Obesity News
Proti civilizačním chorobám bojujte nově i v nákupních centrech

Proti civilizačním chorobám bojujte nově i v nákupních centrech

Redakce

Onemocnění srdce a cév mají na svědomí téměř 60 % všech úmrtí v České republice. Tento typ onemocnění patří do skupiny chorob, které jsou známy pod označením civilizační. Typické je pro ně to, že v raných fázích probíhají bez výraznějších příznaků, a proto jim člověk nevěnuje velkou pozornost.

Právě na plíživé riziko civilizačních chorob upozorňuje preventivní projekt, který odstartoval v pátek 18. května v pěti krajských městech České republiky. „Z velké části je vznik civilizačních chorob ovlivněn životním stylem pacienta,“ říká koordinátorka projektu Ing. Irena Wolfschützová a doplňuje: „Naším cílem je upozornit návštěvníky nákupních center na rizika onemocnění, nabídnout rychlou diagnostiku a zvýšit tak pravděpodobnost včasného záchytu onemocnění.“

Centra zdraví pomáhají se životním stylem

Projekt s názvem Civilizační choroby 2012 bude probíhat na Centrech zdraví, což jsou stálé stánky s odborně vyškoleným personálem, které až do 8. července nabídnou víkendová měření krevního tlaku, hodnoty cholesterolu v krvi, hladiny cukru v krvi nebo BMI. Naleznete je ve vybraných nákupních centrech v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Jihlavě. Na každém centru je přítomen lékař a nutriční specialista, kteří na základě naměřených hodnot návštěvníkům doporučí vhodnou stravu a úpravu životosprávy. Například k prevenci vzniku ischemické choroby srdeční je vhodný pravidelný aktivní pohyb. Doporučuje se alespoň 3–4× týdně po dobu 30 až 40 minut aerobní cvičení. Mezi další civilizační choroby patří například obezita, cukrovka, psychická onemocnění související se stresovou zátěží a deprese. Jejich účinná prevence má společného jmenovatele: zdravý životní styl.

Lákavá soutěž „Zhubněte do plavek“

Proti civilizačním chorobám bojujte nově i v nákupních centrech

„Začít ze dne na den žít zdravěji není jednoduché, proto jsme pro návštěvníky Center zdraví připravili motivaci v podobě soutěže s názvem „Zhubněte do plavek na Centru zdraví!“, která potrvá dva měsíce,“ říká Irena Wolfschützová. Přihlásit se může kdokoliv. Každý soutěžící dostane při registraci kartičku, do které pracovnice centra zapíše aktuální váhu, která se po dvou měsících bude aktualizovat. Soutěžící s největším váhovým úbytkem (počítáno dle BMI) bude odměněn hodnotnými cenami od partnerů projektu.

Bližší informace o projektu Civilizační choroby 2012 a Centrech zdraví naleznete na www.facebook.com/centrazdravi nebo na specializovaných serverech www.zivotacukrovka.cz a www.tlukotsrdce.cz.

Přečteno:  7075×

Vyšlo:  21. 5. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

 
© Aleš Krupička 2007–2020