Obesity News
Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes
Foto: shutterstock.com

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

MVDr. Eva Mičudová, MVDr. Judita Szakáčová

Traduje se, že se pes a jeho pán sobě podobají. Možná to vyplývá z podvědomého výběru při pořizování konkrétního plemena psa nebo druhu domácího živočicha, ale částečně je podoba ovlivněna i životním stylem, který spolu páníček a mazlíček vedou. Pak mohou být společné i důsledky – sklon k nadváze či dokonce vážná obezita. V malém seriálu přiblížíme milovníkům domácích zvířat, proč je obezita nebezpečná, jak zlepšit stravovací i pohybové návyky (nejen) našich mazlíčků a čím zlepšit kvalitu života i našich věrných zvířecích přátel. Průvodkyněmi nám bude tým veterinářek z veterinární ordinace PET HELP.

V ordinaci se velmi často setkáváme s majiteli, kteří trpí obezitou a jejich mazlíček rovněž. Navštěvují nás však i majitelé, kteří sami s nadváhou žádné problémy nemají, ale svému mazlíčkovi dopřávají a ten pak obezitou trpí. Bohužel, zvířátka si sama od nadbytečných kil nepomohou, musí jim v tom vždy pomoci jejich páníček, a to ve spolupráci s veterinářem. Obezita psů, koček, králíků, morčat se bohužel hodně podceňuje, její závažné zdravotní důsledky se však časem vždy projeví. V pozdějších stadiích se všechny následky řeší mnohem hůře a včas neléčená obezita způsobí nezvratná závažná poškození, která mohou ohrozit život zvířete.

Samotnou obezitu většinou majitelé nevnímají nebo dlouho vidět nechtějí. Často na ni upozorní až veterinární lékař při běžném preventivním nebo klinickém vyšetření, např. při očkování nebo jiném ošetření. Není nikterak výjimečné, že je obezita diagnostikována až tehdy, když majitelé se svým mazlíčkem vyhledají pomoc pro zdravotní potíže, které mohou mít původ v zmnoženém tuku.

KAŽDÝ PÁNÍČEK JE JINÝ

Někteří majitelé zvířátek se začínající nebo mírnou obezitou mnohdy ani netuší, že jejich mazlíček už opravdu obezitou trpí. Jsou vděčni za upozornění, informace a rady a hned se snaží vše dodržovat a špatné návyky změnit. Jejich motivace mít zdravého a šťastného mazlíčka je obrovská. Pravidelně chodí na kontrolu a jsou šťastní z pozitivních výsledků.

Obezita je i veterinární choroba

Obezita je považována jak u lidí, tak u zvířat za nemoc, která má mnoho negativních dopadů na celkový zdravotní stav, jako např.:

  • problémy se srdcem,
  • problémy s ledvinami,
  • problémy s játry, slinivkou či žlučníkem,
  • problémy s pohybovým aparátem,
  • problémy s dýcháním,
  • problémy s únavou, depresemi,
  • zvyšuje riziko nádorových onemocnění,
  • zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou,
  • narušuje reprodukční schopnost,
  • dochází k zácpě a plynatosti.

Ale jsou i majitelé, kteří tuší a vědí, že se jejich mazlíček zakulacuje, ale podceňují to a dále jej překrmují a rozmazlují. Mylně se domnívají, že se jim tyto problémy vyhnou, že hmotnost uhlídají, anebo ji opravdu vůbec neřeší. Právě z těchto důvodů je důležité vždy informovat pravdivě všechny majitele o možných dalších závažných zdravotních komplikacích, které s sebou obezita přináší. Je nutné, aby si majitel uvědomil svou zodpovědnost vůči zdraví zvířete a pochopil vážnost problému. Je bezpodmínečně potřebné důrazně upozornit na konkrétní zdravotní důsledky obezity, které mohou ohrozit a zkrátit život jejich mazlíčka.

Mnoho majitelů řeší důsledky obezity až následně, místo aby obezitě účinně předcházeli. Raději potom podávají mazlíčkovi léky, kloubní výživu, vitaminy a doplňky stravy, než aby vyřešili hlavní problém, a to samotnou obezitu. Nejvíce totiž pomohou tím, když odstraní původní příčinu všech chorob – tedy nadbytečný tuk.

V některých případech bohužel přijde majitel se svým mazlíčkem za veterinářem pozdě, když už je obezita u zvířete závažná natolik, že ji nelze jednoduše vyřešit pouhou redukcí denní krmné dávky a zvýšením pohybové aktivity, ale musí přijít na řadu i potřebná speciální vyšetření a následná léčba. V příštím pokračování se budeme zabývat tím, jaké jsou příčiny obezity zvířat a jak ji majitel může rozpoznat.

Veterinární ordinace PET HELP Barrandov
Lumiérů 431/7, Praha 5,
tel.: 602 588 988, www.pethelp.cz

Přečteno:  6766×

Vyšlo:  28. 3. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020