Obesity News
Antipsychotika a obezita

Antipsychotika a obezita

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Antipsychotika (neuroleptika) jsou léky užívané pro léčbu duševních chorob. Ty tvoří velmi pestrou a různorodou skupinu nemocí, depresí počínaje a schizofrenií konče. Proto i jednotlivé léky používané na léčbu těchto nemocí se liší svými účinky na vzestup hmotnosti. Pokud lékař zahájí léčbu neuroleptiky, jejich účinek (antipsychotický – tedy účinek např. proti halucinacím, ale i depresi) můžeme očekávat za jeden až tři týdny. Proto je nesmyslné tvrdit, že hned druhý den po zahájení léčby pacienti pociťují např. velký hlad. Na druhou stranu je pravda, že poměrně brzy po zahájení léčby mohou pacienti pociťovat únavu a spavost.

Jak určitě správně tušíte, místem působení antipsychotik je mozek. V tomto velmi komplikovaném orgánu jsou informace mezi jednotlivými buňkami zprostředkovávány různými chemickými působky, např. dopaminem či histaminem atd. Tyto látky se navazují na speciální receptory (místa) na povrchu nervových buněk, čímž dochází k žádanému účinku. Pokud však máme těchto látek málo, k žádanému účinku nedojde. A právě neuroleptika jsou léky, které jsou schopny některé receptory buď aktivovat, nebo naopak jejich účinek utlumit. Současně mohou ale také přímo působit na zvyšování hmotnosti (neuroleptika s antihistaminovými účinky) – např. tím, že zvyšují chuť k jídlu, nebo nepřímo – pokud se u pacienta zlepšuje psychický stav, může mít vyšší chuť k jídlu, např. při léčbě schizofrenie přestane věřit, že jídlo je otrávené apod.

Léčíte-li se s depresemi, jejichž příčinou je obezita, tak léčba antidepresivy, které vedou k vzestupu hmotnosti a tím k prohloubení základního problému, není vhodná.

Jak předcházet zvýšení hmotnosti při léčbě neuroleptiky?

Na tuto otázku není až tak jednoduchá odpověď. Je nutné si uvědomit, že prvotním cílem léčby je zlepšení psychického stavu pacienta. U velké skupiny léků existují různé lékové alternativy, které mohou mít menší nežádoucí účinky na vzestup hmotnosti, na druhou stranu je nutné zdůraznit, že v některých případech tyto alternativy nejsou. Vždy je nutné o svých obavách ze vzrůstu hmotnosti diskutovat s ošetřujícím lékařem, zejména pokud se jedná o léčbu antidepresivy, kde jsou relativně velké možnosti volby léků. Je potřeba si uvědomit, že pokud se pacient léčí s depresemi, které jsou vyvolány obezitou, tak léčba antidepresivy, které vedou k vzestupu hmotnosti a tím k prohloubení základního problému, není moc vhodná.

Stravujte se tak, abyste nikdy neměli hlad, jelikož ten je příčinou přejídání kaloricky bohatými potravinami.

Dalším důležitým krokem je plánování jídelníčku. Při něm je vždy nutné vycházet ze stávajícího energetického příjmu pacienta. Přitom platí, že pokud si chceme zachovat aktuální hmotnost, můžeme zachovat stávající příjem kalorií, který ovšem rozložíme do 5 jídel. Chcemeli hmotnost redukovat, měli bychom současný denní kalorický příjem zredukovat o 500 až 2 000 kJ. Pokud tedy váš příjem před redukcí činil např. 12 000 kJ, není problém zredukovat příjem kilojoulů o tisíc až dva. ALE POZOR! Stejný postup nelze uplatnit v případě, že váš příjem před redukcí činí např. 5 000 kJ. Zde je potřeba zaměřit se na intenzitu a pravidelnost ve stravování, přičemž ideální je stravovat se 3–5× denně. V žádném případě byste nikdy neměli mít hlad, neboť ten vede vždy k přejídání kaloricky bohatými potravinami. Pokud lékař ve vašem případě musí zahájit léčbu léky, které zvyšují chuť k jídlu, je vhodné mít po ruce větší množství zeleniny, kterou můžete vcelku bez obav konzumovat ve velkém množství.

A každý by se, jakmile to jeho psychický stav dovolí, měl začít věnovat pravidelné fyzické aktivitě ideálně 3× týdně 1 hodinu nebo každý den cca 30 minut.

Přečteno:  9444×

Vyšlo:  19. 10. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2019