Obesity News
Léčba nachlazení v období těhotenství

Léčba nachlazení v období těhotenství

Mgr. Alena Menclová

Nachlazení představuje souhrnné označení pro onemocnění, které se projeví jedním či několika současně probíhajícími příznaky. Mezi nejběžnější z nich patří rýma, bolest v krku, kašel, celková slabost, bolesti v kloubech a teplota. Každý příznak má svou konkrétní léčbu. Doposud neexistuje vhodný přípravek pro těhotné, který by vyřešil všechny projevy najednou.

Rýma

Před samotnou léčbou rýmy je důležité si uvědomit, o jaký typ rýmy se jedná a co je její hlavní příčinou. Alergická rýma se objevuje po setkání s alergenem (prach, roztoči, srst domácích zvířat, pyly aj.), který ji může vyvolat. Pro alergickou rýmu je typický vodnatý výtok z nosu, nebo naopak ucpaný nos, zánět spojivek, svědění očí a nosu či záchvaty kýchání. Vyskytuje se buď jen v určitém ročním období nebo dokonce po celý rok (dle doby kontaktu s alergenem). Nosní kapky a spreje, které zmírňují příznaky alergické rýmy, by se neměly užívat v prvním trimestru. Ve druhém a třetím se užívají pouze v případě, kdy prospěch léčby převýší potenciální riziko pro plod. Lokální či celková léčba alergické rýmy by měla být vždy schválená lékařem. Rýma pocházející z lehkého zánětlivého onemocnění horních cest dýchacích obvykle vzniká po prochladnutí. Užívání nosních sprejů, které sníží otok nosní sliznice, nejsou pro těhotnou ženu příliš vhodné. V krajních případech lze tato léčiva používat po co nejkratší dobu a v minimálním množství účinných látek. Vždy jsou upřednostňovány solné roztoky s mořskou nebo minerální vodou, které bezpečně pročistí a hlavně zvlhčí horní cesty dýchací. Nosní kapky s obsahem dexpanthenolu jsou vhodné pro regeneraci nosní sliznice.

Kašel

I méně závažné onemocnění, jako např. nachlazení, by těhotná žena neměla podceňovat. Nezlepší-li se váš zdravotní stav do 3 dnů, vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Během nachlazení dostatečně odpočívejte, dodržujte správný pitný režim a nemoc nikdy nepřecházejte.

Bezpečná léčba produktivního kašle v období těhotenství je pomocí vhodných léčivých bylinek. Mezi nejoblíbenější přípravky patří jitrocelové, mateřídouškové, tymiánové a proskurníkové sirupy, které dopomáhají snadnému vykašlávání dráždivých hlenů. Další variantou je inhalace eukalyptových silic, případně použití pastilek, které obsahují výtažky z lišejníku islandského. Nesplní-li bylinné přípravky očekávaný efekt, lze použít i léky s účinnou látkou ambroxol, ale pouze v druhém a třetím trimestru těhotenství. Přípravky na tlumení suchého dráždivého kašle se v těhotenství užívají velice sporadicky. Mezi relativně bezpečné patří léky s účinnou látkou dextromethorphan. Ve druhém a třetím trimestru jsou povoleny přípravky s obsahem butamirátu, ale jen když je léčba kašle opravdu nezbytná a prospěch z léčby převýší rizika. Vyvarujte se kapkám s obsahem alkoholu.

Bolest v krku

Nejčastější příčina bolesti v krku bývá probíhající infekce horních cest dýchacích. Při současném výskytu teploty nad 38 °C by těhotná maminka měla co nejdříve navštívit svého ošetřujícího lékaře. Dlouhodobé zvýšení teploty nad 38 °C totiž může být pro plod nebezpečné. Na bolest v krku v těhotenství je vhodný lokální desinfekční antiseptický přípravek (Septisan) působící přímo v dutině ústní. Tabletka se tři- až čtyřikrát denně rozpustí v ústech a pro docílení dostatečně dlouhé doby působení léku se doporučuje po užití léku půl hodiny nic nejíst ani nepít. Dále lze na léčbu bolesti krku použít kloktadlo složené ze sodných solí (lze použít i vlažný roztok kuchyňské soli) – POZOR! Nevhodné u těhotných žen s hypertenzí – anebo předem připravený výluh z heřmánku či řepíku lékařského.

Teplota

Při výskytu teploty nad 38 °C by těhotná maminka měla co nejdříve navštívit svého ošetřujícího lékaře. Dlouhodobé zvýšení teploty nad 38 °C totiž může být pro plod nebezpečné.

Snížení teploty můžeme docílit léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, ibuprofenu či paracetamolu. Při výběru vhodného léku v lékárně je velice důležité vědět, v jakém období těhotenství se budoucí maminka právě nachází. A poté doporučit nejvhodnější přípravek, u kterého převládá benefit nad rizikem poškození plodu. Maminka by nikdy neměla překračovat doporučené terapeutické dávky a měla by užívat léky jen po nezbytně nutnou dobu. Nepodaří-li se vám snížit teplota, ihned vyhledejte lékaře. Pozor! Kyselina acetylsalicylová podaná v časných fázích těhotenství může zvyšovat riziko krvácení a obecně není gynekology-porodníky doporučována. Za léčivo volby v těhotenství je obvykle považován paracetamol, v minimálních terapeutických dávkách a v prvním trimestru samozřejmě s ohledem na případné riziko poškození jaterních funkcí plodu, které by měl vždy lékař posoudit.

Více informací na stránkách www.lekarnice-maminky.cz podporovaných Českou lékárnickou komorou.

Přečteno:  11842×

Vyšlo:  16. 11. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2019