Obesity News
Jak se energeticky připravit na zimní pohybovou aktivitu?

Jak se energeticky připravit na zimní pohybovou aktivitu?

PhDr. Karolína Hlavatá

Lyžování, túry na běžkách, bruslení a podobné zimní pohybové aktivity jsou energeticky velmi náročné. Mohou sice vést k redukci hmotnosti, ale výsledek bývá mnohdy zmařen tím, že při uvedených aktivitách zapomínáme na jídlo a ztracenou energii pak doplňujeme večer, popř. v průběhu dne u stánku s občerstvením.

Dlouhá fyzická aktivita je spojena s vyčerpáním zásobního glykogenu, zvýšením tělesné teploty a ztrátami tekutin pocením. Uvedené faktory mohou narušit nejen podaný výkon, ale zhoršují i pohybový výkon a schopnost rozhodování. Co tedy s sebou do batohu k jídlu?

Vyváženě sacharidová snídaně

Před výkonem se nepřejídejte. Následkem fyzické aktivity by se vám mohlo snadno udělat špatně. Mnohem rozumnější je zabalit si s sebou svačinu.

V první řadě je potřeba doplnit energii již ráno nebo zhruba hodinu před výletem. Sacharidy by tedy měly být obsaženy již ve snídaně. Lepší variantou určitě bude, když sáhneme po tzv. komplexních sacharidech, které zasytí na delší dobu a nezpůsobují výkyvy v hladině krevního cukru (neboli glykémii). Jejich příkladem je celozrnný chléb, tmavé pečivo či ovesné vločky. Další přirozenou složkou snídaně by měly být bílkoviny, jelikož dobře zasytí a jsou důležité i pro regeneraci tkání. Na bílkoviny je bohatý např. tvaroh, sýr, vejce, šunka či jogurt. Opomíjet samozřejmě nelze příjem tekutin. I mírná dehydratace totiž výrazně zhoršuje výkonnost a zvyšuje riziko úrazů. Určitě se ale před výkonem nepřejídejte, následkem fyzické aktivity by se vám mohlo snadno udělat špatně. Mnohem rozumnější je zabalit si s sebou svačinu.

Snažte se také o to, aby vaše snídaně nebyla převážně sacharidová, raději si tak dejte světlé pečivo s máslem a džemem, tousty pouze s malým plátkem sýra nebo chléb pomazaný malým trojúhelníčkem taveného sýra. Po takovém jídle totiž prudce stoupne hladina krevního cukru, v důsledku čehož je vyplaven inzulin a navzdory relativně vysokému energetickému příjmu se mohou objevit nepříjemné projevy hypoglykemie, jako je pocit hladu, třes, pocení, nervozita apod.

Co tedy s sebou na cesty?

I mírná dehydratace výrazně zhoršuje výkonnost a zvyšuje riziko úrazů.

Vhodné jsou např. müsli tyčinky, proteinové tyčinky, oříšky a k tomu kousek ovoce (z praktických důvodů lépe jablko nežli banán) a samozřejmě tekutiny. Nejvhodnější je např. lehce oslazený čaj ochucený citronem nebo vodou zředěný ovocný džus. Pokud vyrážíte na delší túru, připravte si obložené celozrnné pečivo se sýrem nebo šunkou. Na odpoledne buďte vybaveni jogurtovým nápojem s uzavíratelným víčkem. Při obědě v restauraci se nenechte zlákat smaženými jídly. Doplňte především tekutiny a minerální látky vývarem se zeleninou. Jako hlavní jídlo si dejte maso (zdroj bílkovin), nejlépe s přílohou v podobě rýže nebo těstovin, protože vám zajistí stabilnější hladinu krevního cukru. Optimální je samozřejmě obohatit oběd i o zeleninu. Nemáte-li chuť zrovna na studený salát, dobře poslouží i dušená zelenina. Pro tentokrát se s ní ale nespokojte jako s náhradou za přílohu, sacharidy potřebujete k doplnění glykogenových zásob. Opět doplňte tekutiny, lépe nealkoholickým nápojem.

Přečteno:  7521×

Vyšlo:  18. 1. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020