a výdejem energie. Ten, kdo má tzv. spořivý metabolismus, se nemá omezovat v jídle, v příjmu, ale musí se zaměřit na zvyšování energetického výdeje. Tedy na správnou pohybovou aktivitu, respektující individuální rozdíly v hmotnosti a v přidružených onemocněních. V našich novinách najdete pouze návody a pokud budete chtít poradit "na míru", navštivte naše specializovaná pracoviště nebo rekondiční centra, která, jak doufám, postupně vzniknou v různých regionech republiky.

Ale stejně nejdůležitější je učinit vlastní rozhodnutí: "Jdeme do toho, zvládli to i jiní. A i když neshodíme desítky kil, začneme žít zdravěji, načerpáme třeba mnoho sil – a to je náš cíl!"

Přečteno:  8274×

Vyšlo:  4. 10. 2007

Poslat článek: e-mailem

Článek je v kategoriích: Obezita, Životní styl

 
© Aleš Krupička 2007–2020