Obesity News
Konzultace v lékárnách v rámci Koutku zdravého životního stylu

Konzultace v lékárnách v rámci Koutku zdravého životního stylu

Mgr. Alena Menclová

Konzultační činnost v lékárnách je v současné době rychle se rozvíjející oblastí farmaceutické péče pro pacienty. Konzultace slouží každému, kdo se chce dozvědět více o svém onemocnění, popřípadě má zájem změnit svůj dosavadní životní styl. Individuální konzultace probíhají v soukromí konzultační místnosti v době stanovené konkrétní lékárnou.

Konzultace v lékárnách v rámci Koutku zdravého životního stylu Během konzultace doporučí lékárník pacientovi vhodná režimová opatření, mezi která patří racionální strava, pohybová aktivita a vhodný způsob trávení volného času. Dále zhodnotí závažnost aktuálního stavu pacienta. V případě závažných komplikací a nebo vyššího stupně obezity pacientovi doporučí následnou léčba obezity pod dohledem lékaře či kompletního obezitologického týmu. Pacient je v průběhu konzultace seznámen s používáním edukačních materiálů dostupných v rámci projektu Koutek zdravého životního stylu. Ty mohou sloužit jako odborné „vodítko“ ke správnému postupu při snižování hmotnosti a dodržování zásad zdravého životního stylu. Na závěr pacient obdrží výslednou zprávu se souhrnem informací poskytnutých během konzultace.

Lidé chtějí nejvíce konzultovat na téma nadváhy a obezity

Mezi nejčastěji konzultovaná témata patří správné užívání léků, poradenství při snižování nadváhy a léčbě obezity, odvykání kouření, správné zacházení s pomůckami pro diabetiky či hypertoniky, režimová opatření i podpora zdraví a prevence nemocí.

Například při konzultaci na téma snižování nadváhy a léčby obezity farmaceut na prvním místě zjišťuje hlavní příčiny vzniku nadváhy či obezity a motivaci pacienta k redukci hmotnosti. Nezbytné je, aby pacient byl odhodlán se svojí váhou doslova bojovat. Farmaceut zhodnotí současnou medikaci pacienta s ohledem na možnost ovlivnění hmotnosti léčivy. Provede měření základních tělesných parametrů, jako je váha, výška, obvod pasu či procentuální zastoupení tuku v těle. Naměřené údaje slouží k individuálnímu vyhodnocení stupně nadváhy či obezity dle BMI. Pacient je zároveň upozorněn na zdravotní komplikace spojené se zvýšenou hmotností.

Poradenství při snižování nadváhy a léčbě obezity patří mezi nejčastěji vyhledávané konzultace v Ústavní lékárně IKEM. O konzultacích probíhajících v ostatních lékárnách se dozvíte více na internetových stránkách Koutku zdravého životního stylu http://www.koutekzdravi.net.

Přečteno:  8243×

Vyšlo:  18. 1. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020