Obesity News
Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes
Foto: shutterstock.com

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

MVDr. Eva Mičudová, MVDr. Judita Szakáčová

V minulých dílech našeho seriálu o obézních domácích miláčcích jsme si vysvětlili, že i oni mohou trpět obezitou a chorobami s ní spojenými. Nejdůležitější je aktivní přístup majitele ke zdraví čtyřnohého kamaráda a včasná návštěva veterinární ordinace. A hlavně – nepřikrmování pochoutkami „od stolu“ a pamlsky! Naopak procházka prospěje jak pejskovi, tak páníčkovi. Jak vybrat optimální stravu pro kočky a psy s problémy s hmotností, poradí veterinární odbornice z ordinace PET HELP Barrandov.

Problém s obezitou se vyskytuje u psů i u koček naprosto stejně. Jen u psů je obezita víc vidět – jak venku na procházkách, tak ve veterinárních ordinacích. S pejsky navštěvují veterinární ordinace majitelé psů mnohem častěji, už jen kvůli zákonnému očkování proti vzteklině. U koček není očkování ze zákona povinné, takže kvůli němu navštěvují veterinární ordinaci pravidelně každý rok spíše jen ti poctiví a pečliví majitelé, ale ti ostatní obezitu dlouho podceňují a přicházejí, až když má kočička jiné zdravotní potíže.

Kondice zvířete souvisí i s jeho životosprávou a s prostředím, v němž žije. Pokud má možnost běhat venku nebo s ním chodí majitel pravidelně na procházky, má i možnost přijatou energii někde vydat, a boj s obezitou je pak mnohem snazší nebo k ní ani nedojde. Naproti tomu kočičky, které polehávají celé dny doma a nemají dost pohybu, začnou časem, pokud se jim neupraví krmná dávka, vždy přibírat na váze. Stejný případ může nastat i u pejsků, když je majitel například hodně pracovně vytížený a bere svého mazlíčka jen ráno a večer na krátkou procházku. Svou nepřítomnost a nedostatek zájmu po celý den mu pak mnohdy vynahrazuje krmením a množstvím pamlsků. Pejsek se „odmění“ přibýváním na váze a obezitou.

Ať už jde o kočičku, nebo pejska, zdravotní problémy způsobené obezitou mají závažné následky, nesmějí se nepodceňovat a musejí se včas řešit.

Kvalita krmiva ovlivňuje zdravotní stav

Krmivo má na obezitu a zdravotní stav zvířete zásadní vliv. Velký problém je dnes ve výběru kvalitního krmiva. Mnoho světových značek, které známe z reklam, financují především svou propagaci, aby prodej jejich krmiva rostl, ale samotná kvalita krmiva může být velmi špatná. Majitelé často tuto skutečnost neznají, slepě věří reklamě a podávají krmivo s pocitem, že dopřávají svému mazlíčkovi opravdu to nejlepší – přesně tak, jak vidí šťastného a zdravého zvířecího mazlíčka v reklamě v televizi, v časopise či na billboardu.

I světově známé značky mají bohužel v současnosti velice špatné výsledky v testech kvality surovin a samotného obsahu krmiva. Mnoho majitelů o tomto problému nic neví a o kvalitu krmiva se příliš nezajímá (bohužel se to netýká jen chovatelů a prodejců chovatelských potřeb, ale i některých veterinářů). Převažuje mylný názor, že „výborná“ celosvětově známá značka musí dodávat na trh krmivo vysoké kvality. Poraďte se raději s našimi veterinářkami, které se o složení a kvalitu krmiva pro psy a kočky velice zajímají.

Typy krmiv

Krmiva lze rozdělit do třech kategorií: ekonomická (super‑/ hypermarketová), prémiová a superprémiová.

Ve všech krmivech z ekonomické řady je opravdu naprosté minimum masa, které ještě navíc tvoří masová moučka (přibližně kolem 4 %), zbytek jsou jen obiloviny (kukuřice, rýže, pšenice apod.) a chuti se docílí pomocí solí a dochucovadel. Tato krmiva obsahují konzervanty a barviva. Právě po ekonomickém krmivu mají zvířátka pořád hlad a hlavně mohou trpět obezitou z nevyváženého poměru obilovin a masa. Lze konstatovat, že při používání tohoto krmiva živíte svého masožravého mazlíčka jen obilovinami, neboť maso v něm takřka není.

Prémiová a superprémiová řada je kategorie, v níž se kvalita jednotlivých krmiv nemusí výrazně lišit; záleží zde na konkrétní značce a především na složení krmiva. Ale ani v tomto případě nevěřte tomu, že vyšší cena automaticky zaručuje vyšší kvalitu. V současnosti tomu bohužel tak vůbec není. Pokud chcete porovnat jednotlivá krmiva pro svého mazlíčka, pomoci a poradit s jejich výběrem, pošlete nám na e‑mailem značku a konkrétní druh vybraného krmiva a my vám rády odpovíme, zda je, či není toto krmivo kvalitní, jaké je jeho složení a zda je pro vašeho mazlíčka vhodné.

Nejdůležitější je, aby byly v krmivu ve správném poměru vždy obsaženo čerstvé maso, doplněné masem sušeným (nikoli masové moučky, a to ještě pochybného původu nebo nedohledatelného složení a konzervace) a vhodné obiloviny (rýže, oves, ječmen, brambor), bez vysokého obsahu soli, bez konzervantů, barviv, dochucovadel a jiných přídavných látek nazývaných „látky schválené EU“. Kvalita jednotlivých krmiv se nesmírně liší a má opravdu velký vliv na obezitu a na celkové zdraví vašeho mazlíčka. V naší ordinaci vám velice rády a s ochotou poradíme a ohledně správného a kvalitního krmiva pro vaše mazlíčky vše vysvětlíme.

Zveme vás do veterinární ordinace PET HELP Barrandov
(Lumiérů 431/7, Praha 5, tel.: 602 588 988, www.pethelp.cz)

Chcete se poradit o zdraví svého domácího mazlíčka?

AKCE PRO vás (a vašeho mazlíčka) – 20% sleva na veškeré úkony pro všechny čtenáře časopisu Obesity NEWS (platnost do 31. 12. 2013 v naší veterinární ordinaci) Slevu lze uplatnit jednorázově i pro více zvířat na ošetření či vyšetření (rtg, ultrazvukové vyšetření, laboratorní krevní testy, preventivní vyšetření apod.) Sleva se nevztahuje na nákup produktů, jako jsou léky, krmivo, doplňky stravy a jiné zboží. Na ošetření/vyšetření se svým zvířátkem se můžete telefonicky nebo e-mailem objednat na výše uvedených kontaktech. Uveďte heslo: „MAZLÍK“.

Přečteno:  5975×

Vyšlo:  19. 6. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Životní styl, Ostatní články

 
© Aleš Krupička 2007–2020