Obesity News
Jak si vhodně posílit imunitu?

Jak si vhodně posílit imunitu?

Mgr. Alena Menclová

Imunita neboli imunitní systém slouží k ochraně organismu před cizorodým a infekčním materiálem. Zároveň se podílí na odstraňování odumřelých a poškozených buněk. V zimních a sychravých měsících roku se často setkáváme s vyšším výskytem nachlazení způsobeného virovou či bakteriální infekcí. Abychom těmto problémům předešli nebo zmírnili průběh nemoci, je žádoucí se řídit zdravým životním stylem, úspěšně zvládat každodenní stres a dopřát si dostatek odpočinku. Mezi podpůrné přípravky ovlivňující činnost imunitního systému patří některé vitaminy a stopové prvky, imunomodulátory, vakcíny proti chřipce, a dokonce i probiotika.

Mezi nejvýznamnější vitaminy a stopové prvky patří vitamin C, E, ß-karoten, selen, zinek, měď, mangan, křemík a molybden. Všechny tyto látky působí jako antioxidanty, popřípadě mohou být součástí antioxidačních enzymů. Antioxidanty zabraňují škodlivému působení volných radikálů na živé organismy. Selen rovněž aktivuje přirozené detoxikační procesy a podílí se na obnově poškozených tkání těla. Většinu vitaminů a stopových prvků přijímáme v potravě. Není-li však dostatečně pestrá, zabezpečíme optimální množství vitaminů a stopových prvků pomocí tzv. doplňků stravy. Hlavní imunomodulátory, tj. látky působící na činnost imunitního systému, jsou bakteriální lyzáty, betaglukany, imunoglukany a šťáva z nati třapatky (Echinacea sp.). Bakteriální lyzáty obsahují nejčastější původce infekčního onemocnění. Nachází se v neinfekční podobě, čímž stimulují imunitní systém k tvorbě protilátek. Betaglukany jsou specifické polysacharidy, které aktivují část imunitního systému a zvyšují obranyschopnost organismu. Podobným mechanismem účinku působí i polysacharidy z nati třapatky a imunoglukany.

Probiotika napomáhají organismu k přirozené rovnováze

Betaglukany jsou specifické polysacharidy, které aktivují část imunitního systému a zvyšují obranyschopnost organismu.

Probiotika neboli probiotické bakterie jsou geneticky modifikované mikroorganismy. Jejich doplnění do organismu nezpůsobí rozvoj onemocnění, ale naopak se s lidským tělem „spřátelí“. Podílejí se na udržení či obnově přirozené rovnováhy v trávicím traktu, omezují růst tělu škodlivých bakterií, soupeří s nimi o živiny a kyslík. Rovněž zlepšují pravidelné vyměšování a v neposlední řadě podporují správnou funkci slizničního imunitního systému. Tento imunitní systém zavčas rozpozná škodlivou bakterii a ihned spustí sled obranných reakcí proti propuknutí a rozvoji infekce do dalších částí organismu. Probiotika jsou dostupná jako registrovaná léčiva nebo jako doplňky stravy ve formě kapslí, žvýkacích tablet, roztoků nebo granulátů, ale jsou součástí i mnoha mléčných výrobků. Pokud chce výrobce mléčných výrobků uvádět tvrzení o obsahu probiotik, musí být výrobek vždy řádně označen (název probiotika, min. počet životaschopných bakterií na konci doby použitelnosti, skladovací podmínky). Mějte vždy na paměti, že jedině registrované léčivo má garantované složení i účinnost a podléhá mnoha zkouškám, které zaručují účinnost, bezpečnost, kvalitu a kvantitu obsaženého probiotika. Chcete-li posílit svoji obranyschopnost před vlivy vnějšího prostředí, poraďte se v lékárně s mými kolegy. Rádi vám pomohou vybrat ten nejvhodnější přípravek.

Očkování

Mléčný výrobek, který obsahuje probiotika, musí být vždy řádně označen, tj. na obalu by měl být vyznačen např. název probiotika, minimální počet životaschopných bakterií na konci doby použitelnosti a skladovací podmínky.

Včasné očkování je prevencí před propuknutím chřipky. Především se doporučuje pacientům s vyšším rizikem přidružených komplikací. Dle platného číselníku Všeobecné zdravotní pojišťovny má nárok na úhradu očkovacích látek proti chřipce pojištěnec nad 65 let, pojištěnec po chirurgickém odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pojištěnec se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, ledvin, nebo s diabetem, osoby v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo domovech pro seniory, a nebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením či zvláštním režimem. Splňujeteli alespoň jednu podmínku z předcházejících indikačních omezení, informujte se u svého praktického lékaře na očkování proti chřipce. Ostatní pacienti si vakcínu plně hradí sami.

Přečteno:  8773×

Vyšlo:  19. 10. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Přidružená onemocnění, Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2020