Obesity News
Poradenství v lékárně zaměřené na diabetiky

Poradenství v lékárně zaměřené na diabetiky

Mgr. Alena Menclová

Konzultační činnost v lékárně je mimo jiné zaměřena na skupinu pacientů s cukrovkou. Farmaceut pomáhá diabetikům s někdy velmi složitou technikou správného zacházení s diabetickými pomůckami (inzulinová pera a pumpy, glukometry atd.). Jejich význam a použití je velmi důležitý, protože mohou ovlivnit správnou léčbu cukrovky (např. počet jednotek inzulinu aplikovaných před jídlem).

Poradenství je zaměřeno i na pacienty, kteří chtějí znát aktuální hodnotu krevního cukru anebo mají sklon k rozvoji diabetu. To jsou zejména ti, kteří bojují s nadváhou či obezitou, v jejich rodině se vyskytuje cukrovka a dále ti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou krevních tuků, často se u nich vyskytují opakované infekce nebo jim v minulosti byla naměřena vyšší hladina cukru v krvi. Obezřetné by měly být i matky s porodní váhou svého dítěte vyšší než 4,5 kg.

Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické metabolické onemocnění charakterizované absolutním nebo relativním nedostatkem inzulinu. Tento hormon je tělu velmi prospěšný, a to především při využití jednoduchého cukru – glukózy. Při nedostatku inzulinu nebo snížené citlivosti tkání vůči němu dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru. Vzniká tzv. hyperglykemie. Neléčený či nedostatečně léčený diabetes má za následek rozvoj velmi nebezpečných zdravotních komplikací.

Měření glykemie za účasti farmaceuta

Měření hladiny krevního cukru v lékárně provádí pacient pod dohledem farmaceuta. Využívá se dostupného glukometru. Z kapky kapilární krve přístroj vyhodnotí aktuální hodnotu hladiny krevního cukru (glykemii). Odběr se provádí ze standardních míst, jako je bříško prstu horní končetiny, ale také alternativních, jakým je např. dlaň. Farmaceut zhodnotí výsledky a dle naměřené hodnoty podá pacientovi další instrukce.

Důležitým údajem při měření je čas posledního příjmu potravy. Glykemie se totiž během dne mění, a to především po jídle. Poradenství v lékárně zaměřené na diabetiky Mgr. Alena Menclová Lékárna pro veřejnost, IKEM Pacient by tedy tuto informaci farmaceutovi měl vždy poskytnout. Tato nová služba v lékárnách dopomáhá k odhalení nediagnostikovaných pacientů a umožní předcházení pozdních komplikací souvisejících s nedostatečně kompenzovaným diabetem. Neváhejte proto a obraťte se na mé kolegy v lékárně, vysvětlí vám podstatu tohoto onemocnění a pomohou vám zkontrolovat aktuální hodnotu krevního cukru.

Přečteno:  7708×

Vyšlo:  21. 5. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Okénko lékárníka

 
© Aleš Krupička 2007–2019