Obesity News
Dovolená při redukčním režimu
Foto: shutterstock.com

Dovolená při redukčním režimu

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Jedním z předních důvodů, proč mnoho lidí hubne, je získání štíhlejší postavy do plavek. V různých internetových časopisech lze najít zaručené postupy, jak do plavek zhubnout, a vypadat tak na letní dovolené alespoň o trochu lépe.

Krátkodobé redukční pokusy

Většina lidí začne myslet na dovolenou, když se objeví první jarní sluníčko – přibližně v březnu a dubnu; zbývají tedy dva až tři měsíce na to, aby se zapracovalo na postavě. Pokud budete chtít shodit pár kilogramů, je určitě nejjistější redukční dieta. Pokud však chcete také změnit tvar postavy, je třeba přidat i pohybovou aktivitu. Někteří lidé však doufají, že dokážou „zhubnout“ o osm, deset i více kilogramů, aby vypadali o dovolené lépe. Většinou jezdí do destinací, kde je hodně lidí a hotelů, v nichž jsou služby „all inclusive“ samozřejmostí.

Dovolená s „all inclusive“

Energetická hodnota jedné skleničky vína (2 dl) se pohybuje okolo 500–600 kJ… Ty nejchutnější sýry většinou obsahují i více než 60 % tuku v sušině.

Proč si lidé s nadváhou a obezitou vybírají dovolenou se službami „all inclusive“? Někteří pacienti tvrdí, že důvodem je to, že si mohou dopřát tolik ovoce a zeleniny, kolik chtějí, a že mohou jíst opravdu zdravě. To je sice pravda, ale není bez zajímavosti, že pokud se rozhlédnete po restauraci v takovém hotelu, zjistíte, že tímto způsobem se stravují většinou jen lidé s normální hmotností, tedy štíhlí. Když pak podrobně rozebereme jídelníček, většina pacientů připustí, že z jejich předsevzetí zůstal dostatek ovoce a zeleniny spíše jako doplněk k ostatnímu jídlu. Navíc rozmanité druhy především sladkého ovoce bývají velmi energetické a jsou jednou z příčin vzestupu hmotnosti. Dalším důvodem, poměrně pochopitelným, je neomezené množství chladných nápojů v průběhu celého dne. Pravdou je, že v rámci „all inclusive“ jsou ale často dostupné i některé alkoholické nápoje, např. víno. Energetická hodnota jedné skleničky vína (2 dl) se pohybuje okolo 500–600 kJ. Avšak jen málokdy k večeři stačí jedna. V kombinaci s dobrými sýry, které si jen tak nekoupíme, protože jsou velmi drahé, se takový „francouzský dezert“ může vyšplhat klidně až na 2 000–3 000 kJ. Ty nejchutnější sýry většinou obsahují i více než 60 % tuku v sušině.

Pohyb o dovolené

Většina hotelů a rekreačních zařízení má k dispozici fitness zařízení, které ale nabízí jen náhradní pohybovou aktivitu. Jednou hodinou aerobní aktivity ve fitness centru (běhátko, kolo, krosový trenažér) spálíme přibližně 1 000–1 500 kJ. Je jasné, že ve velkých teplotách se hýbat moc nedá a na dovolenou si mnoho lidí jede odpočinout. Ale i pravidelná chůze po ránu a navečer může navodit příjemné pocity a při této aktivitě se přednostně metabolizuje tuková tkáň. Pokud půjdete svižně hodinu a v prvních desítkách minut po aktivitě doplníte tekutiny, sami budete překvapeni, že nemáte příliš velký hlad, lépe řečeno chuť na jídlo. O výsledku ale v konečném efektu rozhodne energetický příjem.

Podzimní trápení aneb do Vánoc nemá smysl to řešit

Po návratu z letní dovolené si většinou ani nestačíme uvědomit, že máme několik kilogramů navíc. Možná nám je některé oblečení malé, ale věříme, že po návratu do práce půjdou kila sama dolů. Většinou to však pravda není. Navíc během září si většinou čas na sebe nenajdeme, dětem začíná školní docházka a různé kroužky a brzy přichází podzim, kdy se organismus začíná připravovat na zimu. Takže se pomalu začínají spřádat novoroční předsevzetí a plány…

Přerušte začarovaný kruh

Vypracujte si roční plán, važte se pravidelně každý měsíc a za úspěch považujte stejnou nebo nižší hmotnost. I úbytek 2 či 3 kg s jeho následným udržením je úspěch. Jsou období, kdy se daří snižovat hmotnost lépe, a k nim patří právě léto. Bylo by dobré, kdyby se vám podařilo v průběhu léta snížit hmotnost například o 3–5 kg. Dalším cílem je udržet si stejnou hmotnost i přes vánoční svátky. Pomocí tohoto pozvolného postupu zhubnou někteří lidé bez velkých problémů během tří let 10–12 kg a rozhodně nemají pocit, že by se nějak výrazně omezovali. Nezapomínejte, že čím razantnější dietní režim nasadíte, tím větší jojo‑efekt vás velmi pravděpodobně čeká.

Většina z vás má již v tuto dobu dovolenou naplánovanou. Pokud jste si již zvolili takovou dovolenou, kde bude k dispozici téměř neomezené množství jídla, snažte se alespoň minimalizovat jeho neblahý dopad na tělesnou hmotnost. A příště si při výběru dovolené uvědomte, že dva týdny bezstarostného života mohou vyústit v několik měsíců dřiny a výčitek. Za celý autorský kolektiv Obesity NEWS vám přeji krásné léto. Energetická hodnota jedné skleničky vína (2 dl) se pohybuje okolo 500–600 kJ… Ty nejchutnější sýry většinou obsahují i více než 60 % tuku v sušině.

Přečteno:  7345×

Vyšlo:  19. 6. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020