Obesity News
Nové přípravky na hubnutí

Nové přípravky na hubnutí

Jsou to už téměř dva roky, kdy byla pozastavena distribuce sibutraminu, jako jednoho ze dvou moderních léků na obezitu. V současné době tak na trhu zůstává pouze orlistat, jenž zabraňuje ve střebávání tuku ve střevech zablokováním enzymu střevní lipáza. Orlistat lze získat jak na předpis (Xenical), tak si ho také koupit ve volném prodeji (Alli, Orlistat TEVA apod.), ovšem tento má poloviční dávku účinné látky.

Na trhu ale existuje také celá řada potravinových doplňků, které na základě přírodního charakteru některých svých látek (jež mají svoje fyziologické opodstatnění) slibují „zaručené“ snížení hmotnosti či spalování tuku a podobně. Potravinové doplňky však na rozdíl od léků nemusí mít klinicky ověřená data a jejich léčivý efekt tak nelze prokázat, což se také ve velké míře potvrzuje v praxi, jelikož většinou nedokážou splnit to, co jejich producenti slibují. Často jsou prodávány v lékárnách, ale také ve fitness a různých welness centrech a podobných zařízeních.

Podrobili jsme testu Obesimed Forte

Podrobné informace o preparátu Obesimed Forte získáte na OBESIlince 725 707 002 (po–pá od 9 do 16 hod.) nebo na info@obesilinka.cz. Na vaše dotazy odpovídá Mgr. Iva Belasová.

V letošním roce se na trhu objevil volně prodejný prostředek určený na snižování hmotnosti, který je založen na poměrně dlouho známém efektu zvyšování objemu polysacharidů v přítomnosti vody (Obesimed Forte) – během cca 30 min. zvýší látka svůj objem zhruba 100×. Dochází tak ke snížení pocitu hladu, resp. při požití menší porce stravy k dřívějšímu pocitu nasycení.

Vzniká tzv. gelová matrice, která zpomaluje proces trávení. Protože však tento prostředek není registrován jako lék a nemá klinická data, která by prokázala avizovaný efekt např. v závislosti na dávce (v příbalovém letáku je doporučené dávkování 3 × 2 kapsle denně, většině lidí ale postačuje 3 × 1 nebo dokonce 2 × 1 tableta denně), rozhodli jsme se vyzkoušet jeho efekt při tříměsíčním skupinovém kurzu v Rekondičním centru Salmovská při VŠTJ MEDICINA Praha. Náš tříměsíční redukční kurz sestával z pěti společných konzultačních hodin s lékařem a nutriční terapeutkou, z 25 hodin pohybové aktivity. K tomu účastníci užívali přípravek Obesimed Forte, zpočátku 3 × 1 kapsli, dále individuálně podle výsledků a tolerance prostředku, maximálně však 3 × 2 kapsle. Po celou dobu kurzu, ale i po jeho ukončení, mají účastníci k dispozici internetové stránky, na nichž mohou komunikovat s lékařem, nutriční terapeutkou nebo s instruktory pohybových aktivit.

Itinerář jednotlivých setkání

Náplní prvního setkání byl odběr anamnézy, vstupní měření, vážení a určení rizikovosti klienta. Dále podrobné vysvětlení zápisu jídelníčku a podání informací o prostředku Obesimed Forte. Na konzultaci navazovala instruktážní hodina cvičení a vysvětlení zásad cvičení při redukci váhy. Další hodiny cvičení si účastníci vybírali podle svých časových možností. Doporučenou dávkou je cvičení alespoň 2× v týdnu v našich centrech pod dozorem instruktorů pohybových aktivit plus hodinová aktivita podle své volby, např. vycházka, nordic walking a další. Při druhém setkání jsme rozebírali donesené jídelníčky,vysvětlili jsme si základy zdravé redukční diety a zaměřili se na nejčastější chyby v redukčních dietách. Při dal - ších kontrolách jsme vždy společně rozebírali jídelníčky, kontrolovali váhu a obvod pasu a zabývali se dotazy účastníků.

Jak to dopadlo?

Nové přípravky na hubnutí

Z 12 přihlášených dokončilo kurz 10 žen, 2 nedokončily ze zdravotních důvodů (nesouvisející s prostředkem Obesimed Forte). Obesimed Forte byl snášen výborně, pouze jedna účastnice popisovala asi 4 dny trvající „bublání“ v žaludku po užití, které spontánně vymizelo. Vzhledem k současné úpravě stravy a zařazení většího množství vlákniny do stravy se zpočátku u dvou účastnic objevila přechodná zácpa. Co do sledovaných parametrů – hmotnosti a obvodu pasu, zredukovaly účastnice po absolvování tříměsíčního kurzu průměrně 8,7 kg a 7,6 cm. Další kurzy s preparátem Obesimed Forte budou v našich centrech probíhat od září. V současné době jsou vypsány v Praze a Mladé Boleslavi, v nejbližší době pak přibude Brno a České Budějovice. Více informací o kurzech naleznete na www.vstj.cz.

Přečteno:  7624×

Vyšlo:  23. 7. 2012

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2019