Obesity News
Kroužek zdravého životního stylu pro žáky základních škol

Kroužek zdravého životního stylu pro žáky základních škol

Bc. Jitka Horáková,DiS.

V říjnu 2011 se na pražské základní škole Kavčí hory a za podpory VZP uskutečnil pilotní projekt Kroužek zdravého životního stylu s názvem Žij zdravě určený pro žáky prvního (do 10 až 11 let) a druhého stupně (11 až 15 let). Jeho cílem byla společná spolupráce školy a rodiny v boji proti nadváze a obezitě u školáků.

Kroužek byl určen pro všechny žáky bez rozdílu hmotnosti. Pro děti s nadváhou či obezitou byl doplněn ještě o schůzkou s rodiči. Kurz měl především preventivní charakter s cílem seznámit mladší i starší školní děti se zásadami správné výživy a pohybovou aktivitou. Program byl přizpůsoben pro každý stupeň zvlášť. Na obou stupních se uskutečnilo sedm setkání pod vedením zdejších učitelek, které si připravily bohatý program o zdravém životním stylu. Na přípravu aktivit i komunikaci se žáky dohlížel lékař, nutriční terapeut a školní psycholog. Hodin se účastnil také instruktor pohybových aktivit či dokonce známá sportovní osobnost. Jako pomůcky a ilustrační videa byly použity materiály ze stránek pro mládež www.YesNeYes.cz a dále např. pyramida energetického příjmu či tipy na jednoduché a zdravé recepty.

Zdravé návyky hravou formou

Kroužek zdravého životního stylu pro žáky základních škol

Program pro 1. stupeň byl veden zábavnou formou pomocí her na témata poznávání zdravých a nezdravých potravin, zapisování jídelníčku a aktivity vedoucí k získání pohybových návyků. Na 2. stupni byl program uzpůsoben pro dívky se zaměřením na poznávání zásad zdravého vaření, nebezpečí moderních redukčních diet, poznávání různých pohybových aktivit typických pro dívky, cvičení na bolesti zad aj. Pro chlapce byl program zaměřený převážně na pohybovou aktivitu, správné posilování, výživu při sportu a cvičení na bolesti zad. Součástí projektu bylo i oslovení místních pediatrů s nabídkou jejich zapojení do projektu formou seminářů pro děti.

Atmosféra na každém kroužku byla velmi příjemná a veselá. Děti se aktivně účastnily diskuzí na různá témata ohledně zdravého životního stylu. Řada dětí poznala dosud nepoznané sportovní aktivity, jako např. zumbu, nordic walking, cvičení na balančních podložkách a další. Sportovních aktivit se chopily paní učitelky a nebo také instruktoři rekondičního centra VŠTJ MEDICINA Praha.

Děkujeme tímto paním učitelkám základní školy Kavčí hory a projektu Žij zdravě za uskutečnění Kroužku zdravého životního stylu a těšíme se na další spolupráci.

Přečteno:  8831×

Vyšlo:  18. 1. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Obezita u dětí

 
© Aleš Krupička 2007–2020