Obesity News
Roadshow Jízdy YesNeYes aneb VZP podporuje boj proti dětské obezitě

Roadshow Jízdy YesNeYes aneb VZP podporuje boj proti dětské obezitě

Redakce

Dětí trpících nadváhou nebo obezitou v České republice neustále přibývá. Není proto překvapením, že narůstá i počet těch, které se potýkají s nemocemi, jež s obezitou a nadváhou bezprostředně souvisí a které byly dříve typické pro dospělé. Jsou to např. cukrovka 2. typu nebo vysoký tlak.

Tohoto negativního trendu si je Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dobře vědoma. Proto se v rámci svého preventivně- -vzdělávacího projektu YesNeYes obrací právě k dětem, jimž se snaží vštípit zásady zdravého životního stylu, racionálního stravování i pravidelného sportu.

Děti se učí připravovat zdravé pokrmy

Jednou z aktivit projektu jsou každoroční Jízdy YesNeYes neboli edukační roadshow na základních školách pořádané napříč republikou. Sportovní, kulinářský a vzdělávací program doplní v letošním roce moderátorská dvojice Jiří Mádl a Tereza Tobiášová. Jízdy YesNeYes jsou úspěšným projektem Všeobecné zdravotní pojišťovny, který pomocí preventivně- vzdělávacích show vede děti ke zdravějšímu životnímu stylu.

Projekt probíhá již pátým rokem na základních školách v Čechách a na Moravě. Za dobu jeho existence jej navštívilo na 8 000 dětí. Mladí protagonisté pro děti vytvářejí zábavnou show plnou nových informací a zážitků. Vystoupení kuchařů s přípravou chutného a vyváženého jídla střídají bloky ukázek pohybových aktivit.

Na atopický ekzém nebo alergickou rýmu platí moře

Děti, které trápí atopický ekzém, lupénka, alergie a další chronická onemocnění, mohou i letos vyrazit do přímořských destinací s Mořským koníkem. Potvrdilo se, že mořský vzduch a slaná voda napomáhají ke zmírnění projevů nemoci. Díky Mořskému koníkovi, projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny, se za téměř dvacet let jeho existence uzdravovalo u moře přibližně 100 tisíc dětí. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník je 29. 6. 2012.

Více informací na www.vzp.cz.

„Interaktivitu Jízd YesNeYes zvyšuje přímé zapojení dětí do programu. Společně s kuchaři se učí připravovat zdravé pokrmy, mohou Roadshow Jízdy YesNeYes aneb VZP podporuje boj proti dětské obezitě si vyzkoušet jízdu na BMX či moderní taneční styly. Vzdělávací část programu je potom zaměřena především na základy zdravého stravování, poznávání rozdílů mezi vhodnými a nevhodnými pokrmy či na zdůraznění přínosů pravidelného pohybu nejen v dětství, ale i v dospělosti,“ vysvětluje David Drahonínský ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jak jedí dnešní děti?

Co vyplývá z dotazníkového šetření, na které odpovídalo téměř 8 000 školáků na Jízdách YesNeYes? Poslední čísla z loňského roku hovoří jasně. Celkem 68 % dětí ve věku od 6 do 16 let se domnívá, že se stravuje zdravě, a pouze 7 % dětí uvedlo, že vůbec nesnídá (významný posun oproti roku 2008, kdy byl tento údaj 24 %). Dalších 50 % pak souhlasilo s tvrzením, že nejí zdravě. Z průzkumu dále vyplynulo, že 22 % dětí se domnívá, že má nadváhu, přičemž 32 % dětí drželo, drží nebo se chystá držet nějakou dietu. Pokud tato data porovnáme s tímtéž průzkumem z roku 2010, je zde patrný výrazný posun. Před dvěma lety řešilo dietu neuvěřitelných 39 % dotazovaných dětí!

Roadshow Jízdy YesNeYes aneb VZP podporuje boj proti dětské obezitě

Přečteno:  7143×

Vyšlo:  21. 5. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020