Obesity News
Naše poradna

Naše poradna

Redakce

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídala psycholožka 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze PhDr. Šárka Slabá, Ph.D. a nutriční terapeutka VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Horáková, DiS.

Bc. Jitka HorákováDobrý den, je mi 14 let. V červnu jedeme se školou k vodě a já se strašně stydím svléknout do plavek, protože nemám pevné břicho. Jak bych si ho mohla do června zpevnit?

Karolína

Odpovídá: Bc. Jitka Horáková

Dobrý den, Karolíno. Povolené bříško rozhodně nenapravíš jinak, než že začneš každý den věnovat pár minut cíleným cvikům na břišní a zádové svaly. Důležitá je technika provedení. Některé cviky nalezneš na www.zijzdrave.cz, kde jsou ukázková videa cvičení na různé svalové partie, nebo také na www.pohybprozdravi.cz, kde jsou též ukázky cvičení v domácím prostředí. Hodně úspěchů!

Docela dost jsem sportovala, ale teď už mě sport moc nebaví. Druhy sportů, které mě dřív bavily, mi už prostě nejdou pod nos! A když máme nějakou sportovní hru při tělocviku ve škole, nikdo už se mnou hrát nechce! Už to je na mně vidět, že nesportuju, přibrala jsem víc než pár kilo! Chci zhubnout, ale nechci držet žádné diety.

Anna

Odpovídá Bc. Jitka Horáková

Ahoj Aničko, nepíšeš, kolik je ti let. Pokud tě však sport opravdu baví, zkus hledat způsob, jak ho provozovat pravidelněji. S létem přichází možnosti venkovních aktivit – jízda na kole, in‑line bruslení, plavání, tenis nebo jen svižnější procházky, které je ale třeba provozovat pravidelně, má‑li to vést k úbytku hmotnosti. Ideální by bylo domluvit se s nějakou kamarádkou, která by do toho šla s tebou, protože ve dvou se to lépe táhne! Nebo si vezmi sluchátka s oblíbenou muzikou a vyraz na svižnější procházku sama.

Dobrý den, chtěla bych poprosit o psychickou podporu. Čtu o dietách a přípravcích, mám letáčky na lednici, ale v hlavě si nemohu srovnat některé věci. Přijde večer a já „luxuji“ ledničku. Mám teď stres, pečuji o nechodící maminku a nedaří se mi zahnat chuť na sladké. Je mi 64 let, vážím 93 kg a při mé výšce 162 cm je to příšerné. Uvědomuji si to, ale nedaří se mi vše zvládat. Přesvědčuji se každý den, že to musím vydržet; co by si maminka počala, nikoho nemá a do nemocnice ji dát nechci. Prosím o nějakou radu. Užívám léky na cholesterol a mám zvýšenou glykémii. Začínají mi otékat kotníky, no prostě potřebuji pomoci. Děkuji.

Marcela

Odpovídá PhDr. Šárka Slabá, Ph.D.

PhDr. Šárka Slabá, Ph.D.

Milá paní Marcelo, vnímám, že vaše situace je skutečně nelehká, a oceňuji, že se o maminku staráte ze všech sil. To vás samozřejmě stojí velmi mnoho energie, kterou si doplňujete sladkým jídlem. Nepíšete nic o svém stravovacím režimu, ale domnívám se, že přes den se snažíte držet přísnější dietu a večer už na její dodržování nemáte energii. Zkuste si jídlo naplánovat tak, abyste stanovený jídelníček mohla dodržet. Zcela určitě bych vám doporučovala navštívit psychologa v místě bydliště, s nímž byste mohla své obtíže probrat a který vám pomůže nalézt cestu ke zvládání vaší těžké situace jiným způsobem než jídlem. Držím vám palce.

Žij zdravě

Více dotazů najdete na www.zijzdrave.cz.

Přečteno:  5990×

Vyšlo:  20. 5. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Poradny

 
© Aleš Krupička 2007–2020