Obesity News
Nikdy nebudu jako Twiggy
Foto: shutterstock.com

Nikdy nebudu jako Twiggy

Redakce

Paní Aneta (45 let) bojuje s několika zdravotními potížemi od narození. I její hmotnost kolísá od nadváhy k obezitě a zpět téměř celý život. Ne vždy jdou kilogramy držet pod kontrolou i tou nejsilnější vůlí.

Každý dostaneme do vínku svých genů jiné dědictví. Malá Aneta měla od narození problém s kyčlemi, který se tehdy řešil oboustrannou operací ve čtyřech letech. Aneta zdědila i robustní kostru (po otci) a sklon k ukládání tuku (po matce). Ve dvanácti letech, když uviděla na titulní stránce dívčího časopisu fotografii Twiggy, začala s první dietou. Aneta sice nebyla obézní dítě, ale do vyzáblosti modelky měla opravdu hodně daleko. Dalo by se říci, že byla typické „české děvče – krev a mlíko“.

Operace kyčlí v dětském věku s sebou nesla i omezení určitých pohybových aktivit (dlouhé pochody, skoky, vytrvalostní běh, atletika), což Anetu v udržení hmotnosti hendikepuje po celý život. Po první dietě, při níž Aneta sice příliš nezhubla, se růst hmotnosti alespoň na čas zastavil a hmotnost se stabilizovala. „Vypadáš jako v šestém měsíci těhotenství,“ byla poznámka kolegy z vysokoškolských studií, která u dvacetileté Anety nastartovala další kolo hubnutí. Zdařilo se natolik, že v lékařské zprávě z tohoto období měla napsáno „tělesná astenie“, což byl tehdejší výraz pro podváhu.

Pak se Aneta vdala, měla dvě děti, z čehož vyplynula fyzická i hormonální zátěž. Výsledek: těžká oboustranná artróza kyčlí a navíc se tak Aneta nikdy úplně nezbavila poporodní deprese. Kyčle bylo nutné řešit operací, postupnou náhradou kloubů totální endoprotézou.

Deprese a její „léčba“ sladkostmi plus nedostatek pohybu po operaci vedly k nárůstu hmotnosti až za hranici obezity. Sta kilogramů při výšce 158 cm sice nedosáhla, ale mnoho k tomu nechybělo.

Na kontrole u ortopeda bylo Anetě doporučeno, že musí nutně zhubnout alespoň dvacet kilogramů, jinak její klouby její hmotnost dlouhodobě neunesou. V té době Aneta potřebovala být fit, aby zvládla péči o dva školáky, domácnost a ještě k tomu byla zaměstnána jako vedoucí odboru ve státní správě.

První pokusy o snížení hmotnosti dopadly katastrofálně. Za dva měsíce měla sice Aneta o 6 kg méně, ale probrečela celé noci, nemohla spát, byla unavená a nešťastná. „Tohle nemá cenu,“ naříkala. „Budu sice štíhlá, ale nešťastná. Co budu mít ze života, když si nemůžu nic dopřát,“ stěžovala si kamarádkám. Ty jí radily, aby zkusila cambridžskou dietu, hubnoucí koktejly a asi pět druhů potravních doplňků.

Když tak nešťastná seděla v kanceláři a popíjela jeden z „osvědčených“ koktejlů, do kterého jí kapaly slzičky, povídá jí kolegyně: „Kdo se má na tebe koukat, jak se tu celé dny kaboníš. Myslím, že bys měla jít k psychiatrovi. Uleví se nám všem.“ Možná, že to nemyslela jako přátelskou radu, ale Aneta se toho chytila. Počátky léčby deprese byly také složité, protože některá antidepresiva mohou přispívat k chuti k jídlu a nárůstu hmotnosti. Po několika měsících se podařilo léčbu doladit a teprve pak nastala „odborně asistovaná“ léčba obezity.

„Pro Anetu bylo nutné najít vhodnou kombinaci jídelníčku s pohybovou aktivitou. Dlouhá chůze, běh a některé další typy cvičení nejsou pro pacienty s totální endoprotézou kyčlí vhodné,“ komentoval fyzioterapeut redukční režim Anety.

V současnosti Aneta chodí dvakrát týdně do bazénu (plavání, aqua-aerobic), což je velmi vhodná a klouby nezatěžující aktivita, a alespoň jednou týdně se věnuje kondičnímu posilování (s malými zátěžemi s větším počtem sérií cviků). Z 98 kg se podařilo zredukovat na 86 kg. Aneta ví, že nikdy nebude mít figuru modelky. Cílem je být trvale v pásmu stabilizované nadváhy.

Přečteno:  6841×

Vyšlo:  28. 3. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Vaše příběhy

 
© Aleš Krupička 2007–2019