Obesity News
O Vánocích není nutné „takové to domácí uzobávání“

O Vánocích není nutné „takové to domácí uzobávání“

Bc. Jitka Laštovičková

Rok se s rokem sešel a advent pomalu ale nezadržitelně kráčí vstříc Vánocům – svátkům klidu, rodinných setkání a také hojnosti. I z toho důvodu se mnozí z těch, kteří se svou hmotností aktivně bojují, právě v tomto období obávají, že se ručička na váze posune o něco výš.

Advent je obdobím příprav na Vánoce. Podle církevních tradic bychom se v tomto čase měli zklidnit, zpomalit běžné každodenní životní tempo, rozjímat a více přemýšlet o sobě samém, ale i o světě. Měli bychom se radovat z lidského života, z narození člověka, tedy nás všech. I proto o Vánocích drží rodiny více pohromadě, lidé se navzájem setkávají, vyprávějí si, radují se a hodují.

Přemýšlejte i u vánočních nákupů

Nenechme se přesvědčit všemi těmi triky, které mají zvýšit prodejnost, že objem našeho nákupu se musí přinejmenším zdvojnásobit, „protože jsou přece Vánoce“.

V současnosti se Vánoce bohužel stále více stávají spíše honbou za materiálními požitky – výzdoba obchodů a ulic se převléká do vánočního hávu už na počátku listopadu, obchodníci nám začínají doslova vnucovat kde co, kolekcemi čokolád a cukrovinek počínaje a nepřeberným množstvím zboží konče. V praxi pak většinou putujeme hypermarketem, téměř nevědomky plníme nákupní vozíky, a když dorazíme k pokladně, zjišťujeme, že náš nákup je poněkud větší, než obvykle bývá.

Nenechme se proto přesvědčit všemi těmi triky, které mají zvýšit prodejnost, že objem našeho nákupu se musí přinejmenším zdvojnásobit, „protože jsou přece Vánoce“. Jen si vzpomeňte, jak vypadaly ty loňské – nakonec vždycky zbude spousta potravin a pokrmů. Jednak jsme si sami vytvořili nadbytečné zásoby potravin, k tomu každá vánoční návštěva přiveze na ochutnání spoustu vlastních dobrot, jako např. cukroví, dort, bramborový salát, smaženého kapra a další.

Zkusme si tedy ještě včas odpovědět na otázku, zda je skutečně nutné péct od každého druhu cukroví několik plechů, namísto jedné vánočky hned tři a tak dále.

Střídmost nade vše

Jak se tedy vyhnout vánočnímu přejídání, když je kolem nás tolik jídla? Nemusíme rovnou přemlouvat maminku, tetičky nebo babičky, aby nepekly a nevařily. Častým problémem bývá fakt, že díky neustále plnému stolu můžeme v průběhu dne – během sledování oblíbených pohádek, kterých je v televizi každoročně dostatek – „uzobávat“ různé dobroty a také upíjet víno, pivo, sekt, bowli a sladké nápoje (džusy a limonády). A zatímco se soustředíme na děj na obrazovce, už si neuvědomujeme, co a v jakém množství vlastně konzumujeme.

Nezřízenou konzumaci potravin během vánočních svátků vám pomůže zastavit dodržování předem zapsaného osobního jídelníčku a chuť vyrážet do zasněžené krajiny na výlety.

Tomuto nešvaru, zejména vánočních svátků, se přitom lze poměrně jednoduše bránit, a to naplánováním si konzumace jednotlivých pochutin a zapisováním jídelníčku. Ne nadarmo se říká, co je psáno, to je dáno. Zapsané černé na bílém přece jen neponechává prostor pro smlouvání o další kousek. Zkuste si předem rozmyslet jednotlivé položky svého osobního „vánočního menu“ – co máte rádi a co ve vaší rodině obvykle bývá k dispozici – a zapište si, co z toho a v jakém množství si dáte. Zda upřednostníte cukroví nebo bramborový salát je jen na vás. Když k tomu dokážete, ne jen jednou, přerušit sledování televize a vydat se na procházku zasněženou krajinou nebo třeba na výlet na běžkách, rozhodně tím zvýšíte pravděpodobnost, že až se po Vánocích zvážíte, bude váha ukazovat stejné číslo jako před svátky.

Přečteno:  7386×

Vyšlo:  14. 12. 2011

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Strava, Tipy

 
© Aleš Krupička 2007–2020