Obesity News
Vyplatí se, nebo nevyplatí sluneční energie?

Vyplatí se, nebo nevyplatí sluneční energie?

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

Sluneční energii se snaží využít fotovoltaické panely, jejichž účinnost je ale poměrně malá. Pohybuje se mezi 10 a 20 %. Z každého m2 dokážeme získat zhruba 200 J, což znamená, že na ohřátí vody v rychlovarné konvici bychom potřebovali alespoň 10 m2 a stálý sluneční svit. Za rok dopadá na 1 m2 průměrně 1 MWh energie, ze které lze vyrobit cca 150 kWh, tedy elektřinu za zhruba 600 Kč. Mnohem efektivnější (a levnější) je využití Slunce k přímému ohřevu vody.

Zásadním problémem výroby elektřiny ve fotovoltaických panelech je jejich nespolehlivost. Výrobu elektřiny totiž nelze přesně regulovat podle předpovědi počasí. To představuje problém zejména pro přenosovou soustavu (a její provozovatele, jako např. E.ON), kdy vlivem neočekávaného a neregulovatelného nárůstu či poklesu výkonu ve vedení může dojít k totálnímu výpadku sítě, tzv. blackoutu.

Nejméně místa potřebuje jaderná elektrárna

Další nevýhodou, která vyplývá z nízké účinnosti solárních panelů, je potřeba velkého prostoru. Platí, že na výrobu energie (např. milionu joulů za sekundu) zabere nejmenší plochu jaderná elektrárna (cca 630 m2), druhou v pořadí je plynová (2,5× více), pak uhelná (4× více) a řadu uzavírá sluneční (až 150× více). Bez zajímavosti není ani to, že až na jadernou energii jsou všechny druhy výroby elektrické energie založeny na energii ze Slunce. Vítr fouká díky ohřívání mas vzduchu Sluncem, k tvorbě biomasy je zapotřebí sluneční svit a ropa. Uhlí či zemní plyn vznikly v dávných dobách z rostlin a živočichů, kteří ke svému životu pochopitelně také potřebovali Slunce. A kdybychom k výrobě elektrické energie využili např. lidské tělo (plocha je cca 1,6 m2), získali bychom za každou vteřinu 240 J. Za 20 minut bychom tak nabili např. baterii do notebooku. Člověk ale nedokáže sluneční energii přeměnit do jiné formy. Sluneční záření má pro nás velký význam ale v něčem jiném. Podílí se na vzniku aktivního vitaminu D, který je důležitý pro dobrý vývoj kostí, resp. pro správné vstřebávání a ukládání vápníku. K tomu, aby vzniklo jeho dostatečné množství, není nutný přímý sluneční svit, nýbrž dostatečná doba (v hodinách) strávená na denním světle. A pozor, vitaminu D bývá v organismu nedostatek. Zvláště senioři a malé děti by ho měli často doplňovat.

Vliv slunce na pohybovou aktivitu

Sluneční záření nám energii spíše ubírá. To každý sportovec ví. Proto jen tak neuvidíme žádného profesionála, který potřebuje podat výkon, na rozpálené pláži při opalování.

V horkých letních dnech se doporučuje provozovat pohyb spíše v ranních či dopoledních hodinách, kdy je organismus dobře připraven a současně slunce ještě nenabralo silnou intenzitu záření. Pokud se ale nasnídáme opravdu vydatně, a lá dovolená all inclusive, nebudeme na pohyb zcela dobře připraveni. Krev se totiž přesouvá do gastrointestinálního traktu, organismus tráví a zatížení svalů je tak poměrně složité. A tento proces ustupuje obvykle až v čase, kdy už panují vysoké teploty, ve kterých se fyzická aktivita nedoporučuje. Jsou mezi námi ale i tací, kteří právě ve vedrech cvičí nejraději, protože vlivem pocení získávají pocit, že o kilogramy přicházejí snadněji. Energetický výdej je ale prakticky stejný, rozdíl je jen ve vyšším pocitu únavy v důsledku větší dehydratace. Během pohybové aktivity provozované 90 minut může ztráta vody činit i více než 2 litry! Energetický výdej za tuto dobu ovšem jen málokdy překoná hodnotu 5 000 kJ (v přepočtu necelých 200 g tukové tkáně). Většina hmotnostního poklesu je tedy dána právě ztrátou vody. Slunečnímu záření bychom se určitě neměli zcela vyhýbat, jelikož má pro lidský organismus celou řadu pozitivních efektů. Má ale i svoje negativa, jako např. jeho působení na kůži. Proto bychom to neměli s opalováním přehánět a vždy bychom měli používat opalovací prostředky s dostatečným ochranným faktorem, a to podle doby strávené na slunci i zeměpisné šířky, ve které se nacházíme. Příjemné prožití letní dovolené.

Přečteno:  7077×

Vyšlo:  27. 6. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020