Obesity News
Léčba obezity v praxi

Léčba obezity v praxi

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Neustále nové prostředky na hubnutí, nové stroje, na kterých stačí cvičit pouze několik minut denně a zaručeně zhubnete… Tak tyto informace se na vás dnes a denně valí z médií. Jak se v nich má člověk ale vlastně vyznat? Rádi vám pomůžeme v následujícím přehledu.

Redukční dieta

Redukční dieta je základním předpokladem každé úspěšné léčby obezity a nadváhy. Můžeme jí definovat jako dietu o takovém energetické obsahu (počtu kilojoulů nebo kilokalorií), který vede k poklesu hmotnosti. Zcela záměrně zde neuvádíme žádné číslo, resp. množství kilojoulů, protože pro někoho může být redukční dieta klidně i 10 tisíc kilojoulů, zatímco někdo jiný nebude hubnout ani při 8 tisících. Před zahájením redukční diety je proto nutné podrobně znát svůj stávající energetický příjem. K tomu nejlépe poslouží poctivé zápisy jídelníčku např. za období jednoho týdne. V praxi se ukazuje, že 70 až 80 % lidí sníží v prvních dvou týdnech svou hmotnost o jeden až dva kilogramy právě díky zapisování. V případě, že je vaše hmotnost i po úpravách v jídelníčku provedených na základě zápisků stabilní nebo dokonce vyšší, snižte stávající energetický příjem o 10 až 15 %. Výsledkem tohoto opatření bývá minimálně stabilizace hmotnosti, resp. její snížení. Současně můžete provozovat většinu činností jako dosud. Pokud si nevíte rady, vyražte se zapsaným jídelníčkem za odborníky. Ale pozor! Ti, kteří s vámi nebudou diskutovat o vašem jídelníčku a nepomohou vám sestavit nový z potravin, které běžně konzumujete, ale nabídnou vám jejich dietu, jsou spíše obchodníci nežli odborníci na výživu.

Pohybová aktivita

Do energetického příjmu se počítají i nápoje, v nichž může být uloženo velké množství energie.

Bez ní se sice neobejde žádný dlouhodobě úspěšný redukční režim, nicméně samotná většinou k hubnutí nevede. Pokud do svého režimu zařadíte pravidelný pohyb, kterému se budete věnovat 3× týdně po dobu alespoň 3 měsíců, tak bez změny jídelníčku zredukujete jen několik kilogramů. K žádoucímu poklesu 10 a více kilogramů či rychlejšímu poklesu vede jedině kombinace pohybu s mírnou redukční dietou. Pohybová aktivita má tu dobrou vlastnost, že zajišťuje, aby efekt redukční diety byl dlouhodobý. Zatímco samotná redukční dieta bývá účinná cca 3 až 6 měsíců, tak v kombinaci s vhodnou pohybovou aktivitou, může být efektivní i 2 roky.

Největší efekt na „spalování“ tuků má nízká intenzita pohybová aktivita, kdy přednostně tělo metabolizuje (spaluje) tuky, zatímco při intenzivní (spinning, sprint atd.) přednostně spaluje sacharidy (cukry). Navíc, většinou 1 až 2 hodiny po intenzivní pohybové aktivitě, kdy spotřebujeme zásobní cukr glykogen, se dostavuje velký hlad, zatímco po mírné intenzitě bývá hlad významně menší. Máte-li např. vysoký krevní tlak, cukrovku či trpíte onemocněním srdce a pohybového aparátu, vždy byste se o vhodné pohybové aktivitě měli poradit s odborníky (informace o bezplatných konzultacích jsou vám k dispozici např. na www.vstj.cz).

Psychoterapie

Kromě vlivu na hmotnost je redukční dieta vysoce účinná v kompenzaci cukrovky, vysokého krevního tlaku a hladiny lipidů. Významně tak snižuje nejen výskyt kardiovaskulárních onemocnění (infarkty, cévní mozkové příhody), ale dokonce i nádorů či depresí.

Většinou bývá součástí každého úspěšného režimu. Zvláště pak v případech, kdy jídlo slouží jako protistresový prostředek (což nebývá úplně jednoduché odhalit) nebo naplánovaná redukční dieta je velkou zátěží je na místě poradit se s psychologem. Existuje mnoho cest, jak si pomoci, ale neexistuje většinou jednoduchý návod, který by byl účinný pro všechny. Nejčastěji je to boj s udržením motivace. Nečekejte však od psychologa, že za vás bude řešit nějaké problémy – většinou by vás měl jen navést.

Farmakoterapie

Léky, léky a zase léky. V 21. století očekáváme, že by už konečně měly být léky snad na všechno. Tomu tak ale opravdu není. Na obezitu, resp. podporu hubnutí je v současné době k dispozici pouze orlistat, který zabraňuje vstřebávání tuku ze stravy. Ve formě na lékařský předpis (Xenical) zabraňuje vstřebání zhruba jedné třetiny a volně prodejný (Alli) pak asi jedné čtvrtiny tuků. Ostatní léky byly pro nežádoucí účinky vesměs staženy z trhu. Volně prodejné potravinové doplňky nemají žádná klinicky prokázaná data na pokles hmotnosti v klinických zaslepených studiích.

Chirurgie, resp. bariatrická chirurgie

Bariatrická chirurgie je poměrně nově se rozvíjející obor léčby pro poměrně úzkou skupinu lidí s těžkou obezitou nebo dalšími přidruženými nemocemi, jakou je např. cukrovka. Existují dva typy bariatrických výkonů: omezující množství stravy a její vstřebání. Čistými restriktivními výkony omezení množství jsou bandáž žaludku, sleeve gastrectomie (tubulizace žaludku), plikace žaludku (jiná forma tubulizace). Mezi kombinované patří žaludeční bypass a výkon s převahou malabsroprce (omezenní vstřebávání) – biliopankreatická diverze. Podrobněji vás s jednotlivými výkony seznámíme v následujících číslech našich novin, a to i s příběhy lidí, kteří jednotlivé výkony podstoupili.

Přečteno:  9213×

Vyšlo:  18. 1. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020