Obesity News
10 mýtů o hubnutí, potravinách a pohybové aktivitě – chůze
Foto: shutterstock.com

10 mýtů o hubnutí, potravinách a pohybové aktivitě – chůze

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V letošním roce jsme se rozhodli představovat mýty o jídle a pohybových aktivitách, které postupně budeme vysvětlovat. Neděláme si nárok, že to bude všem po chuti, někteří třeba namítnou, že jim to nepomáhá, nicméně pokusíme se vysvětlit, jaká jsou úskalí a limity jednotlivých mýtů. Ačkoli je chůze často podceňována, může být dostatečnou a klidně skoro jedinou pohybovou aktivitou při léčbě obezity. Zvláště pokud máte v pořádku nosné klouby a při chůzi nemáte obtíže. Přestože je chůze víceméně optimální aktivitou, obvyklá doporučení pro osoby s nadváhou nejsou vždy přínosem.

Choďte pěšky – vystupte o stanici autobusu dříve a dojděte domů pěšky

Pokud jste se dnes rozhodli udělat pro sebe něco zdravého a chcete jít z práce pěšky, abyste splnili obvyklá doporučení, uvědomte si několik zásad. Máte obuv vhodnou pro chůzi? Většina lidí do zaměstnání chodí v naprosto nevhodné obuvi – ať už jsou to vyšší podpatky, nebo příliš tvrdá podrážka anebo jiná nepohodlná obuv. Chodit v této obuvi po dlažbě nebo po silnici pak může být pro klouby nohou velmi zatěžující a mohou být i velmi poškozeny. Bolesti vás od dalších podobných pokusů často odradí. Chystáte-li se tedy z práce jít delší cestu pěšky, připravte se na to a vezměte si pohodlnou, spíše sportovní obuv.

Uvědomte si, jakou tašku s sebou do práce nosíte. Pokud je to kabelka přes rameno nebo dokonce taška na notebook, dlouhá procházka určitě také vhodná není. Jednostranné zatížení pohupující se tašky s atypickým stereotypem chůze může vyvolat bolesti zad či krční páteře. Pokud se navíc chystáte cestou nakoupit například jídlo na večeři, na delší procházku raději zapomeňte. Jedinou rozumnou možností je vzít si batůžek na záda, kdy je hmotnost rozložena na obě ramena, a sportovní obuv, a pak jste teprve připraveni na cestu pěšky domů. Chůze je často považována i za nejúčinnější protistresový a antidepresivní lék. Zkuste si však procházku v těsném obleku, ve kterém chodíte do práce, a v pohodlném domácím, resp. sportovním oděvu. Zjistíte, že daleko více si odpočinete v oblečení domácím, poté, co doma odložíte pracovní, resp. společenský oděv, i problémy. Proto je výhodnější co nejrychleji se dopravit domů, rychle se převléknout a čas věnovat procházce bez tašek a v domácím oblečení. Sami potom poznáte skutečný účinek chůze.

Nejezděte výtahem, choďte pěšky…

Jedno z nejkrutějších a často užívaných doporučení pro pacienty s obezitou a těžší nadváhou. Mnoho pacientů s obezitou má v různé formě postiženy nosné klouby (kolenní, kyčelní, ale např. i klouby kotníku). Vystupování po schodech pak vede k jejich přetížení, protože na jedné končetině a na poškozených kloubech zvedají celou váhu těla, čímž dochází k jejich rychlejšímu opotřebení. Cestou ze schodů zase dochází k přetížení ostatních kloubních struktur – menisků, vazů a úponů, což může být ještě nebezpečnější. Zatížení např. při cestě do třetího patra pak může být extrémní, rozhodně nedosahuje požadované intenzity, resp. aerobního cvičení. Naopak při cestě po rovině, jste-li toho schopni, dochází k postupnému přenášení hmotnosti tak, že nikdy není zcela zatížena jen jedna končetina, resp. doba, po kterou je kloub vystaven vysoké hmotnosti, je významně kratší než při vystupování do schodů. Proto je daleko výhodnější používat výtah a ušetřený čas věnovat chůzi po rovině. Pokud vám někdo řekl, že z pohybu můžete mít i radost, při cestě do schodů, pokud máte vyšší hmotnost, ji rozhodně nepoznáte. Něco jiného se týká dětí či osob s mírnou nadváhou. Mají-li klouby zcela v pořádku a nemají tak vysokou hmotnost, může být chůze do schodů v prevenci obezity velmi účinná.

Pro hubnutí je lepší běh než chůze…

Neexistuje prakticky žádná výhoda běhu před chůzí. Čím nižší intenzita pohybové aktivity, tím lépe se tuk „spaluje“. Takže při chůzi se spaluje přednostně a hned od začátku. Pravdou ale je, že pohybová aktivita musí být dostatečně dlouhá, aby se dlouhodobý účinek projevil. Pokud naopak budete intenzivně běhat například jen 15 až 20 minut, může se stát, že po běhu budete mít hlad, který je způsoben „spálením“ glykogenu, resp. cukru ve svalech. Cílem pohybové aktivity je také zamezit hladu po jejím provádění. To se docílí nižší intenzitou pohybové aktivity, kdy vzniklé metabolity „spalování“ tuků pak hlad spíše tlumí. Vždy si uvědomte, co od pohybové aktivity očekáváte a jaké k ní máte podmínky, aby byl účinek co nejvyšší.

Přečteno:  6975×

Vyšlo:  2. 10. 2013

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020