Obesity News
Jezte 5–6× denně, minimálně po dvou až třech hodinách

Jezte 5–6× denně, minimálně po dvou až třech hodinách

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Dočtete se to ve většině doporučení úpravy jídelníčku jako naprostou nutnost. Jíst se má častěji a málo a bez toho to nepůjde. Je to ale pravda? Opravdu není možní jíst méně často?

Dělení jídel do menších porcí má velký význam především u těch lidí, kteří mají velký problém jíst malé porce a mají velký hlad. To může být skutečně způsobenou velkým časovým intervalem mezi jídly, a tak vložení „svačinek“ může velmi pomoci k tomu, že v době hlavního jídla budeme významně méně hladoví. Zvláště u mladších osob, které netrpí nedostatkem pohybové aktivity a celý den mají na stravování málo času, to může významně pomoci. Hlavním cílem těchto doporučení je zpravidelnění stravování, což má velký význam právě jako prevence přejedení. Zvláště lidé, kteří nejsou schopni v dopoledních hodinách příliš mnoho sníst a většinou se spoléhají na pití kávy, mívají v odpoledních hodinách velký hlad i chuť a dělá jim velký problém dodržet redukční dietu.

Zařazení jídel s obsahem sacharidů do dopoledních hodin

Často se však setkáváme s lidmi, kteří jedí maximálně 3× denně, a když začnou jíst podle doporučení, obvykle jejich hmotnost vzroste. Jsou to většinou lidé, kteří již v minulosti opakovaně drželi redukční diety a jsou na ně adaptovaní. To znamená, že si organismus přivykl na relativně malý energetický příjem a především v době klidu šetří při výdeji energie. Je snížen tzv. bazální energetický výdej. Takový člověk bývá většinou unaven, není zdatný a je mu často zima. Další zpřísnění diet nemá většinou cenu.

Pohybová aktivita to pomůže změnit

Navodit negativní energetickou bilanci pomůže pohybová aktivita. Nicméně člověk adaptovaný na nízký příjem většinou nemá žádnou energii k pohybové aktivitě. Sice má energii často uloženou v tukových zásobách, nicméně mu chybí většinou aktivní tělesná hmota (sval), který by mohl použít pro pohybovou aktivitu. Jedinou šancí je postupně sval vybudovat. Začít tedy s minimální pohybovou aktivitou a současně i zvýšit energetický příjem. Toho se dosáhne nejlépe právě potravinami s vyšším podílem sacharidů a bílkovin vložených mezi hlavní jídla a současně s pohybovou aktivitou. Pro začátek stačí pravidelná chůze po dobu 10 minut s postupným prodlužováním. Zjistíte, že po několika dnech se budete cítit lépe a po několika týdnech i při mírně zvýšeném energetickém příjmu dojde k poklesu hmotnosti.

Nemá smysl se do jídla nutit!

Pokud vám však vyhovuje jídlo 3× denně a nevadí vám ani pohybová aktivita, klidně si dejte mezi hlavními jídly jen třeba ovoce nebo zeleninu, podle chuti. Každopádně každý si musí vyzkoušet, co mu vyhovuje. Vždy je však dobré mít něco při sobě, když vás překvapí hlad nebo chuť a nemáte čas ani myšlenky na to řešit, co zrovna zdravého sníst.

Přečteno:  7747×

Vyšlo:  25. 1. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020